Rycerz spod Ciemnej Gwiazdy

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Rycerz spod Ciemnej Gwiazdy

T. H. White
The Ill-Made Knight

Rycerz spod ciemnej gwiazdy1.jpg
Rycerz spod Ciemnej Gwiazdy
Język oryginału angielski
Forma powieść
Pierwsze wydanie 1940
I wydanie polskie 1999
Wydawca Świat Książki
Przekład Jolanta Kozak
Autor okładki Ewa Bogucka-Pudlis
Oprawa twarda
ISBN 8372271550
Cykl: Był sobie raz na zawsze król
poprzednia
Wiedźma z lasu
następna
Świeca na wietrze
Kupisz w: Solarisnet.pl


„Rycerz spod Ciemnej Gwiazdy” opowiada dzieje zmian, jakie za sprawą króla Artura dokonywały się w Anglii. Powołani do służby w imię Cywilizacji i Prawa rycerze Okrągłego Stołu, wykorzystując przemoc mieli zwalczyć rządy Prawa Siły i przywrócić królestwu stabilny porządek. Kryjący się w takim ujęciu misji dysonans dostrzegał sam Artur, a podejmowane przez niego próby naprawy panujących stosunków stanowią ważne tło opowieści White’a. Tło, na którym rozgrywają się losy miłosnego trójkąta Artur – Ginewra – Lancelot, oraz poszukiwań świętego Graala, w imię zwrócenia rycerstwa Gramarii ku wyższym celom.

Dramat trójki bohaterów nie stracił nic na sile, pozostając niezwykle poruszającym pomimo humorystycznego wydźwięku sagi autora. Obserwując uczucia i rozterki każdej postaci z osobna czytelnik jest świadkiem nieudolnych prób rozsupłania gordyjskiego węzła, jakie na swój sposób podejmują główni bohaterowie powieści. Pisarzowi udało się tak przedstawić argumenty stojące za zachowaniem postaci, że wskazanie właściwej decyzji jest niemożliwe. Sytuacja bliska jest greckiej tragedii, w której brak dobrego wyjścia z opresji. Z kolei poszukiwania świętego naczynia stały się pretekstem do licznych rozważań na temat moralności, pobożności, czy zwyczajnej ludzkiej uprzejmości, jak również odpowiedzi na pytanie, jak dalece człowiek jest wolnym i czy może ignorować cenę, płaconą przez innych ludzi z powodu jego wyborów. Nie sposób nie poczuć sympatii do poszczególnych rycerzy, których czyny i słowa składają się na niepowtarzalny urok wielu z pasowanych wojaków.

Trzecia część cyklu „Był sobie raz na zawsze król” to zabawna, poruszająca, mądra i bardzo ciepła opowieść o klasycznych bohaterach, którą czyta się szybko i z wyraźną przyjemnością, tym większą, że książka została pięknie wydana i ma dużą, czytelną czcionkę. Polecam cykl każdemu, zwłaszcza starszemu czytelnikowi, bo to on właśnie najpełniej doceni inteligentny humor autora.

Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 1999 Rycerz spod ciemnej gwiazdy1.jpg Wydawca: Świat Książki


Projekt okładki: Ewa Bogucka-Pudlis
ISBN 8372271550
Jolanta Kozak
2 2008 Rycerz spod ciemnej gwiazdy2.jpg Wydawca: Solaris
oprawa twarda, wydanie z ilustracjami Michała Lisowskiego

Projekt okładki: Tomasz Maroński
ISBN 9788375900033
Jolanta Kozak


Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony