Podróż poślubna pana Hamiltona

Z encyklopediafantastyki.pl
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „{{Książka | tytuł = Podróż poślubna pana Hamiltona | autor = Mieczysław Smolarski | autor2 = | redaktor = | redakto...”)
 
 
Linia 26: Linia 26:
 
  | kup            =  
 
  | kup            =  
 
}}
 
}}
 +
Akcja ''Podróży poślubnej pana Hamiltona'' rozgrywa się w roku 2500. Autor polemizuje z koncepcjami utopistów marzących o idealnym społeczeństwie dobrobytu; w jego powieści człowiek stracił swoją indywidualność, spontaniczność, możliwość wyboru drogi życiowej. Pejzaż wielkiego miasta tworzą kilkudziesięciopiętrowe domy zaludnione przez dziesiątki tysięcy mieszkańców. Na czele świata, którego narody, dla m uniknięcia kolejnej wojny, zjednoczyły się w Stany Zjednoczone, stoi prezydent. Również i tu ludzie nie starzeją się, dzieci zdobywa się na kartki; z pojęć wykreślono słowa: wiara, rodzina, naród; miłość zastępuje się zabawami i grami erotycznymi. W imię zachowania spokoju dokonano powszechnej standaryzacji, stabilizacji, komunizacji. Naukę kontroluje państwo, bacząc by ludzie nie przekraczali określonego poziomu wiedzy, ponieważ: „Prawda jest groźna, a nauka jest społecznie niebezpieczna".

Aktualna wersja na dzień 15:01, 20 mar 2012

Podróż poślubna pana Hamiltona

Mieczysław Smolarski

Podroz poslubna pana hamiltona.jpeg
Język oryginału polski
Forma Powieść
I wydanie polskie 1928
Wydawca Biblioteka Domu Polskiego

Akcja Podróży poślubnej pana Hamiltona rozgrywa się w roku 2500. Autor polemizuje z koncepcjami utopistów marzących o idealnym społeczeństwie dobrobytu; w jego powieści człowiek stracił swoją indywidualność, spontaniczność, możliwość wyboru drogi życiowej. Pejzaż wielkiego miasta tworzą kilkudziesięciopiętrowe domy zaludnione przez dziesiątki tysięcy mieszkańców. Na czele świata, którego narody, dla m uniknięcia kolejnej wojny, zjednoczyły się w Stany Zjednoczone, stoi prezydent. Również i tu ludzie nie starzeją się, dzieci zdobywa się na kartki; z pojęć wykreślono słowa: wiara, rodzina, naród; miłość zastępuje się zabawami i grami erotycznymi. W imię zachowania spokoju dokonano powszechnej standaryzacji, stabilizacji, komunizacji. Naukę kontroluje państwo, bacząc by ludzie nie przekraczali określonego poziomu wiedzy, ponieważ: „Prawda jest groźna, a nauka jest społecznie niebezpieczna".

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony