Sandman

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy serii komiksowej. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

To seria komiksowa autorstwa Neila Gaimana, na którą składa się siedemdziesiąt pięć odcinków, później zebranych w 10 tomach. Poza głowną serią powstały kolejno trzy inne komiksy, nawiązujące do tego uniwersum - wydany w 1995 "Sandman Midnight Theatre" u nas opublikowany po prostu jako Dni pośród nocy (2008) a następnie Sandman: Noce Nieskończone (2006) oraz Sandman: Senni łowcy (2008) . Wydana za granicą w dwóch albumach, a u nas zabrana w jeden tom, Śmierć (2007), to opowieść rozwijająca wątki poboczne, tzw. spin-off do Sandmana.

W "Sandmanie", określanym przez krytyków jako "wybitny" oraz "ambitny komiks dla dorosłych", główna rola przypada tytułowemu Władcy Snów. Sandman, to postać, która swoje mitologiczne źródło ma w folkorze europejskim. W komiksie jest jednym z siedmiorga spośród Nieskończonych obok Śmierci, Losu, Rozpaczy, Zniszczenia, Pożądania i Rozkoszy. Choć Nieskończeni mają w sobie moce godne superbohaterów, to jednak daleko im do wybawiania ludzkości. Tymczasem świat Sandmana, zwanego też Morfeuszem, nie ma się najlepiej. Rządące nim prawa zostały zachwiane podczas wieloletniej nieobecności Władcy Snów, który na początku XX wieku został uwięziony przez Maga Rodericka Burgessa, brytyjskiego okultystę... I tak w roku 1988, wraz z uwolnieniem Władcy Snów, zaczyna się wielowymiarowa opowieść o Sandmanie, o świecie z pogranicza jawy i snu, zasiedlonym przez bohaterów z różnych wieków, wśród których spotkać można między innymi postaci historyczne i te znane z klasyki literatury oraz mitologii. Opowieść wielowątkowa, pełna niezliczonych epizodów i licznych nawiązań religijno i kulturoznawczych. Opowieść przez krytyków uznana za jedną z najważniejszych serii w historii światowego komiksu.

Ilustratorzy Sandmana często się zmieniali, ale autorem okładek pozostał Dave McKean, już wcześniej współpracujący z Neilem Gaimanem nad innym komiksem - Czarną Orchideą. Sandman jako pierwszy komiks w literaturze zdobył nagrodę zarezerwowaną dla literatury -World Fantasy Award. Na polski rynek wydawniczy wszedł w 2002, trzy lata po amerykańskiej premierze, dzięki wydawnictwu Egmont. Większość albumów, składających się na cykl o Sandmanie była wydawana w dwóch tomach, a wydania zbiorcze ukazywały się zazwyczaj kilka lat później.

Na cykl o Sandmanie, składają się następujące albumy:

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony