Stacja kosmiczna

Z encyklopediafantastyki.pl
Wersja L.blaszkiewicz (dyskusja | edycje) z dnia 10:02, 23 kwi 2012
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
science
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Źródło: Internet

Stacja kosmiczna (też stacja orbitalna) to sztuczny satelita Ziemi zaprojektowany w taki sposób, aby ludzie mogli w nim mieszkać przez wiele tygodni czy miesięcy. Po raz pierwszy koncepcja "stacji międzyplanetarnej" została zaproponowana przez rosyjskiego uczonego Konstantego Ciołkowskiego.

Stacje kosmiczne są obecnie wykorzystywane do badań nad fizjologicznymi efektami długotrwałego przebywania ludzi w przestrzeni kosmicznej, a także do prowadzenia szeregu badań i eksperymentów naukowych.

Jedynym amerykańskim projektem, który wszedł do użycia była stacja Skylab, skonstruowana z użyciem pojazdów i technologii opracowanych na rzecz programu Apollo. Rosjanie tymczasem opracowali całą serię stacji Salut, i – stanowiącą duży krok naprzód – modularną stację Mir.

Obecnie na orbicie znajduja sie dwie stacje kosmiczne:

  • Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS powstała jako pochodna programu stacji kosmicznej Freedom, opracowywanej przez dziesięć lat i ostatecznie porzuconej. ISS to pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 15 głównych modułów i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi.

Głównym zadaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ma być prowadzenie badań naukowych w warunkach mikrograwitacji, niemożliwych do osiągnięcia na Ziemi. Mają one pozwolić na udoskonalenie metod prowadzenia upraw, lepsze poznanie działania ludzkiego organizmu oraz pomóc rozwiązać wiele innych problemów na Ziemi.

  • Tiangong 1 (chiń. Pałac Niebiański) – chiński moduł orbitalny, statek kosmiczny określany przez chińskie media jako pierwsza chińska stacja orbitalna). Umieszczenie modułu Tiangong 1 na orbicie nastąpiło 29 września 2011.

Zobacz też:

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony