Akira

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Akira (1988)

Katsuhiro Ohtomo


Akira.jpg
Scenariusz: Katsuhiro Ohtomo
J. Michael Haller
Izô Hashimoto
Muzyka: Geinoh Yamashiro Gumi
Zdjęcia: Katsuji Misawa
Występują: Mitsuo Iwata
Nozomu Sasaki
Cam Clarke
Mami Koyama
Tesshô Genda
Produkcja: Japonia
Typ film
Gatunek science fiction, anime
Czas 124 min.


Akira tytuł mangi oraz filmu anime z 1988 roku, nakręconego na jej podstawie.

Fabuła

Akcja Akiry rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Na gruzach Tokio powstała nowa metropolia – NeoTokio. 31 lat wcześniej Tokio zniszczone zostało w ogromnej eksplozji, która zapoczątkowała III wojnę światową. W 2019 miasto ogarnięte jest chaosem. Na ulicach szaleją młodociane gangi motocyklistów. Trwają starcia między policją a antyrządowymi powstańcami. Fanatycy religijni głoszą rychłe nadejście mesjasza – legendarnego Akiry.

Główni bohaterowie to Kaneda i Tetsuo Shima, członkowie gangu motocyklowego Scrum Half. Kaneda jest założycielem oraz przywódcą Scrum Half. Traktuje Tetsuo jak młodszego brata, którego jednak zawsze trzeba ochraniać. W czasie walki z gangiem Klaunów, Tetsuo ulega wypadkowi. Rozpędzonym motocyklem wpada w dziwnego chłopca o twarzy starca, który wychodzi cało z wypadku. Na miejscu pojawia się wojsko, które znajduje zbiegłego chłopca i zabiera go razem z rannym Tetsuo, który trafia do laboratorium, gdzie poddawany jest dziwnym eksperymentom. Ich celem jest obudzenie tkwiącej w nim psychicznej mocy.

Tetsuo szybko wzrasta w siłę i wymyka się spod kontroli wojska i naukowców. Zawsze najsłabszy wśród rówieśników, wyśmiewany i poniżany, teraz sam dyktuje warunki. Dowiaduje się też o istnieniu przepotężnego Akiry – który doprowadził do zagłady miasta przed trzydziestu laty. Tetsuo postanawia go odnaleźć. Z czasem przepełniająca go moc staje się tak potężna, że sam nie jest w stanie jej opanować.

Ciekawostki

  • Muzyka do filmu została ukończona, zanim kompozytorzy ujrzeli choć jedną klatkę filmu. W efekcie w czasie montażu trzeba było edytować ścieżkę dźwiękową, aby pasowała do obrazu.
  • Film został ponownie wydany w 2001 roku z całkowicie nowym dubbingiem i ścieżką dźwiękową, co kosztowało ponad 1mln dolarów.
  • Film zawiera 2212 ujęć oraz 160000 pojedynczych obrazków, 2-3 razy więcej niż zwykle; do tworzenia animacji użyto 327 różnych kolorów (kolejny rekord w historii animacji), z których 50 zostało stworzonych specjalnie do tego filmu.
  • Na początku lat 90. firma Sony planowała wysokobudżetowy remake filmu, ale porzuciła te plany, gdy budżet przekroczył 300 milionów dolarów.
  • Tetsuo zastępuje swoją rękę mechaniczną protezą. Jest to nawiązanie do filmu "Metropolis" (1927), gdzie tak samo robi Rotwang.

Źródło

  • [[1]] filmweb
  • [[2]] wikipedia
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony