Nebula nagroda najlepsza mikropowieść
Z encyklopediafantastyki.pl
Lista zwycięzców i nominowanych do nagrody Nebula w kategorii "Najlepsza mikropowieść" (Best Novella).
Rok | Autor | Tytuł oryginalny | Tytuł polski | |
---|---|---|---|---|
1966 | Brian W. Aldiss (remis) | The Saliva Tree | Śliniaste drzewo Rakietowe szlaki tom 6 | |
Roger Zelazny (remis) | He Who Shapes | Psychouczestnik Ostatni obrońca Camelotu | ||
Avram Davidson | Rogue Dragon | |||
Samuel R. Delany | The Ballad of Beta-2 | |||
C. C. MacApp | The Mercurymen | |||
Frederik Pohl | Under Two Moons | |||
A. E. van Vogt | Research Alpha | Instytut Alfa Problemy 09 (482) 1986 cz.1, Problemy 10 (483) 1986 cz.2 | ||
James H. Schmitz | ||||
Cordwainer Smith | On the Storm Planet | |||
1967 | Jack Vance | The Last Castle | Ostatni zamek | |
Avram Davidson | Clash of Star-Kings | |||
Charles L. Harness | The Alchemist | |||
1968 | Michael Moorcock | Behold the Man | ...I ujrzeli człowieka | |
Philip José Farmer | ''Riders of the Purple Wage | Jeźdźcy purpurowej doli Niebezpieczne wizje | ||
Anne McCaffrey | Weyr Search | W poszukiwaniu Weyr | ||
Robert Silverberg | Hawksbill Station | Stacja Hawksbilla SFinks 01 (32) 2003 Stacja Hawksbilla | ||
Theodore Sturgeon | If All Men Were Brothers, Would You Let One Marry Your Sister? | Czy gdyby wszyscy mężczyźni byli braćmi, pozwoliłbyś któremuś ożenić się z twoją siostrą? Niebezpieczne wizje | ||
1969 | Anne McCaffrey | Dragonrider | ||
Samuel R. Delany | Lines of Power | |||
Keith Laumer | The Day Before Forever | |||
Dean McLaughlin | Hawk Among the Sparrows | |||
Robert Silverberg | Nightwings | Skrzydła nocy Fantastyka 05 (32) 1985 Pożeglować do Bizancjum Skrzydła nocy | ||
1970 | Harlan Ellison | A Boy and His Dog | Chłopiec i jego pies Chłopiec i jego pies Fenix 05 (09) 1991 Rakietowe szlaki tom 5 To, co najlepsze | |
Charles L. Harness | Probable Cause | |||
Fritz Leiber | Ship of Shadows | Statek cieni | ||
Anne McCaffrey | Dramatic Mission | |||
Robert Silverberg | To Jorslem | |||
1971 | Fritz Leiber | Ill Met in Lankhmar | Zobaczyć Lankmar i umrzeć | |
Poul Anderson | The Fatal Fulfillment | |||
James Blish | A Style in Treason | |||
Harlan Ellison | The Region Between | Świat pomiędzy Wielka księga ekstremalnego SF | ||
Clifford D. Simak | The Thing in the Stone | Rzecz w kamieniu Rakietowe szlaki tom 4 lub Uwięziony w skale Claps 35 | ||
Kate Wilhelm | April Fool's Day Forever | |||
1972 | Katherine MacLean | The Missing Man | ||
Jerzy Kosiński | Being There | Wystarczy być | ||
Keith Roberts | The God House | |||
Kate Wilhelm | The Infinity Box | |||
Kate Wilhelm | The Plastic Abyss | |||
1973 | Arthur C. Clarke | A Meeting with Medusa | Spotkanie z meduzą Kwazar 01 (01) 1980 Spotkanie z Meduzą | |
Phyllis Gotlieb | Son of the Morning | |||
Ursula K. Le Guin | The Word for World Is Forest | Słowo "Las" znaczy "Świat" Słowo "Las" znaczy "Świat" Sześć światów Hain | ||
Richard A. Lupoff | With the Bentfin Boomer Boys on Little Old New Alabama | |||
Frederik Pohl | The Gold at the Starbow's End | Skarb w środku gwiezdnej tęczy Fantastyka 07 (34) 1985 | ||
Gene Wolfe | The Fifth Head of Cerberus | Piąta głowa Cerbera | ||
1974 | Gene Wolfe | The Death of Doctor Island | Śmierć doktora Wyspy | |
Michael Bishop | Death and Designation Among the Asadi | |||
Michael Bishop | The White Otters of Childhood | |||
Jack Dann | Junction | |||
Gardner Dozois | Chains of the Sea | Łańcuchy morza Rakietowe dzieci | ||
1975 | Robert Silverberg | Born with the Dead | Rodzimy się z umarłymi Rodzimy się z umarłymi lub Rodzimy się zmarłymi Pożeglować do Bizancjum | |
Michael Bishop | On the Street of the Serpents | |||
George R. R. Martin | A Song for Lya | Pieśń dla Lyanny Fantastyka 01 (1) 1982 cz.1 , Fantastyka 02 (2) 1982 cz.2 Retrospektywa Rakietowe szlaki tom 5 | ||
1976 | Roger Zelazny | Home Is the Hangman | Hangman Imię moje Legion lub Powrót kata Wariant jednorożca | |
William K. Carlson | Sunrise West | |||
George R. R. Martin | The Storms of Windhaven | Planeta burz Fantastyka 07 (10) 1983 | ||
Lisa Tuttle | ||||
James Tiptree Jr. | A Momentary Taste of Being | Ulotny smak istnienia Fenix 05 (32) 1994 cz.1, Fenix 06 (33) 1994 cz.2 Ulotny smak istnienia | ||
1977 | James Tiptree Jr. | Houston, Houston, Do You Read? | Houston, Houston... Fantastyka 03 (6) 1983 lub Houston, Houston, czy mnie słyszysz? Houston, Houston, czy mnie słyszysz: i inne opowiadania | |
Michael Bishop | The Samurai and the Willows | Samuraj i wierzby Rakietowe szlaki tom 4 | ||
Richard Cowper | Piper at the Gates of Dawn | |||
Gene Wolfe | The Eyeflash Miracles | |||
1978 | Spider Robinson | Stardance | Gwiezdny taniec | |
Jeanne Robinson | ||||
Vonda N. McIntyre | Aztecs | Aztekowie Ognista powódź | ||
1979 | John Varley | The Persistence of Vision | Uporczywość widzenia Nowa Fantastyka 05 (152) 1995 Rakietowe szlaki tom 6 | |
Gene Wolfe | Seven American Nights | Siedem amerykańskich nocy Nowa Fantastyka 07 (94) 1990 Śmierć doktora Wyspy | ||
1980 | Barry B. Longyear | Enemy Mine | Mój własny wróg Nowa Fantastyka 03 (162) 1996 cz.1 Nowa Fantastyka 04 (163) 1996 cz.2 | |
Samuel R. Delany | The Tale of Gorgik | |||
Frederik Pohl | Mars Masked | |||
Hilbert Schenck | The Battle of the Abaco Reefs | |||
Joan D. Vinge | Fireship | Płonący statek Fantastyka 09 (12) 1983 | ||
Richard Wilson | The Story Writer | |||
1981 | Suzy McKee Charnas | Unicorn Tapestry | Gobelin z jednorożcem jako rozdział powieści Gobelin z wampirem | |
Avram Davidson | There Beneath the Silky-Trees and Whelmed in Deeper Gulphs Than Me | |||
Gordon R. Dickson | Lost Dorsai | Zaginiony Dorsaj | ||
Thomas M. Disch | The Brave Little Toaster | |||
Marta Randall | Dangerous Games | |||
Michael Shea | The Autopsy | |||
1982 | Poul Anderson | The Saturn Game | Psychodrama Psychodrama Najdłuższa podróż | |
Gregory Benford | Swarmer, Skimmer | |||
Jack Dann | Amnesia | |||
Phyllis Eisenstein | In the Western Tradition | |||
Vernor Vinge | True Names | Prawdziwe imiona Fantastyka wydanie specjalne 3 (32) 2011 | ||
Kate Wilhelm | The Winter Beach | |||
1983 | John Kessel | Another Orphan | Następna sierota Nowa Fantastyka 03 (258) 2004 | |
Fritz Leiber | Horrible Imaginings | |||
Brad Linaweaver | Moon of Ice | |||
George R. R. Martin | Unsound Variations | Słabe warianty Retrospektywa | ||
Joanna Russ | Souls | |||
1984 | Greg Bear | Hardfought | Ciężki bój Fenix 04 (51) 1996 cz.1, Fenix 05 (52) 1996 cz.2 | |
Michael Bishop | The Gospel According to Gamaliel Crucis | Ewangelia według Gamaliela Crucisa czyli Testament Astrogatora Isaac Asimov's Science Fiction 05 (06) 1992 | ||
Michael Bishop | Her Habiline Husband | |||
Avram Davidson | Eszterhazy and the Autogóndola-Invention | |||
Vonda N. McIntyre | Transit | |||
Robert Silverberg | Homefaring | |||
1985 | John Varley | Press ENTER | Naciśnij Enter Don Wollheim proponuje 1985 Rakietowe szlaki tom 3 | |
Avram Davidson | Young Doctor Eszterhazy | |||
Nancy Kress | Trinity | |||
Frederik Pohl | The Greening of Bed-Stuy | |||
Lucius Shepard | A Traveler's Tale | |||
Michael Swanwick | Marrow Death | |||
1986 | Robert Silverberg | Sailing to Byzantium | Pożeglować do Bizancjum Pożeglować do Bizancjum Don Wollheim proponuje 1986 | |
Kim Stanley Robinson | Green Mars | Zielony Mars Isaac Asimov's Science Fiction 09 (10) 1992 | ||
Bruce Sterling | Green Days in Brunei | |||
James Tiptree Jr. | The Only Neat Thing to Do | |||
Kate Wilhelm | The Gorgon Field | |||
Roger Zelazny | 24 Views of Mt. Fuji, by Hokusai | 24 widoki góry Fuji Hokusaia Mróz i ogień | ||
1987 | Lucius Shepard | R&R | Przepustka Don Wollheim proponuje 1987 Krokodylowa skała | |
Gregory Benford | Newton Sleep | |||
Kim Stanley Robinson | Escape from Kathmandu | Ucieczka z Katmandu Ucieczka z Katmandu | ||
Robert Silverberg | Gilgamesh in the Outback | Gilgamesz na pustkowiu Isaac Asimov's Science Fiction 07 (08) 1992 Pożeglować do Bizancjum | ||
F. Paul Wilson | Dydeetown Girl | |||
1988 | Kim Stanley Robinson | The Blind Geometer | Ślepy geometra Fantastyka 10 (85) 1989 | |
John M. Ford | Fugue State | |||
Keith Roberts | The Tiger Sweater | |||
Geoff Ryman | The Unconquered Country | |||
Robert Silverberg | The Secret Sharer | Tajemny gość Autostrada w mrok Isaac Asimov's Science Fiction 02 (03) 1992 cz.1, Isaac Asimov's Science Fiction 03 (04) 1992 cz.2 Rakietowe szlaki tom 5 | ||
Walter Jon Williams | Witness | Świadek Fenix 04 (13) 1992 Dzikie karty | ||
1989 | Connie Willis | The Last of the Winnebagos | Ostatni winnebago Kroki w nieznane 2008 Śmierć na Nilu | |
Bradley Denton | The Calvin Coolidge Home for Dead Comedians | |||
Lucius Shepard | The Scalehunter's Beautiful Daughter | Piękna córka łowcy łusek Fantastyka wydanie specjalne 2 (11) 2006 Krokodylowa skała Smok Griaule | ||
Norman Spinrad | Journals of the Plague Years | |||
Walter Jon Williams | Surfacing | Wynurzenia Fenix 06 (22) 1993 | ||
Jane Yolen | The Devil's Arithmetic | |||
1990 | Lois McMaster Bujold | The Mountains of Mourning | Lamentowe góry Nowa Fantastyka 02 (137) 1994 cz.1, Nowa Fantastyka 03 (138) 1994 cz.2 Granice nieskończoności | |
John Crowley | Great Work of Time | |||
George Alec Effinger | Marîd Changes His Mind | |||
Megan Lindholm | A Touch of Lavender | |||
Judith Moffett | Tiny Tango | |||
Howard Waldrop | A Dozen Tough Jobs | |||
1991 | Joe Haldeman | The Hemingway Hoax | W duchu Hemingwaya Rakietowe szlaki tom 6 | |
Lois McMaster Bujold | Weatherman | |||
Pat Cadigan | Fool to Believe | |||
James Patrick Kelly | Mr. Boy | |||
Pat Murphy | Bones | |||
1992 | Nancy Kress | Beggars in Spain | Hiszpańscy żebracy Nowa Fantastyka 08 (143) 1994 cz.1, Nowa Fantastyka 09 (144) 1994 cz.2 lub Żebracy w Hiszpanii Isaac Asimov's Science Fiction 04 (05) 1992 | |
Paul Ash | Man Opening a Door | |||
Michael Bishop | Apartheid, Superstrings, and Mordecai Thubana | |||
Mike Resnick | Bully! | Setna zabawa Isaac Asimov's Science Fiction 01 (01) 1991 lub Kapitalna zabawa Słonie na Neptunie | ||
Kristine Kathryn Rusch | The Gallery of His Dreams | |||
Connie Willis | Jack | Jack Niebieski księżyc | ||
1993 | James Morrow | City of Truth | ||
Emma Bull | Silver or Gold | Srebro czy złoto W hołdzie królowi | ||
Bradley Denton | The Territory | |||
Jerry Oltion | Contact | |||
Lee Goodloe | ||||
Maureen F. McHugh | Protection | |||
Lucius Shepard | Barnacle Bill the Spacer | Ballada o Billu Pąklarzu Nowa Fantastyka 09 (240) 2002 cz.1, Nowa Fantastyka 10 (241) 2002 cz. 2 Krokodylowa skała | ||
Michael Swanwick | Griffin's Egg | Jajo gryfa Nowa Fantastyka 03 (186) 1998 cz.1, Nowa Fantastyka 04 (187) 1998 cz.2 | ||
1994 | Jack Cady | The Night We Buried Road Dog | Tej nocy pochowaliśmy psa szos Nebula '93 | |
Ray Aldridge | The Beauty Addict | |||
Nancy Kress | Dancing on Air | Tańcząc w powietrzu Nowa Fantastyka 02 (197) 1999 cz.1, Nowa Fantastyka 03 (198) 1999 cz.2 | ||
G. David Nordley | Into the Miranda Rift Anal | |||
Kate Wilhelm | Naming the Flowers | |||
Walter Jon Williams | Wall, Stone, Craft | |||
1995 | Mike Resnick | Seven Views of Olduvai Gorge | Siedem spojrzeń na wąwóz Olduvai Nowa Fantastyka 01 (184) 1998 | |
Harlan Ellison | Mefisto In Onyx | Mefisto w onyksie To, co najlepsze | ||
Nina Kiriki Hoffman | Haunted Humans | |||
Ursula K. Le Guin | Forgiveness Day | Dzień przebaczenia Cztery drogi ku przebaczeniu Rybak znad Morza Wewnętrznego | ||
Geoff Ryman | Fan | |||
Michael Swanwick | Cold Iron | |||
1996 | Elizabeth Hand | Last Summer at Mars Hill | ||
Gregory Benford | Soon Comes Night | |||
Nicola Griffith | Yaguara | |||
Mike Resnick | Bibi | Bibi Hyperion 01 (1) 1999 | ||
Susan Shwartz | ||||
Brian Stableford | Mortimer Gray's History of Death | |||
1997 | Jack Dann | Da Vinci Rising | ||
Ursula K. Le Guin | A Woman's Liberation | Wyzwolenie kobiet Cztery drogi ku przebaczeniu Rybak znad Morza Wewnętrznego | ||
George R. R. Martin | Blood of the Dragon | Rozdziały pisane z perspektywy Daenerys Targaryen w Gra o tron | ||
Jack McDevitt | Time Travelers Never Die | |||
Maureen F. McHugh | The Cost to Be Wise | |||
Allen Steele | The Death of Captain Future | |||
1998 | Jerry Oltion | Abandon in Place | ||
Adam-Troy Castro | The Funeral March of the Marionettes | Żałobny marsz marionetek Nowa Fantastyka 05 (236) 2002 cz.1, Nowa Fantastyka 06 (237) 2002 cz.2 | ||
Paul Levinson | Loose Ends | |||
Robert Reed | Chrysalis | |||
Bud Sparhawk | Primrose and Thorn | |||
Allen Steele | …Where Angels Fear to Tread | |||
1999 | Sheila Finch | Reading the Bones | ||
Catherine Asaro | Aurora in Four Voices | |||
Avram Davidson | The Boss in the Wall, A Treatise on the House Devil | |||
Grania Davis | ||||
Eliot Fintushel | Izzy and the Father of Terror | |||
David Gerrold | Jumping Off the Planet | |||
Geoffrey A. Landis | Ecopoiesis | |||
2000 | Ted Chiang | Story of Your Life | Historia twojego życia Historia twojego życia SFinks 02 (23) 2002 Siedemdziesiąt dwie litery To, co najlepsze w SF 4 | |
Michael A. Burstein | Reality Check | |||
Adam-Troy Castro | The Astronaut from Wyoming | Kosmonauta z Wyoming Fantastyka wydanie specjalne 4 (33) 2011 | ||
Jerry Oltion | ||||
L. Timmel Duchamp | Living Trust | |||
Andy Duncan | The Executioners' Guild | |||
David Marusek | The Wedding Album | Album ślubny Kroki w nieznane 2006 | ||
2001 | Linda Nagata | Goddesses | ||
Andy Duncan | Fortitude | |||
Jonathan Lethem | Ninety Percent of Everything | |||
James Patrick Kelly | ||||
John Kessel | ||||
Mike Resnick | Hunting the Snark | Łowy na Snarka Nowa Fantastyka 10 (217) 2000 Słonie na Neptunie | ||
Lucius Shepard | Crocodile Rock | Krokodylowa skała Krokodylowa skała Nowa Fantastyka 11 (230) 2001 | ||
Walter Jon Williams | Argonautica | |||
2002 | Jack Williamson | The Ultimate Earth | ||
Catherine Asaro | A Roll of the Dice | |||
Brenda W. Clough | May Be Some Time | |||
Jack Dann | The Diamond Pit | |||
Lucius Shepard | Radiant Green Star | Jasna zielona gwiazda Rakietowe szlaki tom 7 SFinks 02 (33) 2003 lub Świetlista zielona gwiazda Fantastyka wydanie specjalne 1 (14) 2007 | ||
2003 | Richard Chwedyk | Bronte's Egg | ||
Adam-Troy Castro | Sunday Night Yams at Minnie and Earl's | |||
Andy Duncan | The Chief Designer | |||
Charles Coleman Finlay | The Political Officer | |||
Bud Sparhawk | Magic's Price | |||
2004 | Neil Gaiman | Coraline | Koralina | |
Eleanor Arnason | The Potter of Bones | |||
Kage Baker | The Empress of Mars | |||
John Kessel | Stories for Men | |||
Ian R. MacLeod | Breathmoss | Tchorosty Obudź się i śnij. Tchorosty i inne wy-tchnienia | ||
2005 | Walter Jon Williams | The Green Leopard Plague | Zaraza zielonych lampartów Nowa Fantastyka 01 (268) 2005 | |
Catherine Asaro | Walk in Silence | |||
Adam-Troy Castro | The Tangled Strings of the Marionettes | |||
Vernor Vinge | The Cookie Monster | |||
Connie Willis | Just Like the Ones We Used to Know | Jak te, które pamiętamy Śmierć na Nilu | ||
2006 | Kelly Link | Magic for Beginners | Magia dla początkujących Magia dla początkujących | |
Bud Sparhawk | Clay's Pride | |||
Robert J. Sawyer | Identity Theft | |||
Paul Witcover | Left of the Dial | |||
Albert E. Cowdrey | The Tribes of Bela | |||
2007 | James Patrick Kelly | Burn | Pożar Fantastyka wydanie specjalne 3 (16) 2007 | |
Michael A. Burstein | Sanctuary | |||
Paul Melko | The Walls of the Universe | |||
William Shunn | Inclination | |||
2008 | Nancy Kress | Fountain of Age | Źródło starości Fantastyka wydanie specjalne 4 (21) 2008 | |
Judith Berman | Awakening | |||
Matt Hughes | The Helper and His Hero | |||
Lucius Shepard | Stars Seen Through Stone | Gwiazdy widziane przez kamień Krokodylowa skała | ||
Bruce Sterling | Kiosk | Kiosk Fantastyka wydanie specjalne 1 (22) 2009 | ||
Gene Wolfe | Memorare | Memorare Kroki w nieznane 2008 | ||
2009 | Catherine Asaro | The Spacetime Pool | ||
Gregory Benford | Dark Heaven | |||
Kelley Eskridge | Dangerous Space | |||
Charles Coleman Finlay | The Political Prisoner | |||
Vera Nazarian | The Duke in His Castle | |||
2010 | Kage Baker | The Women of Nell Gwynne's | ||
Carolyn Ives Gilman | Arkfall | Arkospływ Fantasy & Science Fiction 03 (3) 2010 | ||
Nancy Kress | Act One | |||
James Morrow | Shambling Towards Hiroshima | |||
Jason Sanford | Sublimation Angels | |||
John Scalzi | The God Engines | Boże napędy Kroki w nieznane 2010 | ||
2011 | Rachel Swirsky | The Lady Who Plucked Red Flowers beneath the Queen's Window | ||
Paolo Bacigalupi | The Alchemist | Alchemik Epopeja. Legendy fantasy Fantastyka wydanie specjalne 4 (33) 2011 | ||
J. Kathleen Cheney | Iron Shoes | |||
Ted Chiang | The Lifecycle of Software Objects | Cykl życia oprogramowania Kroki w nieznane 2010 Wydech | ||
Geoffrey A. Landis | The Sultan of the Clouds | Sułtan chmur Fantastyka wydanie specjalne 2 (43) 2014 | ||
Paul Park | Ghosts Doing the Orange Dance | |||
2012 | Kij Johnson | The Man Who Bridged the Mist | Człowiek, który przerzucił most przez mgłę Fantastyka wydanie specjalne 2 (39) 2013 | |
Mary Robinette Kowal | Kiss Me Twice | |||
Catherynne M. Valente | Silently and Very Fast | Bezszelestnie i bardzo szybko Fantastyka wydanie specjalne 3 (36) 2012 | ||
Carolyn Ives Gilman | The Ice Owl | |||
Ken Liu | The Man Who Ended History: A Documentary | Człowiek, który zakończył historię: dokument Fantastyka wydanie specjalne 4 (37) 2012 | ||
Adam-Troy Castro | With Unclean Hands | |||
2013 | Nancy Kress | After the Fall, Before the Fall, During the Fall | ||
Aliette de Bodard | On a Red Station, Drifting | |||
Jay Lake | The Stars Do Not Lie | Gwiazdy nie kłamią Fantastyka wydanie specjalne 3 (40) 2013 | ||
Ken Liu | All the Flavors | |||
Robert Reed | Katabasis | |||
Lawrence M. Schoen | Barry's Tale | |||
2014 | Vylar Kaftan | The Weight of the Sunrise | ||
Andy Duncan | Wakulla Springs | |||
Ellen Klages | ||||
Nancy Kress | Annabel Lee | |||
Veronica Schanoes | Burning Girls | |||
Lawrence M. Schoen | Trial of the Century | |||
Catherynne M. Valente | Six-Gun Snow White | Rewolwerowa Śnieżka Fantastyka wydanie specjalne 1 (58) 2018 | ||
2015 | Nancy Kress | Yesterday's Kin | ||
Daryl Gregory | We Are All Completely Fine | Wszyscy jesteśmy całkowicie zdrowi Fantastyka wydanie specjalne 4 (61) 2018 | ||
Ken Liu | The Regular | |||
Mary Rickert | The Mothers of Voorhisville | |||
Lawrence M. Schoen | Calendrical Regression | |||
Rachel Swirsky | Grand Jeté (The Great Leap) | |||
2016 | Nnedi Okorafor | Binti | ||
C. S. E. Cooney | The Bone Swans of Amandale | Kościane łabędzie Amandale Fantastyka wydanie specjalne 3 (52) 2016 | ||
Eugene Fischer | The New Mother | |||
Usman T. Malik | The Pauper Prince and the Eucalyptus Jinn | |||
Kelly Robson | Waters of Versailles | Wody Wersalu Nowa Fantastyka 06 (405) 2016 | ||
Beth Cato | Wings of Sorrow and Bone | |||
2017 | Seanan McGuire | Every Heart a Doorway | Każde serce to wrota Każde serce to wrota / Patyki i kości | |
S. B. Divya | Runtime | |||
Kij Johnson | The Dream-Quest of Vellitt Boe | |||
Victor LaValle | The Ballad of Black Tom | Ballada o Czarnym Tomie | ||
John P. Murphy | The Liar | |||
Kai Ashante Wilson | A Taste of Honey | |||
2018 | Martha Wells | All Systems Red | Wszystkie wskaźniki czerwone Wszystkie wskaźniki czerwone / Sztuczny stan | |
Sarah Gailey | River of Teeth | |||
Ellen Klages | Passing Strange | |||
Sarah Pinsker | And Then There Were (N-One) | |||
Lawrence M. Schoen | Barry's Deal | |||
JY Yang | The Black Tides of Heaven | |||
2019 | Aliette de Bodard | The Tea Master and the Detective | ||
Kate Heartfield | Alice Payne Arrives | |||
Martha Wells | Artificial Condition | Sztuczny stan Wszystkie wskaźniki czerwone / Sztuczny stan | ||
P. Djèlí Clark | The Black God's Drums | |||
Jonathan P. Brazee | Fire Ant | |||
Kelly Robson | Gods, Monsters, and the Lucky Peach | |||
2020 | Amal El-Mohtar | This Is How You Lose the Time War | Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu | |
Max Gladstone | ||||
Ted Chiang | Anxiety Is the Dizziness of Freedom | Lęk to zawrót głowy od wolności Wydech | ||
Rivers Solomon | The Deep | |||
Daveed Diggs | ||||
William Hutson | ||||
Jonathan Snipes | ||||
P. Djèlí Clark | The Haunting of Tram Car 015 | Nawiedzony tramwaj numer 15 Martwy dżinn w Kairze i inne opowiadania | ||
Vylar Kaftan | Her Silhouette, Drawn in Water | |||
A. C. Wise | Catfish Lullaby | |||
2021 | P. Djèlí Clark | Ring Shout | Ring Shout | |
Yaroslav Barsukov | Tower of Mud and Straw | |||
Nino Cipri | Finna | |||
Oghenechovwe Donald Ekpeki | Ife-Iyoku, the Tale of Imadeyunuagbon | |||
R. B. Lemberg | The Four Profound Weaves | |||
Tochi Onyebuchi | Riot Baby | Riot Baby | ||
2022 | Premee Mohamed | And What Can We Offer You Tonight | ||
Becky Chambers | A Psalm for the Wild-Built | Psalm dla zbudowanych w dziczy | ||
Aliette de Bodard | Fireheart Tiger | |||
Aimee Ogden | Sun-Daughters, Sea-Daughters | |||
Zin E. Rocklyn | Flowers for the Sea | |||
E. Catherine Tobler | The Necessity of Stars | |||
Eugenia Triantafyllou | The Giants of the Violet Sea | |||
2023 | C. L. Polk | Even Though I Knew the End | ||
Becky Chambers | A Prayer for the Crown-Shy | Modlitwa za nieśmiałe korony drzew | ||
R. S. A. Garcia | Bishop's Opening | |||
Jordan Kurella | I Never Liked You Anyway | |||
Kelly Robson | High Times in the Low Parliament |