Wojtek Sedeńko

(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Zredagowane antologie)
(Działalność wydawnicza)
Linia 57: Linia 57:
  
 
W 2012 roku powołał do życia dwie nowe serie książkowe, dostępne  wyłącznie za pośrednictwem księgarni Solarisnet.pl, a mające na celu ocalenie od zapomnienia kanonu amerykańskiej science fiction oraz polskiej science fiction. Są to [[Galaktyka Gutenberga]] i [[Archiwum polskiej fantastyki]]. Pod koniec 2013 uruchomił nową niskonakładową, cyfrowo drukowaną serię - [[Krytycy o fantastyce]].
 
W 2012 roku powołał do życia dwie nowe serie książkowe, dostępne  wyłącznie za pośrednictwem księgarni Solarisnet.pl, a mające na celu ocalenie od zapomnienia kanonu amerykańskiej science fiction oraz polskiej science fiction. Są to [[Galaktyka Gutenberga]] i [[Archiwum polskiej fantastyki]]. Pod koniec 2013 uruchomił nową niskonakładową, cyfrowo drukowaną serię - [[Krytycy o fantastyce]].
 +
 +
Od 2019 prowadzi własną, małą oficynę wydawniczą [[Stalker Books]], w której skupia się na prezentowaniu amerykańskiej, radzieckiej i polskiej klasyki science fiction. Kontynuuje nadal wydawanie antologii.
  
 
==Działalność fanowska==
 
==Działalność fanowska==

Wersja z 09:09, 29 sty 2021

Wojtek Sedeńko
WS sfinks48.jpg
Data i miejsce urodzenia 9 czerwca,1961
Nidzica
Narodowość Polska
Strona domowa
e-mail
Eurocon 1991: Jacek Inglot, WS, Maciej Parowski, Eugeniusz Dębski

Wojtek Sedeńko (ur. w 1961 roku w Nidzicy) wydawca, krytyk, redaktor, selekcjoner licznych antologii, organizator konwentów, animator ruchu fanowskiego w Polsce, pomysłodawca i koordynator Encyklopedii Fantastyki.

Założyciel w 1991 roku księgarni wysyłkowej Verbum, przemianowanej potem na księgarnię Solarisnet.pl - najstarszą i największą księgarnię wysyłkową z fantastyką w Polsce. Kiedyś był to sklep wyłącznie z fantastyką, obecnie ma w ofercie wszelkie rodzaje książek, audiobooki i e-booki. Księgarnia, dzięki jej założycielowi, stara się swoich odbiorców integrować wokół różnych inicjatyw kulturalnych, konwentów, pism, serii książkowych, fanpagów i portali internetowych. Całość inicjatyw, to łącznie 12 stron internetowych.

Dziennikarz współpracujący z miesięcznikami, tygodnikami i dziennikami w całej Polsce, najdłużej z "Nową Fantastyką" (lata 1990-2001), dla której pisał co miesiąc recenzje oraz felietony. Oprócz tego publikacje (felietony, recenzje, wywiady, opowiadania) w "Przeglądzie Technicznym", "Gazecie Olsztyńskiej", "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym",. Publikował artykuły o fantastyce i wywiady w periodykach zagranicznych: "Realnosti Fantastiki" (Ukraina), "Gigameshu" (Hiszpania), "Galaktice" (Węgry), "Shayol Jahrbuch zur Science Fiction 2004" (Niemcy).

W 1994 roku założył kwartalnik SFinks, który z przerwami redaguje do dziś. Pismo jest wzorowane na amerykańskim "Locusie". Rozdawane bezpłatnie klientom księgarni Solarisnet.pl jest kolorowym czasopismem o fantastyce, zawierającym literaturę, felietony uznanych pisarzy, krytyków, popularyzatorów nauki. Dla SFinksa piszą obecnie: Marek Oramus, Lech Jęczmyk, Andrzej Zimniak, Krzysztof Sokołowski, Paweł Laudański, Leszek Błaszkiewicz, Wiktor Żwikiewicz, Marek Żelkowski.

Animator ruchu fanowskiego. Dzięki jego staraniom Polskę odwiedzili m.in. tacy pisarze i artyści jak George R. R. Martin, Robert Silverberg, John Crowley, Brian W. Aldiss, Marina i Siergiej Diaczenko, Thomas R. P. Mielke, Andreas Eschbach, Pat Cadigan, H. L. Oldi, Andriej Bielanin, Andriej Łazarczuk, Chris Achilleos, David Weber, Ian Watson i wielu, wielu innych.

Przeprowadził dziesiątki wywiadów z tuzami polskiej i zagranicznej fantastyki, publikując je w polskiej i zagranicznej prasie. Prowadzi blog [1], na którym zamieszcza informacje na temat fantastyki, organizowanych przez siebie konwentów, wydawanych książkach i czasopismach, relacjonuje podróże. Wybrane wywiady i publicystyka ukazały się w serii Krytycy o fantastyce - Pejzaż z gwiazdami. Na potrzeby Polconu 2016 i Wrocław - Europejska Stolica Kultury napisał przewodnik po polskiej fantastyce - Światy polskiej fantastyki. Obecnie pracuje nad Popularną historią science fiction.

Organizator turystyki krajowej i zagranicznej, podróżnik, w czasie swoich wojaży wzdłuż i wszerz Europy zbiera materiały do książki o Europie mniej znanej. Miłośnik gór wszelakich, średniowiecznych zamków i historii. Żonaty. Troje dorosłych dzieci.

Spis treści

Działalność wydawnicza

Współzałożyciel z Piotrem Gąsiewskim w 1993 roku wydawnictwa "Stalker", które opublikowało tylko jedną książkę - powieść Grzegorza Drukarczyka Zabijcie Odkupiciela. Od 1999 roku współpracuje z Wydawnictwo Solaris. Jako redaktor pracował dla wydawnictw: Prószyński i S-ka, Zysk i S-ka, Rebis - zredagował ponad 600 książek z fantastyki i literatury pięknej.

W wydawnictwie Solaris dzięki niemu ukazało się kilka unikalnych serii wydawniczych, jak Klasyka Science Fiction, The Best Of, odkryto na nowo fantastykę rosyjską i ukraińską, wydawano mało znane utwory z fantastyki hiszpańskiej, niemieckiej, czeskiej. Jest zwolennikiem twardej science fiction i popularyzatorem krótkich form literackich. Dzięki niemu ukazała się w Polsce kultowa antologia Harlana Ellisona Niebezpieczne wizje. W porozumieniu z Lechem Jęczmykiem reaktywował dwie serie antologii: Kroki w nieznane i Rakietowe szlaki. Następnie przygotował kilka antologii amerykańskiej science fiction pod wspólnym tytułem Złoty Wiek SF. Jest popularyzatorem polskiej fantastyki. W 1990 roku zredagował pierwszą w Polsce antologię opowiadań oryginalnych, pisanych na zamówienie - Wizje alternatywne. Kontynuował tę pracę, co kilka lat wydając kolejne tomy opowiadań oryginalnych - łącznie do 2007 roku ukazało się 6 tomów "Wizji alternatywnych".

Oprócz tego zredagował antologię tematyczną Czarna msza i dwie antologie współczesnych opowiadań rosyjskich: Wilcza krew i Zombi Lenina. Razem z Pawłem Laudańskim zredagował rosyjsko-ukraińską antologię opowiadań zainspirowanych światem wiedźmina - Opowieści ze świata wiedźmina. Antologia była bardzo dobrze przyjęta w Rosji, gdzie została uznana za najlepszą antologię roku.

W 2012 roku powołał do życia dwie nowe serie książkowe, dostępne wyłącznie za pośrednictwem księgarni Solarisnet.pl, a mające na celu ocalenie od zapomnienia kanonu amerykańskiej science fiction oraz polskiej science fiction. Są to Galaktyka Gutenberga i Archiwum polskiej fantastyki. Pod koniec 2013 uruchomił nową niskonakładową, cyfrowo drukowaną serię - Krytycy o fantastyce.

Od 2019 prowadzi własną, małą oficynę wydawniczą Stalker Books, w której skupia się na prezentowaniu amerykańskiej, radzieckiej i polskiej klasyki science fiction. Kontynuuje nadal wydawanie antologii.

Działalność fanowska

Do fandomu wstąpił w 1977 roku. Był członkiem OKMFiSF, PSMF. Założyciel stowarzyszenia Warmiński Klub Fantastyki oraz klubów olsztyńskich: Klub Fantastyki "Stalker" i Warmiński Klub Fantastyki, a także Klubu Fantastyki w Choszcznie. Założyciel i redaktor fanzinów: Cojegrane, Forum, Albedo. Organizator kilkunastu ogólnopolskich konwentów: Stalcon w latach 1985-1987, Polcon 1990 i 1993 i wielu pomniejszych imprez w Olsztynie, jak Dni Stalkera, Studia Video itp. Od 1994 organizuje Międzynarodowy Festiwal Fantastyki, początkowo w Olsztynie, a od 1999 roku na zamku krzyżackim w Nidzicy.

Wybory opowiadań The Best Of

Zredagowane antologie

Powieści

  • Przeklęty świat (1989) nieopublikowana

Opowiadania

Nonfiction

Inna twórczość

  • Europa mniej znana - w przygotowaniu

Wywiady

  • [2] Katedra, rozmawiał Tymoteusz Wronka
  • [3] Czas Fantastyki nr 25, rozmawiał Maciej Parowski
  • [4] Literadar, rozmawiał Piotr Stankiewicz
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony