Prawo Moore'a

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
science
Ilustracja pokazujaca Prawo Moore'a.

Prawo Moore'a to prawo empiryczne, polegające na obserwacji, że ekonomicznie optymalna liczba tranzystorów w układzie scalonym w kolejnych latach posiada trend wykładniczy. Autorstwo tego prawa przypisuje się Gordonowi Moore'owi, jednemu z założycieli firmy Intel, który w 1965 r. zaobserwował podwajanie się liczby tranzystorów co ok. 12 miesięcy. Liczba ta była następnie korygowana i obecnie przyjmuje się, że liczba tranzystorów w mikroprocesorach od wielu lat podwaja się co ok. 24 miesiące. Na zasadzie analogii, prawo Moore'a stosuje się też do wielu innych parametrów sprzętu komputerowego: czy .

  • najczesciej uzywanym parametrem jest stosunek mocy obliczeniowej (w MIPSach czyli Milionach Instrukcji na Sekundę) do kosztu jej uzyskania. Ponadto brane sa pod uwagę:
  • pojemności dysków twardych,
  • wielkości pamięci operacyjnej RAM,
  • liczbie tranzystorów w stosunku do powierzchni układu scalonego,
  • przepustowości sieci.

Ogranieczenia Prawa Moore'a

Jednym z głównych powodów, dzięki któremu ten wykładniczy wzrost jest możliwy, jest stosowanie coraz mniejszych elementów w procesie fabrykacji. Współcześnie dominują technologie 65, 45 i ostatnio 32 nm, kiedy we wczesnych latach 90. używano technologii 500 nm. Rozmiary te nie mogą się jednak zmniejszać w nieskończoność: w pewnym momencie takie tranzystory musiałyby być mniejsze od atomów.

Od wielu lat powtarzane zapowiedzi, że czas obowiązywania prawa Moore'a właśnie dobiega końca, dotychczas nie spełniały się, aczkolwiek w listopadzie 2006 sam Gordon Moore oświadczył, że według niego za 2–3 lata (w 2008 lub 2009 roku) prawo to przestanie obowiązywać. Według jednak najnowszych doniesień, należy oczekiwać kolejnych technologii procesorów dostępnych na rynku: 22nm – 2013, 16nm – 2018, 11nm – 2022, a dalszy rozwój w ramach elektroniki zapewne uzalezniony bedzie od zastosowania nowych materiałów (grafen) lub zupełnej zmianie koncepcji procesora.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony