Dawca przysięgi

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Dawca przysięgi

Brandon Sanderson
Oathbringer

Dawcaprzyusiegi1.jpg
Dawcaprzysiegi2.jpg
Język oryginału angielski
Forma Powieść
Pierwsze wydanie 2017
I wydanie polskie 2017
Wydawca Mag
Przekład Anna Studniarek
Autor okładki Tomasz Maroński
Ilustracje Greg Call, Issac Stewart, Ben McSweeney
ISBN 9788374808910
ISBN 9788374809122
Cykl: Archiwum burzowego światła
poprzednia
Słowa światłości
następna
brak
Kupisz w: Solarisnet.pl

W „Dawcy Przysięgi”, trzecim tomie bestsellerowego Archiwum Burzowego Światła, ludzkość musi stawił czoło nowemu Spustoszeniu i powrotowi Pustkowców – wroga, którego liczebność jest równie wielka, jak pragnienie zemsty.

Alethyjskie armie pod dowództwem Dalinara Kholina odniosły chwilowe zwycięstwo, jednak cena była straszliwa: Parshendi przywołali gwałtowną Wielką Burzę, która teraz niszczy świat, a jej przejście uświadamia niegdyś spokojnym i potulnym parshmenom prawdziwą grozę ich trwającego wiele tysiącleci uwięzienia. Podczas desperackiej misji, by ostrzec rodzinę przed nowym zagrożeniem, Kaladin Burzą Błogosławiony musi pogodzić się ze świadomością, że ich gniew może być całkowicie uzasadniony.

Wysoko w górach pond burzami, w wieży Urithiru, Shallan Davar bada cuda starożytnej twierdzy Świetlistych Rycerzy i odkrywa mroczne tajemnice kryjące się w jej głębinach. Dalinar zaś uświadamia sobie, że jego święta misja zjednoczenia ojczystego Alethkaru miała zbyt ograniczony zasięg. Jeśli wszystkim narodom Rosharu nie uda się zapomnieć o krwawej przeszłości Dalinara, by się zjednoczyć – i o ile samemu Dalinarowi nie uda się stawić czoła tej przeszłości – nawet powrót Świetlistych Rycerzy nie zapobiegnie końcowi cywilizacji.

Na Rosharze trwa wojna. Przebudzeni parshendi – pieśniarze – pod wodzą służących Odium Stopionych wydają się niepowstrzymani. Wieczna Burza nieubłaganie powraca, za każdym razem sprowadzając śmierć i zniszczenie na ludzkie osady. Dalinar Kholin, udręczony powracającymi wspomnieniami przeszłości i nieżyjącej żony, nie szczędzi wysiłków, by zbudować koalicję ludzkich królestw, odkrywając przy tym swoje moce Kowala Więzi. Jednakże Odium ma wiele sług i wygląda na to, że jest przygotowany na każdą możliwość, a Świetlistym Rycerzom zagraża również tajemnica, która wcześniej doprowadziła do Odstępstwa ich starożytnych poprzedników.

Elhokar, Adolin, Shallan i Kaladin docierają do Kholinaru i odkrywają, że choć miasto jeszcze nie upadło, ich misja może się okazać o wiele trudniejsza, niż się spodziewali. Ludzie szepczą o mrocznej sile, która opanowała pałac i królową Aesudan, po ulicach zaś wędrują wyznawcy dziwacznego Kultu Chwil. A jedynym, co chroni miasto przed upadkiem, jest Straż Muru i jej tajemniczy dowódca, marszałek Lazur.

Tymczasem ostatnia z Parshendich, Venli, zaczyna pojmować, jakie skutki przyniosła jej decyzja, by odnaleźć starożytnych bogów pieśniarzy, i jaki los czeka pieśniarzy pod władzą Odium.

Dawca przysięgi
Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 2017 Dawcaprzyusiegi1.jpg Wydawca: Mag
Część I tomu trzeciego

Projekt okładki: Tomasz Maroński
ISBN 9788374808910
Anna Studniarek
2 2018 Dawcaprzysiegi2.jpg Wydawca: Mag
Część II tomu trzeciego

Projekt okładki: Tomasz Maroński
ISBN 9788374809122
Anna Studniarek
3 2020 Dawca przysiegi1 2.jpg Wydawca: Mag
Część I tomu trzeciego; oprawa twarda


ISBN 978-83-66409-53-8
Anna Studniarek
4 2020 Dawca przysiegi2 2.jpg Wydawca: Mag
Część II tomu trzeciego; oprawa twarda


ISBN 978-83-66409-54-5
Anna Studniarek


Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony