Jacek Inglot

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jacek Inglot
Jacek inglot.jpg
Data i miejsce urodzenia 5 czerwca,1962
Trzebnica
Narodowość Polska
Strona domowa


Jacek Inglot urodził 1962 roku w Trzebnicy, od czwartego roku życia mieszka we Wrocławiu. Tu też zdobył wykształcenie, uzyskując stopień magistra filologii polskiej. Literaturą fantastyczną interesował się od dzieciństwa, choć jako autor debiutował dopiero w 1986 roku, w kwartalniku Feniks, opowiadaniem „Dira necessitas”. Na łamy miesięcznika Fantastyka trafił dwa lata później, z nihilistyczną humoreską „Science and Fiction, Inc.” Od tego czasu opublikował przeszło dwadzieścia opowiadań, na łamach takich pism jak Nowa Fantastyka, Problemy, Fenix czy Playboy, a także w antologiach. W 1989 roku za słuchowisko „Pożegnanie z Abrą” otrzymał II nagrodę w konkursie IV programu PR.

W roku 1996 opublikował powieść Inquisitor (REBIS), stanowiącą rozwinięcie dwóch opowiadań wydrukowanych w „Nowej Fantastyce”, traktujących o przygodach licealnego nauczyciela, tytułowego inkwizytora, wplątanego w działania sił nieczystych. „Inquisitor” uzyskał nominację do nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2006 roku ukazało się jej wznowienie (zmienione i uzupełnione) pt. Inquisitor. Zemsta Azteków.

Na kanwie opowiadania „Quietus i chrześcijanie”, opublikowanego w antologii Wizje alternatywne (1990), powstała powieść pod tytułem Qiuetus (Zysk i S-ka, 1997), historia alternatywna z okresu późnego antyku, także nominowana do nagrody im. Janusza A. Zajdla (w wersji rozszerzonej wznowiona w 2011 roku przez Narodowe Centrum Kultury). W 2004 roku został wydany napisany wspólnie z Andrzejem Drzewińskim tom opowiadań pt. Bohaterowie do wynajęcia. Na łamach „Fantastyki” i później „Nowej Fantastyki” opublikował w latach 1986-2000 ok. 100 recenzji i szkiców (od 1991 jako stały współpracownik redakcji).

Pisywał też do miesięcznika „Odra” – cykl recenzji „Książki pokupne” (w latach 1998-2000), a także do „Życia Warszawy” (artykuły do dodatku tygodniowego „Życie Extra”, lata 1991-1992). Redagował też książki prozatorskie (dla wydawnictwa Phantom Press oraz Zysk i S-ka). Incydentalnie zamieszczał też artykuły publicystyczne w prasie ogólnopolskiej („Rzeczpospolita”, „Newsweek”).

W ostatnim okresie zainteresował się tematyką współczesną. Jego powieść Porwanie sabinek wydało w kwietniu 2008 Wydawnictwo Otwarte. W 2009 wydawnictwo Skrzat wydało powieść fantasy dla młodzieży pt. Eri i smok, nominowaną do nagrody IBBY oraz im. Kornela Makuszyńskiego. Od 1991 roku pracował w jednym z wrocławskich liceów. W roku 2000 rozstał się ze szkołą i podjął pracę w dziale polonistycznym miesięcznika edukacyjnego „Perspektywy”, w 2002 roku objął także funkcję sekretarza redakcji w poświęconym fantastyce dwumiesięczniku „SFinks” (istniał przez rok). W latach 2003-2006 pracował nad projektami edukacyjnymi w wydawnictwach Bauer i Axel Springer. Obecnie pracuje w magazynie „Śledztwo”, poświęconym tematyce kryminalnej. Od 1998 roku należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (w 2005 roku został wybrany do zarządu Oddziału Wrocławskiego SPP).

Spis treści

Eri

Powieści

Zbiory opowiadań

Non fiction

Opowiadania

Inna twórczość

  • Porwanie sabinek, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2008
  • Wypędzony, Erica, 2012

Nagrody

1989 – II nagroda w konkursie IV programu PR za słuchowisko SF, tytuł słuchowiska „Pożegnanie z Abrą" 1997 - nominacja do nagrody im. Janusza A. Zajdla za powieść Inquisitor 1998 - nominacja do nagrody im. Janusza A. Zajdla za powieść Quietus 2010 - nominacja do nagrody IBBY oraz im. Kornela Makuszyńskiego za powieść dla młodzieży pt. Eri i Smok

Linki

Cytaty

  • "Ktoś kiedyś powiedział, że żegnać się, to jakby trochę umierać. Ten ktoś nie miał racji. Ja cały umierałem. Po raz kolejny".

Jacek Inglot "Porwanie Sabinek"

  • "Coś tam w środku po kawałku zaczęło mi obumierać, ogarniała mnie psychiczna martwica objawiająca się falą narastającej obojętności".

Jacek Inglot "Porwanie Sabinek"

  • "Wszystko spieprzyłem. Wszystko, co tylko się dało. Dlatego nie chciałem tu być. Nie w tym miejscu, nie w tej historii, nie w tym czasie. Nie tym człowiekiem".

Jacek Inglot "Porwanie Sabinek"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony