Wojciech Świdziniewski

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wojciech Świdziniewski
W swidziniewski.jpg
Data i miejsce urodzenia 26 lipca,1975
Białystok
Data i miejsce śmierci 17 września 2009
Białystok
Narodowość Polska
Olaf na festiwalu fantastyki w Nidzicy, tyłem Wojtek Sedeńko

Wojciech Świdziniewski (26 lipca 1975 - 17 września 2009) - polski pisarz fantasy, felietonista, białostoczanin. Debiutował w "Nowej Fantastyce" w lutym 1999 r. opowiadaniem Konsekrowany („Nowa Fantastyka” 2/1999). Kolejne opowiadania publikował w "Science Fiction", internetowym magazynie "Fahrenheit" oraz fanzinie "Widok z Wysokiego Zamku".

Za opowiadanie Murarze nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla w 2001 roku („Science Fiction” 3/2001), a w 2004 roku do Nagrody Nautilus za opowiadanie Kłopoty w Hamdriholm („Science Fiction” 7/2003). Wystąpił w epizodzie filmu "Flesh Area" (2009). Zmarł na serce przed premierą swojego pierwszego zbioru opowiadań, skrzących się humorem i kpiną "Kłopotów w Hamdirholm", które zostały wydane w październiku 2009 roku. Kilka opowiadań ma także ukazać się w antologiach.

W grudniu 2009 roku ukazały się dwa białostockie fanziny "Widok z Wysokiego Zamku" (nr 44/45 2009) oraz "naCzelni" (nr 28 2009) w całości poświęcone pamięci Wojciecha Świdziniewskiego, który był współtwórcą oraz jednym z pierwszych redaktorów obydwu tych fanzinów. Mówił o sobie: birbant, hulaka i utracjusz. Był miłośnikiem wczesnego średniowiecza z naciskiem na dzieje wikingów, dość mocno zaangażowanym w ruch odtwórstwa historycznego (drużyny „Srebro Peruna” i „Winland”) oraz wielkim fanem swojego rodzinnego miasta, Białegostoku.

Był wieloletnim członkiem Białostockiego Klubu Fantastyki UBIK, należał też do zespołu redakcyjnego „Fahrenheita”. W życiu imał się różnego fachu – począwszy od pracownika zakładu pogrzebowego i robotnika budowlanego, na baronie szmateksowym kończąc.

pseudonimy: Olaf Wesoły, Cleritus, Wiking lub Krasnolud

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony