Tomasz Kołodziejczak

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tomasz Kołodziejczak
Tomasz kolodziejczak.jpeg
Data i miejsce urodzenia 13 października,1967
Warszawa
Narodowość Polska
Ważne dzieła Kolory sztandarów
Nagrody
Zajdel

Tomasz Kołodziejczak ur. 13 października 1967 w Warszawie – polski pisarz science fiction i fantasy oraz wydawca, publicysta i redaktor w mediach związanych z fantastyką i komiksem, także poeta.

Ukończył VI LO im. Tadeusza Reytana w Warszawie, studiował na Politechnice Warszawskiej (wydział mechaniki precyzyjnej). Debiutował w roku 1985 opowiadaniem "Kukiełki" na łamach "Przeglądu Technicznego". Do tej pory napisał wiele opowiadań oraz powieści, w tym nagrodzone Nagrodą im. Janusza A. Zajdla Kolory sztandarów (1996). W roku 2006 nominację do tejże nagrody zdobyło jego opowiadanie "Piękna i graf". Jest również autorem scenariuszy komiksów oraz gier (m.in. gry fabularnej Strefa Śmierci, publikowanej w magazynie Magia i Miecz). Jego powieści i opowiadania tłumaczone były m.in. na czeski, litewski i rosyjski.

Scenarzysta komiksowy – napisał wiele nowel dla Przemysława Trusta Truścińskiego. W roku 2008 ukazał się też jego pełnometrażowy komiks fantasy dla dzieci Darlan i Horwazy – Złoty Kur (rysunki Krzysztof Kopeć).

Obecnie jest wydawcą komiksów dla dzieci i dorosłych w wydawnictwie Egmont Polska. Wcześniej był redaktorem kwartalnika "Voyager" i przez krótki okres redaktorem naczelnym pisma Magia i Miecz. Od 1995 był redaktorem dziecięcego magazynu "Kaczor Donald" wydawanego przez Egmont.

Jest cenionym działaczem w fandomie. Organizował konwenty, trzykrotnie został nagrodzony Śląkfą (m.in. w 1991 roku jako wydawca Voyagera oraz w 1995 roku jako fan). Laureat nagrody im. Papcia Chmiela za zasługi dla komiksu w Polsce. W czerwcu 2010 r. został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Interesuje się polityką, astronomią i historią. Grał w III lidze koszykówki. Żonaty, ma dwie córki.

Spis treści

Dominium Solarne

cykl Dominium Solarne

Ostatnia Rzeczpospolita

cykl Ostatnia Rzeczpospolita

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Komiksy

Poezja

  • Białe źrenice 2018, tom wierszy

Źródło

  • [1] wikipedia
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony