Watchmen. Strażnicy

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Watchmen. Strażnicy (2009)

Zack Snyder
Watchmen

Watchmen.jpg
Scenariusz: Alex Tse
David Hayter
Muzyka: Tyler Bates
Zdjęcia: Larry Fong
Występują: Malin Åkerman
Billy Crudup
Matthew Goode
Jackie Earle Haley
Jeffrey Dean Morgan
Patrick Wilson
Carla Gugino
Produkcja: USA
Typ film
Gatunek science fiction dramat akcja
Czas 163 min.

Watchmen. Strażnicy (org. Watchmen) amerykański dramat science fiction z 2009 roku, filmową adaptację komiksu Alana Moore’a i Dave’a Gibbonsa.

Spis treści

Fabuła

Grupa superbohaterów „Strażnicy” zostaje powołana do walki z gangami i przestępcami. Jeden z nich, Doktor Manhattan, pomaga Stanom Zjednoczonym wygrać wojnę w Wietnamie, co skutkuje ponownym wyborem Richarda Nixona na prezydenta. Jest rok 1985. W USA obowiązuje ustawa Keene’a – superbohaterowie, którzy walczyli z przestępcami, zostali zmuszeni do przejścia na emeryturę, niektórzy jednak pracują pod ścisłą kontrolą rządu Stanów Zjednoczonych. Tymczasem z trzydziestego piętra swojego apartamentu zostaje wypchnięty Edward Blake, znany jako Komediant. Jego dawny kompan, Rorschach, podejrzewa, że ktoś postanowił się pozbyć dawnych superbohaterów i zaczął właśnie od niego. Postanawia ostrzec dawnych kompanów, którzy walczyli u jego boku z przestępcami. Nie mają pojęcia, że trafili na ślad intrygi, w której stawką są losy świata.

Po pogrzebie Blake'a, Manhattan jest oskarżony o spowodowanie raka u swojej byłej dziewczyny i innych, z którymi spędził czas po wypadku, który dał mu jego super moce. Manhattan przenosi się na Marsa, dając Związkowi Radzieckiemu szansę do inwazji na Afganistan. Tymczasem Jupiter po zerwaniu z Manhattanem spędza czas z Dreibergiem. Oboje w końcu stają się kochankami i decydują się na powrót do Strażników. Razem pomagają Rorschachowi wydostać się z więzienia, po czym Jupiter spotyka Manhattana. On zabiera ją na Marsa i wyjaśnia, że nie jest już zainteresowany losem ludzkości. Gdy bada wspomnienia Jupiter, odkrywa, że jej ojcem jest Blake, który wcześniej próbował ją zgwałcić. Jego zainteresowanie ludźmi powraca i Manhattan decyduje się na powrót na Ziemię z Jupiter.

Badając spisek Rorschach i Dreiberg odkrywają, że Veidt jest odpowiedzialny za wszystko. Rorschach i Dreiberg trafiają na Veidta na Antarktydzie. Veidt potwierdza, że stoi za morderstwem Blake'a, zesłaniem Manhattana, uwięzieniem Rorschacha i upozorowaniem własnego zamachu, który zainscenizował, by odwrócić podejrzenia. Wyjaśnia, że jego planem jest połączyć cele Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego przez zniszczenie głównych miast na świecie w eksplozji reaktorów energetycznych, które Manhattan nieświadomie pomógł mu stworzyć. Rorschach i Dreiberg próbują zatrzymać go, ale odkrywają, że jego plan został już wprawione w ruch: reaktory zostały zdetonowane i świat uznał to za dzieło dr Manhattana.

Po tym jak Nowy Jork zostaje zniszczony, Jupiter i Manhattan przybywają do ruin miasta i ustalają, że Veidt musi być za to odpowiedzialny, po czym teleportują się do jego bazy. Veidt pokazuje im w telewizji reportaż, w którym stwierdza się, że Stany Zjednoczone i Związek Radziecki sprzymierzyły swoje siły w walce z nowym zagrożeniem, Dr Manhattanem. Bohaterowie zdają sobie sprawę, że ujawnienie prawdy doprowadzi do wojny światowej. Rorschach prosi Manhattana, żeby go zabił, aby powstrzymać go od ujawnienia prawdy. Manhattan spełnia jego prośbę, dzieli ostatni pocałunek z Jupiter i przenosi się na stałe do innej galaktyki. Dreiberg i Jupiter zostawiają Veidta samego i wracają do Stanów.

Nagrody i nominacje

  • Saturny 2010
    • Najlepszy film fantasy
    • Najlepsze kostiumy Michael Wilkinson
    • Najlepsze specjalne wydanie DVD'
    • Najlepsza aktorka drugoplanowa Malin Åkerman (nominacja)
    • Najlepsza reżyseria Zack Snyder (nominacja)
    • Najlepszy scenariusz Alex Tse, David Hayter (nominacja)
    • Najlepsza scenografia Alex McDowell (nominacja)
    • Najlepsze efekty specjalne (nominacja)
  • Teen Choice 2009
    • Ulubiona aktorka filmu akcji Malin Åkerman (nominacja)
  • Złote Szpule 2010
    • Najlepszy montaż dźwięku w filmie pełnometrażowym - efekty i imitacje dźwiękowe (nominacja)

Ciekawostki

  • Zack Snyder osobiście zwrócił się do Dave'a Gibbonsa, człowieka, który był twórcą rysunków do komiksu, by zaprojektował pierwszy plakat do filmu. Gibbons z entuzjazmem przyjął propozycję.
  • Na kiosku z gazetami widać plakat reklamujący komiks "Tales of the Black Freighter". Historia opowiadana przez komiks (przedstawiona w komiksie "Strażnicy"), nie znalazła się jednak filmie. Została ona zekranizowana osobno i wydana na DVD.
  • Nazwa jednego z głównych bohaterów, Rorschacha, została zaczerpnięta od nazwiska szwajcarskiego psychologa Hermanna Rorschacha. Stworzył on znany na całym świecie test, stosowany w psychoterapii, zwany testem Rorschacha. Polega on na pokazywaniu osobie badanej czarnych plam na kartce. W filmie maska głównego bohatera posiadała zmieniające położenie czarne plamy.
  • W scenie, która przedstawia udział Dr Manhattana w wojnie w Wietnamie, rozbrzmiewa "Cwałowanie Walkirii" Richarda Wagnera. Ta sama muzyka została wykorzystana w kultowej już scenie pacyfikacji wietnamskiej wioski w filmie "Czas Apokalipsy".
  • Sekwencja początkowa filmu przedstawia alternatywne wydarzenia z historii USA. Zmianie uległa sławna scena uwieczniona przez Alfreda Eisenstaedta, przedstawiająca pocałunek marynarza i pielęgniarki na Time Square, z okazji zakończenia II wojny światowej. W filmie marynarz został zastąpiony przez kobietę.
  • Wiele scen w filmie zostało odwzorowane dokładnie tak, jak były przedstawione na kartach komiksu. Miało to miejsce m. in. w scenie, gdy Rorschach dostaje się do apartamentu Blake'a przez okno.
  • W filmie nie została poruszona kwestia narodowości Jedwabnej Zjawy II. Była ona z pochodzenia Polką i nazywała się Laurie Juspeczyk.
  • Gdy w czołówce Ozymadiasz, stojąc przed popularnym nowojorskim klubem 54, ujawnia swoją tożsamość, w tle możemy zobaczyć zespół Village People, Davida Bowie oraz Micka Jaggera. Scena dzieje się mniej więcej w 1977 roku. Veidt ujawnił swoją podwójną tożsamość wobec uchwalenia ustawy zakazującej działalności zamaskowanym superbohaterom.
  • Zdjęcie Komedianta ściskającego rękę prezydentowi Nixonowi jest oparte na zdjęciu Nixona ściskającego rękę Elvisowi Presleyowi.
  • W pierwszej scenie filmu na drzwiach mieszkania Komedianta widnieje numer 300 - numer ten jest zarazem tytułem poprzedniego filmu Zacka Snydera.
  • Kropla krwi na "odznace" Komedianta ma kształt strzałki i wskazuje czas pozostały do apokalipsy, o której mowa w filmie.
  • W filmie wszystkie flagi USA mają po 51 gwiazdek, gdyż w alternatywnej wersji filmu po wygranej wojnie w Wietnamie, kraj ten stał się 51 stanem USA.

Źródło

  • [[1]] filmweb
  • [[2]] wikipedia
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony