Rozpad połowiczny

Z encyklopediafantastyki.pl
Wersja W.sedenko (dyskusja | edycje) z dnia 19:03, 4 lip 2016
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Rozpad połowiczny

Edmund Wnuk-Lipiński

Rozpad polowiczny.jpg
Język oryginału polski
Forma Powieść
I wydanie polskie 1988
Wydawca Czytelnik
Autor okładki Władysław Brykczyński
Seria wydawnicza Z Kosmonautą
ISBN 8307015413
Cykl: Apostezjon
poprzednia
Wir pamięci
następna
Mord założycielski

Bohater powieści, młody psychosyntetyk Jorgen, rozpoczyna pracę w ośrodku resocjalizacji Apostezjonu. Nawiązuje romans z koleżanką po fachu imieniem Claire i stopniowo odkrywa, że ona sama była kiedyś pacjentką ośrodka. W tym samym czasie, na reedukację trafia pracownik z bazy na Księżycu, gdzie Jorgen kiedyś pracował - okazuje się, że przyczyniły się do tego raporty Jorgena. Śledząc nieludzką terapię, jakiej poddawany jest jego dawny kolega Jorgen postanawia mu pomóc i ulżyć mu w cierpieniu. Więzień i jego kolega buntują się jednak, i przemocą zmuszają Jorgena oraz pomagającą mu Claire, do wywiezienia ich z ośrodka. Cała czwórka postanawia dotrzeć do strefy, gdzie ludzie zbuntowali się przeciw władzy Apostezjonu.

Równolegle do wątku Jorgena i Claire, toczy się wątek związany z kierownikiem ośrodka resocjalizacji, prof. Nemeczkiem, który jako ekspert zasiada we władzach Apostezjonu. Stara się on nie dopuścić do rozwiązania siłowego w strefie, czym przedłuża jej istnienie. Kiedy okazuje się, że buntownicy sami produkują żywność i mogą funkcjonować bez końca, prof. Nemeczek musi się zgodzić na likwidację strefy przez służby specjalne.

Jorgen i Claire docierają w tym czasie do przemytnika, który mógłby skierować do strefy. Odgłosy eksplozji wskazują jednak, że władze przystąpiły do likwidacji zbuntowanej enklawy.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony