Sotnie Łysego Iwanki

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sotnie Łysego Iwanki

Roman Danak

Sotnie lysego Iwanki.bmp.jpg
Język oryginału polski
Forma powieść
Pierwsze wydanie 1994
I wydanie polskie 1994
Wydawca Wydawnictwo WSP Rzeszów
Autor okładki Alicja Łątka - Lewandowska
ISBN 83-900933-7-5
Kupisz w: Solarisnet.pl

Niezwykła to książka, jak niezwykły był jej Autor - filolog-iranista, dziennikarz, pisarz, tłumacz, elektronik-amator...

Utwór "Sotnie Łysego Iwanki" nosi podtytuł "powieść SF", ponieważ jego akcja rozgrywa się w drugiej połowie XXIII stulecia po totalnej katastrofie wywołanej prawdopodobnie przypadkowym uruchomieniem potężnie rozbudowanych systemów okołoziemskich i księżycowych broni laserowych (...).

Odrodzone po około dwóch wiekach chaosu i głodu społeczeństwo jest zatem społeczeństwem rustykalnym, żyjącym zgodnie z naturą. (...) Niemniej jednak konflikty w tym nowym społeczeństwie nadal istnieją, ponieważ łatwiej jest zniszczyć cywilizację niż zmienić stereotypy zachowań ludzkich.

Głównym motywem przewodnim powieści jest zatem odwieczna walka dobra ze złem, lecz już w całkowicie odmiennych warunkach, ponieważ wciąż funkcjonujące autonomiczne systemy kontroli orbitalnej nie pozwalają na odtworzenie cywilizacji technicznej, cywilizacji wielkich miast. Na Ziemi zapanował swego rodzaju neofeudalizm rustykalny i podczas gdy większość społeczeństw pragnie żyć w spokoju i sprawiedliwości, to inne wciąż i wciąż podejmują próby utworzenia totalitarnych imperiów, chociaż w skarlałej już formie, od czego jednak nieszczęście wcale nie jest mniejsze.

Konsekwentnie przestrzegając zasady rustykalności społeczeństw Autor konstruuje zadziwiająco spójny świat - zarówno w sferze materialnej, jak i duchowej, a także językowej. CO więcej, powieść ma wyraźne odniesienia do uwarunkowań stosunków polsko-ukraińskich - i to nie tylko historycznych, ale również obecnych, kiedy znów występuje wspólne zagrożenie.

Z "Posłowia" Zbigniewa Dworaka

Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 1994 Sotnie lysego Iwanki.bmp.jpg


Projekt okładki: Alicja Łątka - Lewandowska
ISBN 83-900933-7-5
2 2018 SotnieFRONT.jpg Wydawca: Solaris

Seria: Archiwum polskiej fantastyki


Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony