Szczepan Twardoch

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Szczepan Twardoch
Szczepan twardoch.jpg
Narodowość Polska
Nagrody
Paszport Polityki
Strona domowa
e-mail

Szczepan Twardoch (ur. 23 grudnia 1979) - polski pisarz, etniczny Ślązak.

Ukończył socjologię na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Mieszka w Pilchowicach, powiat gliwicki na Górnym Śląsku.

Publikował w "Życiu", "Opcjach", "Frondzie", "Nowej Gazecie Śląskiej", "Arcanach" i "Strzale" jako niezależny publicysta. Był redaktorem działu literackiego dwumiesięcznika "Christianitas". Stały felietonista i współpracownik "Broni i Amunicji", stały współpracownik kwartalnika "44 / Czterdzieści i Cztery" oraz felietonista "Polityki".

Jego opowiadanie "Obłęd rotmistrza von Egern" nominowane było do nagrody Nautilus za rok 2003 i zajęło w głosowaniu 4. miejsce. Opowiadanie pod tytułem "Rondo" zdobyło Nautilusa za najlepsze opowiadanie roku 2006. Za Epifanię wikarego Trzaski otrzymał zaś Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego w 2008. W 2010 roku ukazał się francuski przekład jego powieści Przemienienie (Transfiguration). W 2013 roku został laureatem Paszportu Polityki za rok 2012 w kategorii literatura. Nagrodę otrzymał za powieść Morfina.

Jego prozę należy traktować jako postmodernistyczną, łącząca elementy fantastyki, grozy, powieści sensacyjnej, historycznej i obyczajowej.

Spis treści

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Inna twórczość

  • Przemienienie, Wydawnictwo Dębogóra 2008
  • Zimne wybrzeża, Wydawnictwo Dolnośląskie 2009
  • Zabawy z bronią, Wydawnictwo Dębogóra 2009
  • Wyznania prowincjusza, Fronda 2010
  • Morfina, Wydawnictwo Literackie 2012

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony