Jerzy Sosnowski

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jerzy Sosnowski
Jerzy sosnowski.jpg
Data i miejsce urodzenia 14 maja,1962
Warszawa
Narodowość Polska

Jerzy Sosnowski (ur. 14 maja 1962 w Warszawie) – polski pisarz, publicysta, felietonista, dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, po czym był tam doktorantem. Jest historykiem literatury specjalizującym się w okresie Młodej Polski a także krytykiem literackim. Nauczał języka polskiego w niepublicznym Autorskim Liceum Ogólnokształcącym Nr 42 w Warszawie. Był wykładowcą w Kolegium Nauczycielskim w Suwałkach i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Brał udział w opracowaniu jednego z programów nauczania języka polskiego w szkołach średnich. Pracował jako specjalista ds. kultury mowy przy Związku Artystów Scen Polskich.

Publikował w "Gazecie Wyborczej". Od marca 2005 jest stałym felietonistą miesięcznika "Więź". W latach 90. pracował w TVP na stanowisku szefa publicystyki kulturalnej TVP1. Był jednym z dziennikarzy tworzących magazyn kulturalny Pegaz. Był także kierownikiem działu programów humanistycznych w Telewizji Edukacyjnej TVP.

W 2000 rozpoczął pracę w Polskim Radiu: najpierw w Dwójce, potem w Trójce, gdzie od lutego 2001 (z przerwą między 30 września 2007 a 2 kwietnia 2009) jest jednym z prowadzących audycję publicystyczną Klub Trójki. W Trójce prowadził również Literackie Biuro Śledcze[4], a od 4 września 2009 także Trójkowy Znak Jakości. Jako szef związków zawodowych uczestniczył w proteście przeciwko zatrudnieniu Karnowskiego. Decyzją dyrektora Trójki, Jacka Sobali, 22 lutego 2010 (do odwołania) Jerzy Sosnowski został odsunięty od anteny z powodu wypowiedzi dla prasy o konflikcie w stacji, w których miał on naruszyć interes spółki Polskie Radio SA.

Spis treści

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Inna twórczość

  • Prąd zatokowy
  • Tak to ten
  • Instalacja Idziego
  • Śmierć czarownicy! Szkice o literaturze i wątpieniu – eseje historyczno-literackie
  • Chwilowe zawieszenie broni. O twórczości tzw. pokolenia "Brulionu" (1986-1996) – krytyka literacka, napisane wspólnie z Jarosławem Klejnockim
  • Ach – eseje
  • Czekanie cudu – eseje o literaturze i filmie
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony