Bestia z głębokości 20.000 sążni

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bestia z głębokości 20.000 sążni (1953)

Eugène Lourié
The Beast From 20,000 Fathoms

Bestiazglebokosci.jpg
Scenariusz: Daniel James
Fred Freiberger
Eugène Lourié
Robert Smith
Muzyka: David Buttolph
Zdjęcia: John L. Russell
Występują: Donald Woods
Kenneth Tobey
Cecil Kellaway
Paula Raymond
Paul Hubschmid
Ray Hyke
Produkcja: USA
Typ film
Gatunek horror, science fiction
Czas 80 min.

Bestia z głębokości 20.000 sążni amerykański horror SF z 1953 roku.

Fabuła

Pierwszy powojenny film z udziałem gigantycznego potwora, protoplastę Godzilli i Gamery, ekranizacja krótkiego opowiadania pt. "The Foghorn" Raya Bradbury'ego. Próbny wybuch jądrowy budzi do życia stwora uwięzionego w lodach Arktyki. Naukowcy identyfikują zwierzę jako rhedosaurusa, tymczasem monstrum rusza w stronę Nowego Jorku...

Ciekawostki

  • Filmowy Coney Island Amusement Park naprawdę mieści się na Long Beach. Filmowcom wolno było przebywać tam tylko przez pięć godzin każdej nocy.
  • Szkielet dinozaura w sekwencji w muzeum był wykorzystywany już wcześniej. wyciągnięto go z magazynu w RKO gdzie został wcześniej złożony dla potrzeb filmu "Drapieżne maleństwo".
  • Z oryginalnej wersji filmu wycięto scenę, w której bestia połyka policjanta. Została ona ponownie wmontowana, gdy film ukazał się na DVD.
  • Jeden sążeń to 6 stóp (1,8288 m). Bestia musiałaby przybyć z głębokości ok. 23 mil (najgłębsze morze ma tylko 7 mil głębokości).
  • Głowa potwora oraz odcinek szyjny stanowiły oddzielną część, długości siedmiu cali. Miały zostać wykorzystane w zbliżeniach, lecz Harryhausen nie był zadowolony ani z wyglądu ani z animacji tego fragmentu Rhedosarusa. Na szczęście w filmie są tylko dwa ujęcia, w których zagrały głowa i szyja potwora - gdy bestia zagląda przez bulaj na statku oraz w scenie z latarnią.

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony