Nikołaj Łukin

Z encyklopediafantastyki.pl
Wersja P.laudanski (dyskusja | edycje) z dnia 01:22, 4 lut 2018
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Nikołaj Łukin
Data i miejsce urodzenia 2 czerwca,1907
Ałma-Ata
Data i miejsce śmierci 20 marca 1966
Narodowość Rosja
Ważne dzieła Dzieje pewnego wynalazku


Nikołaj Łukin.

Urodził się w 1907 r. w Ałma-Acie, w rodzinie urzędnika. Dzieciństwo spędził na Syberii. Z wykształcenia był inżynierem górnikiem, specjalizującym się w eksploatacji złóż złotonośnych. W latach 1926-1933 pracował jako inspektor górniczy na Syberii, Zakaukaziu oraz jako inżynier bezpieczeństwa w kopalniach donieckich. Później organizuje naukowo-badawcze laboratorium zmilitaryzowanych oddziałów ratowniczych Donbasu, a w 1939 r. zostaje kierownikiem górskich służb ratowniczych całego kraju.

Pierwsze artykuły naukowe opublikował jeszcze przed wojną, literaturą piękną zajął się dopiero po 1945 r., po powrocie z frontu.

W 1947 r. ukazały się dwa opowiadania, związane z przedwojenną działalnością Łukina, rok później - mikropowieść Первый подземный o wyczynach partyzanckiego oddziału górników w trakcie II wojny światowej.

Powieść Dzieje pewnego wynalazku (1951) wkrótce po ukazaniu się zostaje przetłumaczony na estoński, polski, czeski, słowacki i chiński. W 1958 r. ukazało się drugie, mocno przerobione wydanie - faktycznie drugi wariant powieści. Do ostatnich dni życia Łukin pracował nad swoją drugą powieścią - Океаны, которые впереди - nie zdążył jej jednak dokończyć.

Powieść Dzieje pewnego wynalazku jest jedynym fantastycznym utworem Łukina. Opowiada o idei syntezy węglowodanów dla uzyskania sztucznego cukru i chleba. Powieść jest charakterystycznym przykładem tak zwanej fantastyki bliskiego zasięgu lat pięćdziesiątych, poświęconej przedstawieniem pracy wynalazców, nadchodzących naukowo-fantastycznych przeobrażeń, przetworzenia przyrody i klimatu.


Spis treści

Bibliografia

Powieści

Mikropowieści

  • Pierwyj podziemnyj, 1948

Opowiadania

  • Obwał, 1947
  • Rudnik Kyzyłdag, 1947
  • O liudach i zwiezdach, 1958

Linki zewnętrzne

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony