Stephenie Meyer

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Stephenie Meyer
Stephanie-meyer-2.jpg
Data i miejsce urodzenia 24 grudnia,1973
Hartford
Narodowość USA
Strona domowa

Stephenie Meyer (ur. 24 grudnia 1973 w Hartford) - amerykańska pisarka. Autorka powieści Intruz i cyklu Zmierzch, składającego się z czterech części.

Stephenie Meyer urodziła się w Hartford. Jest córką Steve'a i Candy Morgan. Dorastała w mieście Phoenix, w stanie Arizona. Ma pięcioro rodzeństwa: Setha, Emily, Jacoba, Paula i Heidi. Uczęszczała do liceum Chaparral High School w Scottsdale, Arizona i na uniwersytet w Provo w stanie Utah - Uniwersytet Brighama Younga, gdzie otrzymała tytuł licencjata z języka angielskiego w 1995. Swojego męża Christina (przydomek "Pancho") spotkała, gdy dorastała w Arizonie. W 1994 roku poślubiła go. Razem mają trzech synów: Gabe'a, Setha i Eliego.

Meyer mówi, że pomysł na napisanie książki Zmierzchu przyszedł jej do głowy 2 czerwca 2003 roku. Wtedy zapisała swój sen, który stał się potem 13. rozdziałem książki. Po napisaniu i poprawieniu powieści, podpisała umowę na trzy książki ze spółką Little, Brown and Company, na 750 tys. dolarów. Sequel Zmierzchu, książka pt. Księżyc w nowiu, pojawiła się w wielu księgarniach w Ameryce Północnej w sierpniu 2006 roku. Trzecia książka z serii, Zaćmienie została wydana w Stanach Zjednoczonych 7 sierpnia 2007 roku, a czwarty czyli ostatni tom Przed świtem trafił do czytelników 2 sierpnia 2008 roku. Stephenie jest wielką fanką zespołu Muse. Wyznała fanom, że koncert, który odbywa się w trzeciej części sagi to właśnie koncert tego zespołu i, że niektórzy z głównych bohaterów są ich fanami.

Meyer ma w planach napisanie drugiej części powieści Intruz - The Soul. Jeśli zdecydowałaby się na kontynuowanie serii, trzecia część miałaby tytuł: The Seeker.

Chciałaby jeszcze napisać wiele innych powieści m.in. książkę o duchach zatytułowaną Summer House.

Rozpoczęła pisanie piątej części sagi Zmierzch, mającej być pierwszym tomem widzianym z perspektywy Edwarda. Na skutek wycieku do internetu dwunastu rozdziałów nieedytowanej części powieści, początkowo zawiesiła pracę nad owym projektem. Następnie jednak zdecydowała się kontynuować prace nad powieścią, nieznana jest jednak data oficjalnej publikacji.

Pomimo ogromnej popularności wśród czytelników (oraz osobliwej euforii w Stanach Zjednoczonych), krytycy literaccy zarzucają autorce schematyczność fabuły, przerysowania, brak wyrazistych postaci i jakiejkolwiek głębi emocjonalnej oraz silnie zaakcentowany marysuizm. Szczególnie ostatni zarzut jest często powtarzany - zdarza się, że sagę Zmierzch wskazuje się jako sztandarowy przykład tego zjawiska literackiego.

Stephenie Meyer prowadzi także osobliwą kampanię reklamową swoich ulubionych zespołów muzycznych (umieszczanie utworów, czy wręcz całych dyskografii, które były inspiracją do napisania książek na stronie autorki). Twierdzi, że jej twórczość jest silnie związana z muzyką oraz dziełami literackimi takimi jak Dziwne losy Jane Eyre, Wichrowe Wzgórza, Ania z Zielonego Wzgórza, Duma i uprzedzenie, Romeo i Julia czy Sen nocy letniej.


Spis treści

Twilight/New Moon

 • 1 Twilight (2005) Zmierzch
 • Life and Death (2015) (opowiadanie) Życie i śmierć
 • 2 New Moon (2006) Księżyc w nowiu
 • 3 Eclipse (2007) Zaćmienie
 • The Short Second Life of Bree Tanner (2010) [opowiadanie] Drugie życie Bree Tanner
 • 4 Breaking Dawn (2008) Przed świtem
 • 5 Midnight Sun (2020)
 • The Twilight Collection (Box Set) (2007) [Omnibus 1-3]
 • The Twilight Saga Collection (2008) [Omnibus 1-4]
 • Twilight Saga (2010) [Omnibus]
 • The Twilight Saga Complete Collection (2010) [Omnibus1-5]
 • The Twilight Saga: The Official Illustrated Guide (2011) [non fiction]

Powieści

Chapterbooks

Opowiadania

Źródła

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony