Gustave Le Rouge

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gustave Le Rouge
Gustave le rouge.jpeg
Data i miejsce urodzenia 22 lipca,1867
Valognes
Data i miejsce śmierci 24 lutego 1938
Narodowość Francja

Henri Joseph Gustave Le Rouge (22 lipca 1867 - 24 lutego 1938) francuski pisarz, uważany za ojca francuskiej nowoczesnej science fiction. Uważa się go za pisarza, który wypełnił lukę pomiędzy powieściami romantycznymi Verne'a a nowoczesną fantastyką Wellsa.

Zadebiutował powieścią La conspiration des Milliardaires (1899-1900), napisaną wspólnie z Gustave Guitton, w której amerykański miliarder William Boltyn wykorzystuje człowieka z metalu Thomasa Edisona (Karel Čapek ukuł określenie robot w 1920), by stać się panem świata. Le Rouge i Guitton wydali wspólnie jeszcze trzy powieści w tym samym duchu: La Princesse des airs (1902) i Le sous-marin Jules Verne (1903).

Potem Le Rouge kontynuował swoja karierę solową, a powieść L'Espionne du Grand Lamy (1906) wprowadziła zaginiony świat zamieszkały przez prehistoryczne stworzenia. Z kolei La Reine des Elephants (1906 ) opisuje społeczeństwo inteligentnych słoni.

Najbardziej znana powieść Le Rouge to Le Prisonnier de la Planète Mars (1908) i jego sequel, La Vampires des Guerre (1909), w której francuski inżynier Robert Darvel zostaje wysłany na Marsa przez braminów. Na Czerwonej Planecie, Darvel wpada w konflikt ze skrzydlatymi tubylcami, pijącymi krew. Istoty te zamierzają podbić Ziemię. Mars jest szczegółowo opisany, z fauną, florą i różnymi rasami tubylców.

Podczas I wojny światowej Le Rouge był korespondentem wojennym dla różnych magazynów. Po wojnie pisywał głównie kryminały i powieści szpiegowskie, ale nie odniosły już one takiej popularności jak powieści science fiction.


The Dominion of the World

Wampiry Marsa

cykl Wampiry Marsa

Powieści

  • L'Espionne du Grand Lamy (1906)
  • La Reine des Elephants (1906 )
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony