Wit Szostak

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wit Szostak
Wit szostak.jpeg
Data i miejsce urodzenia 1976
Narodowość Polska


Wit Szostak - pseudonim polskiego pisarza fantastyki. Z wykształcenia doktor filozofii, absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej. Mieszka w Krakowie. Członek Towarzystwa Tischnerowskiego i miłośnik twórczości Tolkiena. Jest znawcą muzyki ludowej, od kilku lat zapisuje nuty ostatnich skrzypkow ludowych, gra na skrzypcach, gęślach i dudach.

Jako autor fantastyki debiutował w roku 1999 opowiadaniem "Kłopoty z błaznem" zamieszczonym w "Nowej Fantastyce". Dotychczas ukazały się jego książki z cyklu o Smoczogórach, w tym powieści Wichry Smoczogór (2003) i dziejące się kilka wieków wcześniej Poszarpane granie, zbiór opowiadań Ględźby Ropucha, oraz Oberki do końca świata. Jego utwory inspirowane są często kulturą polskich gór.

Kilkakrotnie był nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Wichry Smoczogór dodatkowo wyróżnione zostały nagrodą Śląkfy. W roku 2008 otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie "Miasto grobów. Uwertura" opublikowane w antologii Księga strachu 2. Za powieść Chochoły otrzymał Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego.

Jak sam mówi, używa pseudonimu nie po to, by się ukrywać, lecz aby zasygnalizować, że rozgranicza różne dziedziny swoich zainteresowań, jako że pod swoim prawdziwym nazwiskiem publikuje teksty dotyczące filozofii.

Spis treści

Smoczogóry

cykl Smoczogóry

Chochoł

cykl Chochoł

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Inna twórczość

  • Poniewczasie 2019

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony