PSMF

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
Słownik fanowski


PSMF - Polskie Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki druga polska organizacja fanowska, założona w Warszawie w czerwcu 1981 roku. Narodziła się po rozpadzie Ogólnopolskiego Klubu Miłośników Fantastyki i Science Fiction w 1980 roku. Do czołowych działaczy PSMF należeli: Maciej Makowski, Marek Milewski, Sławomir Pikuła, Andrzej Szatkowski, wieloletni prezes PSMF.

Zrzeszało – jako oddziały wojewódzkie - kluby miłośników fantastyki, częstokroć istniejące wcześniej, np. Gdański Klub Fantastyki "Collaps", Klub "SFERA" w Warszawie, Klub "Stalker" w Olsztynie, Klub "Orbita" w Poznaniu, Klub "Ad Astra" w Zielonej Górze, Klub "Wąż Morski" w Świnoujściu oraz kilkadziesiąt klubów terenowych działających przy domach kultury, klubach studenckich, organizacjach młodzieżowych takich jak. ZSP (Zrzeszenie Studentów Polskich, ZSMP (Związek Socjalistycznych Młodzieży Polskiej), ZMW (Związek Młodzieży Wiejskiej). Po rozpadzie PSMF, który nastąpił ok. 1988 roku kluby podjęły działalność jako organizacje niezależne. Ale już wcześniej występowały z organizacji, która była agendą Zrzeszenia Studentów Polskich. Wiele klubów bowiem wykorzystywało PSMF do legalizacji działalności, ale nie popierało samej idei przewodnictwa PSMF nad polskim fandomem, głównie ze względów ideologicznych.

PSMF ustanowiło jedną z pierwszych polskich nagród literackich w dziedzinie fantastyki – Złotą Sepulkę, która była przyznawana w latach 1983-1985.

PSMF współpracowało z miesięcznikiem Fantastyka przy organizacji kilku konwentów, w tym Dni Fantastyki Dzierżoniów w 1983 roku i konwentów w Staszowie.

Prezes PSMF, Andrzej Szatkowski w latach 1984-1989 prowadził Redakcję Fantastyki w Studenckiej Oficynie Wydawniczej "ALMA-PRESS". Pod patronatem PSMF redakcja wydała kilkanaście pozycji książkowych science fiction i fantasy - w tym seria Biblioteczka Fantoma. Pod koniec działalności PSMF organizacja zamierzała wydać serię poszukiwanych książek SF (były to czasy wielkiego niedoboru na rynku tego typu literatury), na subskrypcję zapisało się wielu fanów, czytelników, ale do wydania serii, poza pojedynczymi książkami, nie doszło. Nie zwrócono subskrybentom serii poniesionych kosztów (istnieje podejrzenie sprzeniewierzenia tych funduszy przez część działaczy PSMF), co raz na zawsze spowodowało niechęć polskich fanów do wszelakiego rodzaju ogólnopolskich stowarzyszeń w polskim fandomie. I praktycznie do dzisiaj takie wielkie organizacje więcej nie powstały.

PSMF wydawało dwa periodyki:

  • SFera – magazyn ukazujący się nieregularnie w latach 1984-1988.
  • Feniks – kwartalnik literacko-krytyczny ukazujący się w latach 1985-1986

Wydało następujące pozycje książkowe:

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony