Andrzej Niewiadowski

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Andrzej Niewiadowski
Andrzej niewiadowski.jpg
Data i miejsce urodzenia 4 sierpnia,1954
Warszawa
Narodowość Polska

Andrzej Niewiadowski (ur. 4 sierpnia 1954 w Warszawie) - polski krytyk literacki, historyk literatury, dziennikarz, publicysta.

W 1980 ukończył studia wyższe na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Adiunkt w Zakładzie Literatury XX Wieku. W 1981 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie pracy „Konstrukcja układów fabularnych polskiej prozy fantastyczno-naukowej”. Wydał kilka książek m.in. Literatura fantastyczno-naukowa (PWN),„Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej”(Wydawnictwo Poznańskie - współautor Antoni Smuszkiewicz). Artykuły naukowe publikował w czasopismach „Przegląd Humanistyczny”, „Pamiętnik Literacki”, „Miesięcznik Literacki",„Pismo", „Nowe Książki“, „Życie Literackie”. Autor przedmów i opracowań antologii SF wydawanych w Czechosłowacji i na Węgrzech. Umieszczał artykuły w czasopismach austriackich „Quarber Merkur” i USA („Locus”).

Współtwórca a następnie przez wiele lat kierownik działu krytyki literackiej i zastępca redaktora naczelnego miesięcznika literackiego „Fantastyka”, twórca haseł „Słownika polskich autorów fantastyki“, który ukazywał się na łamach pisma. W „Fantastyce” publikował liczne recenzje, szkice, referaty. Od roku 1981 prowadził na Wydziale Filologii Polskiej konwersatorium poświęcone historii i teorii fantastyki naukowej.

Autor szkiców o poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Leopolda Staffa, Antoniego Langego, Jerzego Żuławskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

W 1989 ukończył podyplomowe Studium Polonicum uprawniające do nauki języka polskiego za granicą. W latach 1991-1995 wyjechał na Słowację. Był lektorem na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Zdał egzamin państwowy z języka słowackiego. W roku 1992 został korespondentem zagranicznym dziennika „Rzeczpospolita” w Bratysławie, następnie w Wiedniu, w Budapeszcie i w Pradze. W latach 1992-2010 opublikował około 2000 artykułów na tematy polityczne, ekonomiczne i kulturalne.

Współpracował z RWE, następnie (do roku 2007) z polską sekcją BBC w Londynie, a od roku 2008 z Informacyjną Agencją Radiową (IAR) Polskiego Radia i z telewizją TVN24.

W 2007 na uroczystości Z okazji 25-lecia pisma "Fantastyka" został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis[1].

W 2009 wydał książkę „Austria po polsku“.

Jego udział w Encyklopedii Fantastyki dotyczy haseł leksykalnych z dziedziny literatury i słownika polskich pisarzy.

Nonfiction

No genre

  • Austria po polsku (2009)
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony