Armia ciemności

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Armia ciemości (1992)

Sam Raimi
Army of Darkness

Army of darkness.jpg
Scenariusz: Sam Raimi
Muzyka: Danny Elfman
Zdjęcia: Bill Pope
Występują: Bruce Campbell
Embeth Davidtz
Marcus Gilbert
Ian Abercrombie
Patricia Tallman
Ted Raimi
Bridget Fonda
Bill Moseley
Produkcja: USA
Typ film
Gatunek horror, komedia
Czas 81 min.
Cykl: Evil Dead
poprzednia
Martwe zło II
następna
-

Armia ciemności (ang. The Army of Darkness) – amerykański horror z 1993 r. Film jest kontynuacją filmu Martwe zło II.

Spis treści

Fabuła

Nieprzewidywalna, starożytna moc Necronomicon znowu zagraża rodzajowi ludzkiemu. Bruce Campbell powraca do walki w roli znanego z poprzednich części "Martwego zła" – Asha - przystojnego, uzbrojonego w dubeltówkę i piłę łańcuchową sprzedawcę artykułów gospodarstwa domowego w domu towarowym, który za sprawą demonicznych sił zostaje przeniesiony wraz ze swoim oldsmobilem z '73 roku w mroczne czasy średniowiecznej Anglii. Tam nawiązuje romans z piękną Sheilą (Embeth Davidtz) i musi stawić czoła całym legionom przerażających bestii i armii szkieletów. Czy Ashowi uda się wyjść cało z opresji, uratować ukochaną i bezpiecznie powrócić do swoich czasów.

Nagrody i nominacje

  • Saturny 1994
    • Najlepszy horror
    • Najlepsza charakteryzacja (nominacja)

Ciekawostki

  • Po wydostaniu się Asha ze studni widzimy jak ściany z kolcami zamykają się, więc znajdujący się tam potwór z pewnością został zmiażdżony. Jednak po kilku minutach wychodzi cały ze studni, a Ash strzela do niego ze swojej dwururki.
  • Istnieją dwa różniące się od siebie zakończenia filmu. W pierwszym zakończeniu Ash dostaje do wypicia ziółka, których każda kropla sprawia, że będzie spał przez sto lat. Podczas liczenia traci rachubę i wypija jedną krople za dużo. Kiedy się budzi, ma przed sobą obraz zniszczonego Londynu. W drugim zakończeniu wszystko idzie zgodnie z planem - Ash budzi się w swoich czasach. Wraca do pracy w supermarkecie, lecz Zło pojawia się po raz kolejny i atakuje głównego bohatera. Ten jednak bez wysiłku je pokonuje.
  • Samochód Asha to prawdziwy samochód Sama Raimi. Z każdym filmem jest coraz bardziej obity. Rzeczy znajdujące się w bagażniku nie są podłożone. Akurat to miał reżyser zapakowane gdy przyjeżdżał na plan.
  • Seria Sama Raimi'ego zainspirowała azjatyckich twórców, którzy stworzyli dwa filmy z cyklu "Evil Dead Trap", a do "Army Of Darkness" nawiązali twórcy filmu "Idle Hands".
  • Aby wygląd przymocowanej do ręki Asha piły mechanicznej sprawiał lepsze wrażenie, do nogi Bruce'a przyczepiono specjalną rurę, z której unosił się dym tabbaco.

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony