Eksperyment Filadelfia

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Eksperyment Filadelfia (1984)

Stewart Raffill
The Philadelphia Experiment

Ekperyment filadelfia.jpg
Scenariusz: Wallace C. Bennett
Muzyka: Kenneth Wannberg
Zdjęcia: Dick Bush
Występują: Michael Paré
Nancy Allen
Eric Christmas
Bobby Di Cicco
Louise Latham
Produkcja: USA
Typ film
Gatunek science fiction, dramat
Czas 102 min.

Eksperyment Filadelfia (org. The Philadelphia Experiment) amerykański dramat science fiction z 1984 roku.

Fabuła

Akcja filmu zajmuje się mitycznym, wojskowym eksperymentem filadelfijskim, przeprowadzonym na terenie Bazy Sił Morskich USA w Filadelfii (stan Pensylwania, USA), w 1943 roku. Eksperymentem objęty był amerykański okręt USS Eldrige, stacjonujący w tym porcie.

Dwóch marynarzy z okrętu, David Herdeg i Jim Parker, było świadkami tego, jak w czasie uruchomienia nieznanych im urządzeń elektrycznych, złożonych m.in. z komory wypełnionej niezliczoną ilością lamp diodowych, okręt zaczął znikać. W chwili, gdy ponownie ujrzeli pokład statku, część załogi nie żyła. Ciała niektórych marynarzy uległy strasznym deformacjom, względnie zostały w tajemniczy sposób na stałe scalone z elementami statku.

Herdeg i Parker zostali poddani działaniom tajemniczych sił: zaczęli przenosić się w czasie i przestrzeni. Towarzyszyły temu gwałtowne wyładowania elektryczne, obejmujące miejsce znikania i pojawiania się marynarzy. Herdeg nie powrócił do swoich czasów, Parkerowi to się udało.

Przypadkowym świadkiem pojawienia się Herdega w roku 1984 była Allison Hayes. Postanowiła pomóc tajemniczemu marynarzowi. Wspólnie dotarli do starego już Parkera, aby móc wyjaśnić, co się stało. Parker nie wykazał gotowości pomocy. Herdega zaczęli ścigać urzędnicy FBI i armii amerykańskiej.

Anomalia w czasoprzestrzeni roku 1984, jaką wywołał pojawieniem się w przyszłości Herdeg, wyrzucony ze swojego czasu i przestrzeni w roku 1943, zaczęła działać niszcząco na Ziemię. Żyjący świadkowie eksperymentu, naukowcy z 1943 r., postanawiają wyekspediować Herdega w powstałą dziurę czasową. Ma on spowodować w przeszłości, w roku 1943, aby eksperymentu nigdy nie przeprowadzono. Cofając się ponownie w czasie, Herdeg niszczy na okręcie wojennym część instalacji elektrycznej i doprowadza do przerwania eksperymentu w roku 1943. Odwraca w ten sposób los innych marynarzy. Jednak w ostatnim momencie, gdy eksperyment ulegał destrukcji, udało mu się dokonać ponownego skoku w czasie, do roku 1984. Tu na stałe wiąże się z Allison.

Nagrody i nominacje

  • Saturny 1985
    • Najlepsza aktorka Nancy Allen (nominacja)

Źródło

  • [[1]] filmweb
  • [[2]] wikipedia
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony