Gabriela Górska

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gabriela Górska
Gorska.jpeg
Data i miejsce urodzenia 2 lipca,1939
Wola Pękoszowska
Narodowość Polska


Gabriela Górska ur. 2 lipca 1939 w Woli Pękoszowskiej (woj. skierniewickie). Ukończyła Wydział Prawa i Administracji UW. Debiutowała w 1957 reportażem literackim wyróżnionym w konkursie „Głosu Wybrzeża". Pod koniec lat pięćdziesiątych opublikowała pierwsze opowiadania na łamach „Zwierciadła" , „ITD", „Głosu Wybrzeża". W 1979 wydała powieść Wielka szansa, w dwa lata później pierwsze opowiadanie SF ""Inicjacja", zamieszczone w zbiorze Instar omnium (NK, W. 1979). Wspomniany utwór otrzymał w 1977 trzecią nagrodę w konkursie ogłoszonym przez poznański miesięcznik „Nurt" i tam też został po raz pierwszy opublikowany. W 1980 opublikowała zbiór nowel fantastycznonaukowych Sprawa precedensowa (w: Stało się jutro, NK, W.: Pereat mundus, fiat iustitia; Sprawa precedensowa, Błękitna planeta), a w 1981, w tejże serii, zbiór Zamknięty krąg (NK, W.: Kolejne ogniwo, Punkt odniesienia, Zamknięty krąg).

W 1982 ukazała się jej powieść SF Kontakt (KAW, W, prezentowana uprzednio na antenie PR). Gabriela Górska jest także autorką kilku słuchowisk, w tym jednego o tematyce fantastycznonaukowej (Sprawa precedensowa). W 1985 nakładem „Naszej Księgarni" opublikowała powieść Piekielny Trójkąt i zbiór opowiadań Węzeł (Zatrute morze; Węzeł; Pamiętnik pradziadka).

Refleksyjną, poprawną warsztatowo prozę Gabrieli Górskiej z wyraźną trudnością przyjdzie zaliczyć do nurtu techniczno-prognostycznej odmiany SF, aczkolwiek autorka nie stroni od podejmowania popularnych motywów tematycznych. Biorąc jednak za wzór sam wątek, zdarzenie, hipotetycznie możliwa sytuację, stara się ją wypełnić prawdziwie ludzkimi treściami, zrozumieniem czasów, w jakich przyszło nam żyć. Przyszłość oznacza dla niej możliwość pełniejszej oceny teraźniejszości, fantastyka jest literackim kostiumem, w którym łatwiej uogólnić symbolikę losu ludzkiego, jego istotę i przeznaczenie. W nostalgicznych, nastrojowych opowiadaniach science fiction pełno bólu, cierpienia, niezrealizowanych marzeń - tak jak w przewrotnym tekście "Punkt odniesienia", ukazującym wizję świata opartego na egocentryzmie i poniżeniu człowieka, ale jest również wiara w bardziej rozsądne przeżywanie rzeczywistości. Teksty Gabrieli Górskiej ostrzegają przed zagubieniem osobowości, klęską uczucia wpisują historię ludzkości w zamknięte kręgi wydarzeń, przypominają, że od dziedzictwa przeżyć nie ma ucieczki.

Spis treści

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Inna twórczość

  • Trzy Dni na Kredyt 1987
  • Gra o stołki 2005
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony