World Fantasy Award nowela
(Różnice między wersjami)
(Utworzył nową stronę „===Zwycięzcy i nominowani=== Lista zwycięzców i nominowanych do nagrody World Fantasy Award w kategorii "Najlepsza nowela" (Best Long Fiction) Warto zwrócić...”) |
|||
Linia 174: | Linia 174: | ||
| align="center" |1997 || {{sortname|Suzy|McKee Charnas}} || ''Beauty and the Opéra or The Phantom Beast'' || | | align="center" |1997 || {{sortname|Suzy|McKee Charnas}} || ''Beauty and the Opéra or The Phantom Beast'' || | ||
|- | |- | ||
− | | align="center" |1997 || {{sortname|George R. R.|Martin}} || ''Blood of the Dragon'' || | + | | align="center" |1997 || {{sortname|George R. R.|Martin}} || ''Blood of the Dragon'' || Rozdziały pisane z perspektywy Daenerys Targaryen w<br>[[Gra o tron]] |
|- | |- | ||
| align="center" |1997 || {{sortname|Susan|Palwick}} || ''GI Jesus'' || | | align="center" |1997 || {{sortname|Susan|Palwick}} || ''GI Jesus'' || |
Wersja z 11:27, 19 lut 2017
Zwycięzcy i nominowani
Lista zwycięzców i nominowanych do nagrody World Fantasy Award w kategorii "Najlepsza nowela" (Best Long Fiction) Warto zwrócić uwagę, że Long Fiction w przypadku WFA oznacza teksty o objętości pomiędzy 10 a 40 tys. słów (W przypadku Hugo i Nebuli Novella to między 17,5 a 40 tys. słów, a Novelette 7,5-17,5 tys.). WFA Long Fiction niejako więc łączy obie te kategorie.
Rok | Autor | Tytuł oryginalny | Tytuł polski |
---|---|---|---|
1982 | Parke Godwin | The Fire When It Comes | |
1982 | C. J. Cherryh | Ealdwood | |
1982 | Robert Holdstock | Mythago Wood | |
1982 | Karl Edward Wagner | The River of Night's Dreaming | |
1983 | Karl Edward Wagner | Beyond Any Measure | |
1983 | Charles L. Grant | Confess the Seasons | |
1983 | Stephen King | The Breathing Method | Metoda oddychania Skazani na Shawshank Cztery pory roku |
1983 | Fritz Leiber | Horrible Imaginings | |
1983 | Charles L. Grant | Night Swift Dragons | |
1984 | Kim Stanley Robinson | Black Air | Czarne powietrze Fantastyka 09 (72) 1988 |
1984 | Scott Baker | The Lurking Duck | |
1984 | Michael Bishop | The Monkey's Bride | |
1984 | Tanith Lee | Nunc Dimittis | |
1984 | Elizabeth A. Lynn | The Red Hawk | |
1985 | Geoff Ryman | The Unconquered Country | Niezdobyty kraj Nowa Fantastyka 12 (183) 1997 |
1985 | Stephen King | The Ballad of the Flexible Bullet | Ballada o celnym strzale Szkieletowa załoga Fantastyka 01 (64) 1988 |
1985 | Gerald Pierce | In the Sumerian Marshes | |
1985 | Clive Barker | Jacqueline Ess: Her Will and Testament | Jacqueline Ess: jej wola i testament Księga krwi II |
1985 | Lucius Shepard | The Man Who Painted the Dragon Griaule | Człowiek, który pomalował smoka Griaule'a Smok Griaule Wielka Księga Fantasy Nowa Fantastyka 11 (110) 1991 |
1986 | T.E.D. Klein | Nadelman's God | |
1986 | David Morrell | Dead Image | |
1986 | Chelsea Quinn Yarbro | Do I Dare to Eat a Peach? | |
1986 | Peter Dickinson | Flight | |
1986 | Kate Wilhelm | The Gorgon Field | |
1987 | Orson Scott Card | Hatrack River | Nad rzeką Hatrack Problemy 07 (504) 1988 |
1987 | Connie Willis | Chance | |
1987 | Clive Barker | The Hellbound Heart | |
1987 | Tim Powers | Night Moves | |
1987 | J. N. Williamson | The Night Seasons | |
1988 | Ursula K. Le Guin | Buffalo Gals, Won't You Come Out Tonight | Dziewczyny z Buffalo wyjdźcie dzisiejszej nocy Dziewczyny Buffalo i inne zwierzęce obecności Złota Księga Fantasy Fenix 04 (04) 1990 |
1988 | Robert R. McCammon | Best Friends | |
1988 | Alan Rodgers | The Boy Who Came Back from the Dead | |
1988 | Alan Moore | A Hypothetical Lizard | |
1988 | Scott Baker | Nesting Instinct | |
1988 | George R. R. Martin | The Pear-Shaped Man | Człowiek w kształcie gruszki Retrospektywa |
1988 | Lucius Shepard | Shades | Cienie Krokodylowa skała |
1989 | George R. R. Martin | The Skin Trade | Obrót skórą SFinks 05 (26) 2002 Retrospektywa |
1989 | Jane Yolen | The Devil's Arithmetic | |
1989 | Sheri S. Tepper | The Gardener | |
1989 | Lucius Shepard | The Scalehunter's Beautiful Daughter | Piękna córka łowcy łusek Fantastyka wydanie specjalne 2 (11) 2006 Krokodylowa skała Smok Griaule |
1990 | John Crowley | Great Work of Time | |
1990 | Michael Bishop | Apartheid, Superstrings, and Mordecai Thubana | |
1990 | Howard Waldrop | A Dozen Tough Jobs | |
1990 | Lucius Shepard | The Father of Stones | Ojciec kamieni Smok Griaule Nowa Fantastyka 02 (113) 1992 cz.1, Nowa Fantastyka 03 (114) 1992 cz.2 |
1990 | Joe R. Lansdale | On the Far Side of the Cadillac Desert with Dead Folks | |
1991 | Pat Murphy | Bones | |
1991 | F. Paul Wilson | The Barrens | |
1991 | Jonathan Carroll | Black Cocktail | |
1991 | Joe Haldeman | The Hemingway Hoax | W duchu Hemingwaya Rakietowe szlaki tom 6 |
1992 | Robert Holdstock | The Ragthorn | |
1992 | Gary Kilworth | ||
1992 | Kristine Kathryn Rusch | The Gallery of His Dreams | |
1992 | C. J. Cherryh | Gwydion and the Dragon | |
1992 | Charles de Lint | Our Lady of the Harbour | |
1992 | S. P. Somtow | The Pavilion of Frozen Women | |
1992 | Darrell Schweitzer | To Become a Sorcerer | |
1993 | Peter Straub | The Ghost Village | Wioska duchów Fenix 03 (72) 1998 |
1993 | Charles de Lint | Paperjack | |
1993 | Bradley Denton | The Territory | |
1993 | Jonathan Carroll | Uh-Oh City | Ale karuzela! Czarny koktajl Nowa Fantastyka 07 (130) 1993 |
1993 | Nina Kiriki Hoffman | Unmasking | |
1994 | Terry Lamsley | Under the Crust | |
1994 | Elizabeth Hand | The Erl-King | |
1994 | Harlan Ellison | Mefisto In Onyx | |
1994 | Jack Cady | The Night We Buried Road Dog | Tej nocy pochowaliśmy psa szos Nebula '93 |
1994 | Walter Jon Williams | Wall, Stone, Craft | |
1994 | Pat Murphy | An American Childhood | |
1995 | Elizabeth Hand | Last Summer at Mars Hill | |
1995 | Peter Straub | Fee | |
1995 | Brian W. Aldiss | The God Who Slept with Women | |
1995 | Lucius Shepard | The Last Time | Ostatni raz Fenix 01 (60) 1997 Krokodylowa skała |
1995 | Kim Newman | Out of the Night, When the Full Moon Is Bright... | |
1995 | Robert Devereaux | A Slow Red Whisper of Sand | |
1996 | Michael Swanwick | Radio Waves | |
1996 | Ursula K. Le Guin | Ether OR | Ether, Oregon Otwarte przestworza i inne opowiadania |
1996 | Nina Kiriki Hoffman | Home for Christmas | |
1996 | Jonathan Lethem | The Insipid Profession of Jonathan Hornebom | |
1996 | Michael Marshall Smith | More Tomorrow | |
1996 | Tim Powers | Where They Are Hid | |
1997 | Mark Helprin | A City in Winter | |
1997 | Suzy McKee Charnas | Beauty and the Opéra or The Phantom Beast | |
1997 | George R. R. Martin | Blood of the Dragon | Rozdziały pisane z perspektywy Daenerys Targaryen w Gra o tron |
1997 | Susan Palwick | GI Jesus | |
1997 | Michael Marshall Smith | Hell Hath Enlarged Herself | |
1998 | Richard Bowes | Streetcar Dreams | |
1998 | Kim Newman | Coppola's Dracula | |
1998 | Brian Hodge | The Dripping of Sundered Wineskins | |
1998 | Ellen Kushner | The Fall of the Kings | |
1998 | Delia Sherman | ||
1998 | Douglas E. Winter | The Zombies of Madison County | |
1999 | Ian R. MacLeod | The Summer Isles | Wyspy lata Obudź się i śnij. Tchorosty i inne wy-tchnienia |
1999 | A. S. Byatt | Cold | |
1999 | Ursula K. Le Guin | Dragonfly | Ważka Legendy Opowieści z Ziemiomorza Ziemiomorze |
1999 | George R. R. Martin | The Hedge Knight | Błędny rycerz Legendy lub Wędrowny rycerz Retrospektywa Rycerz Siedmiu Królestw |
1999 | Peter Straub | Mr. Clubb and Mr. Cuff | |
2000 | Laurel Winter | Sky Eyes | |
2000 | Jeff VanderMeer | The Transformation of Martin Lake | |
2000 | Lucius Shepard | Crocodile Rock | Krokodylowa skała Nowa Fantastyka 11 (230) 2001 Krokodylowa skała |
2000 | Tanith Lee | Scarlet and Gold | |
2000 | Connie Willis | The Winds of Marble Arch | Wichry marmurowego łuku SFinks 06 (27) 2002 lub Wichry w Marble Arch Niebieski księżyc |
2000 | Michael Meddor | The Wizard Retires | |
2001 | Steve Rasnic Tem | The Man on the Ceiling | |
2001 | Melanie Tem | ||
2001 | Michael Bishop | Blue Kansas Sky | |
2001 | Elizabeth Hand | Chip Crockett's Christmas Carol | |
2001 | Glen Hirshberg | Mr. Dark's Carnival | |
2001 | Susanna Clarke | Mr. Simonelli or the Fairy Widower | Pan Simonelli lub wdowiec z Faerie Damy z Grace Adieu i inne opowieści |
2001 | David Chase | Pelican Cay | |
2001 | Ted Chiang | Seventy-Two Letters | Siedemdziesiąt dwie litery Historia twojego życia Siedemdziesiąt dwie litery Kroki w nieznane 2005 Steampunk |
2002 | S. P. Somtow | The Bird Catcher | |
2002 | Elizabeth Hand | Cleopatra Brimstone | |
2002 | Lucius Shepard | Eternity and Afterward | Wieczność i potem Fantastyka wydanie specjalne 3 (24) 2009 |
2002 | Ursula K. Le Guin | The Finder | Szukacz Opowieści z Ziemiomorza Ziemiomorze |
2002 | Paul Di Filippo | Karuna, Inc. | |
2002 | Glen Hirshberg | Struwwelpeter | |
2003 | Zoran Živković | The Library | |
2003 | Neil Gaiman | Coraline | Koralina |
2003 | Elizabeth Hand | The Least Trumps | |
2003 | Charles de Lint | Seven Wild Sisters | |
2003 | Paul Di Filippo | A Year in the Linear City | Rok w Linearnym Mieście Kroki w nieznane 2007 |
2003 | Pat Forde | In Spirit | |
2004 | Greer Gilman | A Crowd of Bone | |
2004 | Glen Hirshberg | Dancing Men | |
2004 | Jeffrey Ford | The Empire of Ice Cream | |
2004 | Simon Clark | Exorcising Angels | |
2004 | Tim Lebbon | ||
2004 | Kelly Link | The Hortlak | Hortlak Magia dla początkujących |
2005 | Michael Shea | The Growlimb | |
2005 | Gene Wolfe | Golden City Far | |
2005 | Lisa Tuttle | My Death | |
2005 | Kim Newman | Soho Golem | |
2005 | Leena Krohn | Tainaron: Mail from Another City | |
2006 | Joe Hill | Voluntary Committal | |
2007 | Simon Morden | Another War | |
2006 | Laird Barron | The Imago Sequence | |
2006 | Michael Cunningham | In the Machine | |
2006 | Kelly Link | Magic for Beginners | Magia dla początkujących Magia dla początkujących |
2006 | Tanith Lee | UOUS | |
2007 | Jeffrey Ford | Botch Town | |
2007 | Norman Partridge | Dark Harvest | |
2007 | Ysabeau S. Wilce | The Lineaments of Gratified Desire | |
2007 | Kim Newman | The Man Who Got Off the Ghost Train | |
2007 | M. Rickert | Map of Dreams | |
2008 | Elizabeth Hand | Illyria | |
2008 | Kim Newman | Cold Snap | |
2008 | Ian R. MacLeod | The Master Miller's Tale | |
2008 | Robert Edric | The Mermaids | |
2008 | Lucius Shepard | Stars Seen Through Stone | Gwiazdy widziane przez kamień Krokodylowa skała |
2009 | Richard Bowes | If Angels Fight | |
2009 | Nisi Shawl | Good Boy | |
2009 | Neil Gaiman | Odd and the Frost Giants | |
2009 | Albert E. Cowdrey | The Overseer | |
2009 | Peter S. Beagle | Uncle Chaim and Aunt Rifke and the Angel | |
2010 | Margo Lanagan | Sea-Hearts | |
2010 | Paul Witcover | Everland | |
2010 | Richard Bowes | I Needs Must Part, the Policeman Said | |
2010 | Steve Duffy | The Lion's Den | |
2010 | Andy Duncan | The Night Cache | |
2010 | Kage Baker | The Women of Nell Gwynne's | |
2011 | Elizabeth Hand | The Maiden Flight of McCauley’s Bellerophon | |
2011 | Elizabeth Bear | Bone and Jewel Creatures | |
2011 | Michael Byers | The Broken Man | |
2011 | Rachel Swirsky | The Lady Who Plucked Red Flowers beneath the Queen’s Window | |
2011 | George R. R. Martin | The Mystery Knight | Tajemniczy rycerz Rycerz Siedmiu Królestw |
2011 | Tim Lebbon | The Thief of Broken Toys | |
2012 | K. J. Parker | A Small Price to Pay for Birdsong | |
2012 | Elizabeth Hand | Near Zennor | |
2012 | Robert Sherman | Alice Through the Plastic Sheet | |
2012 | Lucius Shepard | Rose Street Attractors | |
2012 | Catherynne M. Valente | Silently and Very Fast | Bezszelestnie i bardzo szybko Fantastyka wydanie specjalne 3 (36) 2012 |
2013 | K. J. Parker | Let Maps to Others | Mapy zostawmy innym Kroki w nieznane 2013 |
2013 | Laird Barron | Hand of Glory | |
2013 | Brandon Sanderson | The Emperor's Soul | Dusza cesarza lub Nowa dusza cesarza Kroki w nieznane 2013 |
2013 | Lucius Shepard | The Skull | Czaszka Smok Griaule |
2013 | Kaaron Warren | Sky | |
2014 | Andy Duncan | Wakulla Springs | |
2014 | Ellen Klages | ||
2014 | Caitlin R. Kiernan | Black Helicopters | |
2014 | K. J. Parker | The Sun and I | Słońce i ja Nowa Fantastyka 03 (390) 2015 |
2014 | Veronica Schanoes | Burning Girls | |
2014 | Catherynne M. Valente | Six-Gun Snow White | |
2015 | Daryl Gregory | We Are All Completely Fine | |
2015 | Kai Ashante Wilson | The Devil in America | |
2015 | Rachel Swirsky | Grand Jeté (The Great Leap) | |
2015 | Michael Libling | Hollywood North | |
2015 | Mary Rickert | The Mothers of Voorhisville | |
2015 | Pasi Ilmari Jääskeläinen | Where the Trains Turn | |
2016 | Kelly Barnhill | The Unlicensed Magician | |
2016 | Bud Webster | Farewell Blues | |
2016 | Kim Newman | Guignol | |
2016 | Usman T. Malik | The Pauper Prince and the Eucalyptus Jinn | |
2016 | Kelly Robson | Waters of Versailles |