Przenicowany świat

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przenicowany świat

Arkadij Strugacki & Borys Strugacki
Obitajemyj ostrow

Przenicowany swiat 04.jpg
Język oryginału rosyjski
Pierwsze wydanie 1969, 1971
I wydanie polskie 1971
Wydawca Prószyński i S-ka
Przekład Tadeusz Gosk
Oprawa miękka
ISBN 978-83-7469-858-0
Cykl: Świat Południa, Trylogia o Maksymie Kammererze
poprzednia
brak
następna
Żuk w mrowisku


Opis

Oto świat „Zamieszkanej Wyspy” (bo tak należy dosłownie przełożyć oryginalny tytuł powieści) rządzony przez tajemniczych Nieznanych Ojców, świat zakłamany, świat, w którym posłuszeństwo władzy wymuszane jest promieniowaniem emitowanym przez system wież udających urządzenia obrony przeciwlotniczej, świat wiecznej wojny wszystkich ze wszystkimi, świat, w którym jednostka jest niczym, bowiem liczy się tylko państwo.

Świat ten poznajemy oczyma Maksyma Kammerera, pechowca, którego statek wkrótce po awaryjnym lądowaniu zostaje zniszczony. Beznadziejna, zdałoby się, sytuacja: jak ma sobie dać radę młody ziemianin, niechby i wszechstronnie wysportowany, odporny na większość chorób i promieniowanie, poziomem inteligencji i wykształceniem górujący nad większością tubylców, jeśli nie zna języka, zwyczajów i aktualnej sytuacji, nazwijmy to, społeczno-politycznej planety, na której zbiegiem nieszczęśliwych okoliczności został uwięziony?

A jednak daje sobie radę, choć nie jest łatwo, choć nieraz – przepełniony jak najlepszymi intencjami – postępuje niczym przysłowiowy słoń w składzie porcelany. Kolejno trafia w szeregi gwardzistów Nieznanych Ojców, walczących z nimi partyzantów, przez władzę określanych mianem terrorystów, jednym z głównych bowiem ich celów jest niszczenie wież wchodzących w skład systemu odbierającego wolną wolę szarych obywateli, katorżników rozbrajających śmiercionośne pozostałości po niedawnej wojnie i przygotowujących miejsce pod nowe wieże, zmutowanych wyrzutków żyjących na obrzeżach cywilizacji… I wszędzie, choć nieraz z problemami, daje sobie jakoś radę – i to na tyle dobrze, by nie tylko przygotować plan zniszczenia podwalin okrutnego systemu, ale na dodatek plan ów wykonać…

Informacje

Pierwsze polskie wydanie oparto na wersji z roku 1969, opublikowanej na łamach miesięcznika "Newa". Brakowało w niej fragmentów dotyczących odkrycia i badania Twierdzy, pierwszego spotkania z głowanami oraz całej podróży Maka na południe i wybrzeże (rozdziały 15-17). Drugie polskie wydanie, z roku 1987, fragmenty te już zawierało. W pierwszej wersji bohaterowie nosili słowiańskie nazwiska (Kammerer na przykład nazywal się Rościsławski), pod naciskiem cenzury autorzy wprowadzili ponad 900 poprawek, w tym - nazwiska na przypominające niemieckie. Pierwsze wydanie powieści w autorskiej wersji ukazało się w Rosji w 1993 r.

Wydania polskie

Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 1971 Przenicowany swiat 01.jpg Wydawca: Państwowe Wydawnictwo Iskry
wydanie oparte na edycji z magazynu "Newa", bez kilku rozdziałów
Seria: Fantastyka Przygoda
Projekt okładki: Jerzy Zbijewski
Tadeusz Gosk
2 1987 Przenicowany swiat 02.jpeg Wydawca: Państwowe Wydawnictwo Iskry
pełne wydanie
Seria: Fantastyka Przygoda
Projekt okładki: Kazimierz Hałajkiewicz
ISBN 83-207-0952-0
Tadeusz Gosk
3 1996 Przenicowany swiat 03.jpg Wydawca: Wydawnictwo SR

Seria: Odmienne Stany Fantastyki, Arkadij i Borys Strugaccy Dzieła Wybrane
Projekt okładki: Hubert Czajkowski
ISBN 978-83-9060-707-8
Tadeusz Gosk
4 2008 Przenicowany swiat 04.jpg Wydawca: Prószyński i S-ka

Seria: Fantastyka

ISBN 978-83-7469-858-0
Tadeusz Gosk
5 2022 Wywrocony swiat1.jpg Wydawca: Prószyński i S-ka
Tytuł wydania: Wywrócony świat; oprawa twarda; omnibus zawiera także: Żuk w mrowisku, Fale tłumią wiatr i Niepokój


ISBN 978-83-8295-193-6
Paweł Laudański


Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony