Simbelmynë

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Simbelmynë

Śląski Klub Fantastyki

Simbelmyne.jpg
Rok powstania 1997
oficjalna strona

"Simbelmynë" - pismo wewnątrzklubowe Sekcji Tolkienowskiej Śląskiego Klubu Fantastyki. Magazyn powstał w 1997 roku wyniku połączenia się fanzinów "Dzwoneczek Elficki" i "Galathilion". Początkowo miał pojawiać się jako dwumiesięcznik 5-6 razy do roku, zgodnie z elfickimi porami roku. W praktyce ukazywał się nieregularnie. Do marca 2011 ukazało się 29 numerów pisma. Od początku istnienia "Simbelmynë" jest redagowany przez Ryszarda Derdzińskiego oraz Tomasza Gubałę. W fanzinie ukazują się teksty zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów, w tym: eseje, tłumaczenia (także tekstów Tolkiena), artykuły lingwistyczne, a także grafiki. Celem istnienia pisma jest prezentacja twórczości J.R.R. Tolkiena i dokonań ruchu tolkienowskiego w Polsce i na świecie. "Simbelmynë", jak twierdzą jego redaktorzy, podejmuje problematykę poematu heroicznego i propaguje wartości drogie J.R.R. Tolkienowi, ale zajmuje się też twórczością innych pisarzy nurtu fantasy.

Historia

Pierwszy numer "Simbelmynë" ukazał się w sierpniu 1997 roku, gdy połączyły się ze sobą dwa pisma tolkienowskie "Nyelinke Eldarin" ("Dzwoneczek Elficki") i "Galathilion". Nazwa "Simbelmynë" oznacza "Niezapominka".

Istnieje również strona internetowa "Simbelmynë", gdzie udostępniono kilka numerów pisma, jednak nie jest ona obecnie aktualizowana.

Bibliografia

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony