Terry Pratchett
Terry Pratchett | |
![]() | |
Data i miejsce urodzenia | 28 kwietnia,1948 Beaconsfield |
Data i miejsce śmierci | 12 marca 2015 |
Narodowość | Anglia |
Ważne dzieła | Świat Dysku |
Strona domowa |
Sir Terence David John Pratchett ur. w 1948 brytyjski pisarz fantasy, science fiction, na całym świecie znany ze swojego humorystycznego cyklu fantasy Świat Dysku, który doczekał się wielu przekładów, ekranizacji, animacji komputerowych.
Spis treści |
Życiorys
Terry Pratchett urodził się w 1948 w Beaconsfield, jego rodzicami są David i Eileen Pratchett z Hay-on-Wye. Jego wczesne zainteresowania obejmowały m.in. astronomię, zbierał karty herbaty Brooke Bond o kosmosie, posiadał teleskop i pragnął zostać astronomem, nie miał jednak wystarczających zdolności matematycznych. Ta pasja spowodowała, że zainteresował się brytyjską i amerykańską prozą science fiction, co z kolei doprowadziło go do uczestnictwa w konwentach science fiction od około 1963/1964. Przestał w nich brać udział parę lat później, gdy dostał pierwszą pracę. Początkowo czytał prace H.G. Wells'a i Arthur'a Conan Doyle'a i "każdą książkę, którą powinno się przeczytać".
W wieku 13 lat Pratchett opublikował w gazetce szkolnej swoje pierwsze opowiadanie – The Hades Business. Pierwsza komercyjna publikacja jego pracy nastąpiła, gdy miał 15 lat. W wieku 17 lat Pratchett opuścił szkołę i zaczął pracować jako dziennikarz Bucks Free Press. W tym czasie ukończył także kurs dziennikarstwa.
Pratchett był w latach 90. najlepiej sprzedającym się autorem w Wielkiej Brytanii. Do lutego 2007 roku sprzedał na całym świecie ok. 50 milionów książek, a jego dzieła zostały przetłumaczone na 33 języki. Obecnie jest drugim najchętniej czytanym pisarzem w Wielkiej Brytanii, a w USA siódmym najchętniej czytanym pisarzem niepochodzącym ze Stanów Zjednoczonych.
Terry Pratchett został Kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego w 1998 „za zasługi dla literatury”. Jego powieść Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie zdobyła w 2001 nagrodę Carnegie Medal za najlepszą książkę dla dzieci. Książki Pratchetta są często określane jako „kultowe”. W 2008 otrzymał tytuł szlachecki.
Około 1968 roku, podczas swojej pracy jako dziennikarz, Pratchett przeprowadzał wywiad z Peterem Banderem van Durenem, współdyrektorem niewielkiego wydawnictwa. Podczas spotkania Pratchett wspomniał, że napisał powieść Dywan. Bander van Duren i jego partner, Colin Smythe, opublikowali książkę ilustrowaną obrazami autorstwa pisarza w 1971 roku. Powieść otrzymała kilka bardzo dobrych recenzji. Kolejnymi dziełami Pratchetta były książki science fiction Ciemna strona Słońca i Warstwy wszechświata, opublikowane w 1976 i 1981 roku.
W 1983 roku Pratchett zatrudnił się jako rzecznik prasowy w Centralnym Zarządzie Elektroenergetyki), w oddziale, na obszarze którego znajdowały się trzy elektrownie jądrowe. Pisarz żartował później, że wybrał idealny moment na rozpoczęcie tej kariery – tuż po wypadku w elektrowni jądrowej Three Mile Island w Pensylwanii. Mówił także, że napisałby książkę o doświadczeniach z tej pracy, gdyby uważał, że ktokolwiek mu uwierzy.
Pierwsza powieść ze Świata Dysku – Kolor magii – została wydana w 1983 roku przez Colina Smythe'a (w twardej oprawie) i przez wydawnictwo New English Library (w miękkiej oprawie). Prawa do wydań w miękkiej oprawie zostały wkrótce odkupione przez wydawnictwo Transworld, które publikuje książki Pratchetta do dziś. Pratchett zdobył popularność po tym, jak program Woman's Hour nadawany w BBC Radio 4 wyemitował sześcioodcinkowy serial radiowy na podstawie Koloru magii. Stał się bardziej znany po wydaniu jego kolejnej powieści Blask fantastyczny w 1986 roku. W późniejszym czasie prawa do wersji w twardej oprawie zostały wykupione przez duże wydawnictwo Victor Gollancz, które publikuje Pratchetta do dziś, a Smythe został agentem literackim pisarza. Pratchett był pierwszym pisarzem fantasy wydawanym przez Gollancza. Okładki do obu tych książek namalował Josh Kirby, co zapoczątkowało wieloletnią współpracę obu artystów trwającą aż do śmierci malarza w 2001 roku.
Pratchett rzucił pracę w CEGB w 1987 roku po publikacji czwartej powieści ze Świata Dysku – Mort, by całkowicie skupić się na pisarstwie. Sprzedaż jego powieści szybko wzrastała i wiele książek jego autorstwa okupowało szczyty list bestsellerów. Według „The Times” Pratchett był najlepiej sprzedającym się autorem z Wielkiej Brytanii w 1996. Niektóre jego książki były wydawane przez Doubleday, inne przez Transworld. Obecnie w USA Pratchett jest publikowany przez HarperCollins.
Według raportu Bookseller's Pocket Yearbook z 2005, w 2003 Pratchett zdobył 3,4% rynku wydawniczego fantastyki w twardych oprawach, jeśli chodzi o liczbę sprzedanych egzemplarzy i 3,8% jeśli chodzi o ich wartość, co dało mu drugie miejsce po J. K. Rowling (odpowiednio 6% i 5,6%), podczas gdy na rynku książek z miękką oprawą Pratchett zajmuje piąte miejsce z 1,2% w liczbie i 1,3% w wartości sprzedanych książek (po Jamesie Pattersonie (1,9% i 1,7%), Alexandrze McCall Smisie, Johnie Grishamie i Tolkienie). W Wielkiej Brytanii jego książki sprzedają się w 2,5 miliona egzemplarzy rocznie.
Nagrody
Pratchett otrzymał nagrodę British Book Awards – Autor Roku w dziedzinie Fantasy i Science Fiction w 1994. W 1998 został kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury. Skomentował to w typowy dla siebie sposób: Sądziłem, że 'zasługi dla literatury' oznaczają powstrzymywanie się od pisania. Otrzymał także tytuł doktora honoris causa w dziedzinie literatury Uniwersytetu w Warwick w 1999[18], Uniwersytetu w Portsmouth w 2001[19], Uniwersytetu w Bath w 2003[20] i Uniwersytetu w Bristolu w 2004[21]. Powieść Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie otrzymała w 2001 roku Carnegie Medal dla najlepszej powieści dla dzieci (wręczoną w 2002 roku). W 2003 roku Pratchett umocnił swoją pozycję jednego z najbardziej lubianych brytyjskich autorów, dołączając do Charlesa Dickensa jako jedyny autor z pięcioma książkami na liście 100 najlepszych książek BBC (cztery z nich to powieści ze Świata Dysku). Był także autorem największej liczby książek w pierwszej dwusetce (piętnaście). Wszystkie powieści o Tiffany Obolałej otrzymywały nagrodę Locus Award dla najlepszej książki dla młodzieży (2004, 2005, 2007).
12 grudnia 2007 dziennik Guardian poinformował, że Pratchett cierpi na rzadką odmianę choroby Alzheimera. Pisarz od wielu lat angażuje się w walkę na rzecz legalizacji eutanazji. W grudniu 2010 wraz z ekipą BBC nakręcił kontrowersyjny film Decydując się na śmierć, o ostatnich chwilach życia nieuleczalnie chorego brytyjskiego milionera Petera Smedleya, który w szwajcarskiej klinice przed kamerami wypił truciznę. Film 13 czerwca 2011 został na Wyspach wyemitowany przez BBC.
Twórczość
Pratchett ma w swoim dorobku zarówno powieści fantasy jak i science fiction, ale skoncentrował się niemal wyłącznie na pierwszym gatunku, gdyż według jego słów w fantasy "łatwiej zbudować świat wokół historii".
Terry Pratchett nie ukrywa, że wpływ na jego dzieła ma współczesna kultura. Nawiązania do niej są głównym źródłem jego humoru. W swoich powieściach nawiązał do wielu postaci z kultury masowej i historii, choć zwykle w dość niespodziewany sposób. Pratchett lubi kryminały, co widać w dyskowej serii o Straży Miejskiej Ankh-Morpork. Jest jedynakiem i jego postacie często nie mają rodzeństwa, ponieważ „w fikcji jedynaki są interesującymi postaciami”. Przykładem jest Susan Sto Helit.
Najwcześniejszymi inspiracjami Pratchetta były O czym szumią wierzby Kennetha Grahame, twórczość Isaaca Asimova i Arthura Clarke'a. W swoich dziełach nawiązuje także do takich pisarzy, jak P. G. Wodehouse, Tom Sharpe, Jerome K. Jerome, Larry Niven, Roy Lewis, G. K. Chesterton i Mark Twain.
Poza swoim charakterystycznym stylem pisania, Pratchett jest znany z używania w swoich książkach licznych, czasem wielopoziomowych przypisów[40]. Przypisy te występują w różnej liczbie i wprowadzają zazwyczaj do powieści element humorystyczny, zawierają ciekawostki lub komentują narrację. Inną charakterystyczną cechą dzieł Pratchetta jest brak podziału na rozdziały w większości z nich. Pisarz uważa, że w powieściach dla dorosłych rozdziały są zbędne. Jednakże od tej reguły zdarzają się wyjątki: na rozdziały jest podzielony cykl o Akwili Dokuczliwej (albo Tiffany Obolałej), Moiście von Lipwigu jak również Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie.
Imiona bohaterów i nazwy miejsc są często u Pratchetta aluzjami do ludzi i rzeczy w realnym świecie. Niektórzy bohaterowie są parodiami dobrze znanych postaci, np. Cohen Barbarzyńca to dyskowa wersja Conana Barbarzyńcy, zaś Leonard z Quirmu — Leonarda da Vinci.
Słynnym zabiegiem Pratchetta jest także akcentowanie wypowiedzi jednej z najbardziej znanych postaci Dysku, Śmierci, przez zapisywanie ich wielkimi literami, i pomijanie początkowej pauzy (w oryginale — cudzysłowu).
Pratchett zaczął używać komputerów do pisania, kiedy tylko stało się to możliwe. Jego pierwszym komputerem był Sinclair ZX81, ale pisać zaczął na modelu Amstrad 464, zastąpionym później przez PC. W wyniku jego doświadczeń z komputerami powstał Hex, jedno z niewielu fikcyjnych urządzeń tego typu w Świecie Dysku. Pratchett jest zapalonym graczem komputerowym i współpracował z zespołami programistów tworzących gry na podstawie jego prac. Lubi gry, które są inteligentne i posiadają pewną głębię i za przykład podaje Half-Life 2.
Pratchett był jednym z pierwszych pisarzy używających Internetu do komunikowania się ze swoimi fanami. Od 1992 współpracuje przy prowadzeniu usenetowej grupy dyskusyjnej alt.fan.pratchett.
Świat Dysku
Licząca obecnie około czterdziestu książek seria Świat Dysku, to humorystyczne, a często satyryczne fantasy. Autor osadził akcję w wymyślonym przez siebie świecie – Świecie Dysku – jako alegorii zwykłego, codziennego życia. Nazwa Świat Dysku pochodzi od jego konstrukcji – świat ten jest ogromnym dyskiem leżącym na grzbiecie czterech słoni, które z kolei stoją na skorupie olbrzymiego żółwia A'Tuina płynącego przez pustkę. Jest to nawiązanie do jednego ze średniowiecznych wyobrażeń Ziemi. Powieści parodiują wiele zjawisk i idei dzisiejszego świata: kultowe postacie fantasy i science fiction (np. Conana Barbarzyńcę), filmy Ingmara Bergmana, specyfikę Australii, Hollywood, prasę, muzykę rock and roll czy historię Egiptu, nawiązują też do religii, filozofii, związków zawodowych, polityki czy monarchii.
Wraz z Ianem Stewardem i Jackiem Cohenem, Pratchett napisał Naukę Świata Dysku (The Science of Discworld) (1999), Naukę Świata Dysku II: Glob (The Science of Discworld II: The Globe) (2002) i Naukę Świata Dysku III: Zegarek Darwina (The Science of Discworld III: Darwin's Watch) (2005). Wszystkie te książki opowiadają o postaciach ze Świata Dysku obserwujących i eksperymentujących na świecie bardzo podobnym do naszego. Powieści te posiadają także rozdziały, które w popularnonaukowy sposób opisują prawa rządzące naszym światem (np. ewolucję). W 1999 Terry Pratchett nazwał Cohena i Stewarta Honorowymi Czarodziejami z Niewidocznego Uniwersytetu. Stało się to na tej samej ceremonii, na której Terry Pratchett otrzymał od Uniwersytetu w Warwick honorowy stopień naukowy.
Bromeliad
cykl Księgi nomów
- The Bromeliad (1993) omnibus Księgi nomów
- 1 Truckers (1989) Nomów księga wyjścia
- 2 Diggers (1990) Nomów księga kopania
- 3 Wings (1990) Nomów księga odlotu
Discworld
cykl Świat Dysku
- 1 The Colour of Magic (1983) Kolor magii
- 2 The Light Fantastic (1986) Blask fantastyczny
- 3 Equal Rites (1987) Równoumagicznienie
- 4 Mort (1987) Mort
- 5 Sourcery (1988) Czarodzicielstwo
- 6 Wyrd Sisters (1988) Trzy wiedźmy
- 7 Pyramids (1989) Piramidy
- 8 Guards! Guards! (1989) Straż! Straż!
- 9 Eric (1990) inny tytuł: The Illustrated Eric (2010) Eryk
- 10 Moving Pictures (1990) Ruchome obrazki
- 11 Reaper Man (1991) Kosiarz
- 12 Witches Abroad (1991) Wyprawa czarownic
- 13 Small Gods (1992) Pomniejsze bóstwa
- Troll Bridge (1992) [opowiadanie] - Trollowy most W hołdzie królowi, Nowa Fantastyka 11 (170) 1996
- 14 Lords and Ladies (1992) Panowie i damy
- 15 Men at Arms (1993) Zbrojni
- Theatre of Cruelty (1993) - Teatr okrucieństwa Czarnoksiężnicy z Dziwacznego Grodu, Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości, Mgnienie ekranu
- 16 Soul Music (1994) Muzyka duszy
- 17 Interesting Times (1994) Ciekawe czasy
- 18 Maskerade (1995) Maskarada
- 19 Feet of Clay (1996) Na glinianych nogach
- 20 Hogfather (1996) Wiedźmikołaj
- 21 Jingo (1997) Bogowie, Honor, Ankh-Morpork
- 22 The Last Continent (1998) Ostatni kontynent
- 23 Carpe Jugulum (1998) Carpe Jugulum
- The Sea and Little Fishes (1998) [opowiadanie] - Rybki małe ze wszystkich mórz Legendy
- The Ankh-Morpork National Anthem (1999) [opowiadanie] - Hymn Ankh-Morpork Mgnienie ekranu
- 24 The Fifth Elephant (1999) Piąty elefant
- 25 The Truth (2000) Prawda
- From The Wee Free Men (2001) [opowiadanie]
- 26 Thief of Time (2001) Złodziej czasu
- 27 The Last Hero (2001) z Paul Kidby Ostatni bohater
- 28 The Amazing Maurice and His Educated Rodents (2001) Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie lub Zadziwiający Maurycy i jego uczone szczury
- 29 Night Watch (2002) Straż nocna
- A Few Words from Lord Havelock Vetinari [opowiadanie] - Kilka słów lorda Havelocka Vetinariego Mgnienie ekranu
- Medical Notes (2002) [opowiadanie]
- 30 The Wee Free Men (2003) Wolni Ciutludzie lub Wolni Ciut Ludzie
- 31 Monstrous Regiment (2003) Potworny regiment
- 32 A Hat Full of Sky (2004) Kapelusz pełen nieba
- Thud: A Historical Perspective (2004) [esej] - Łups: Perspektywa historyczna Mgnienie ekranu
- 33 Going Postal (2004) Piekło pocztowe
- Death and What Comes Next (2004) [opowiadanie] - Śmierć i co potem Mgnienie ekranu
- A Collegiate Casting-Out of Devilish Devices [opowiadanie] - Kolegialne odrzucanie demonicznych spisków Mgnienie ekranu
- 34 Thud! (2005) Łups!
- 35 Wintersmith (2006) Zimistrz
- 36 Making Money (2007) Świat finansjery
- Minutes of the Meeting to Form the Proposed Ankh-Morpork Federation of Scouts (2007) [opowiadanie] - Protokół zebrania założycielskiego Federacji Skautów Ankh-Morpork Mgnienie ekranu
- The Ankh-Morpork Footbal Association Hall of Fame Playing Cards (2009) [opowiadanie] - Karty kolekcjonerskie z gwiazdami Ankhmorporskiego Związku Piłki Kopanej Mgnienie ekranu
- 37 Unseen Academicals (2009) Niewidoczni akademicy
- 38 I Shall Wear Midnight (2010) W północ się odzieję
- 39 Snuff (2011) Niuch
- Deleted Extract From 'The Sea and Little Fishes' (2012) [opowiadanie] - Fragment usunięty z Rybek małych ze wszystkich mórz Mgnienie ekranu
- 40 Rising Steam (2013) Para w ruch
- 41 The Shepherd's Crown (2015) Pasterska korona
INNE
- Mort: A Discworld Big Comic (1994) z Graham Higgins
- Death's Domain (1999) [zbiór opowiadań] z Paul Kidby
- The Wit and Wisdom of Discworld (2007) [zbiór opowiadań]
- Discword Thieves' Guide Yearbook & Diary Terminarz Gildii Złodziei Świata Dysku
- Discworld - Childrens - cykl Świat Dysku dla dzieci
- Discworld - Young Sam's books
- Where's My Cow? (2005) chapterbooks
- The World of Poo (2012) Świat kupek
- Discworld Plays
- Mort - The Play (1996) z Stephen Briggs
- Wyrd Sisters - The Play (1996) z Stephen Briggs
- Guards! Guards! - The Play (1997) z Stephen Briggs
- Men at Arms - The Play (1997) z Stephen Briggs
- Maskerade - The Play (1998) z Stephen Briggs
- Carpe Jugulum - The Play (1999) z Stephen Briggs
- The Amazing Maurice and His Educated Rodents - The Play (2001) z Stephen Briggs
- Lords and Ladies - The Play (2001) z Irana Brown
- The Truth - The Play (2002) z Stephen Briggs
- Interesting Times - The Play (2002) z Stephen Briggs
- The Fifth Elephant - The Play (2002) z Stephen Briggs
- Monstrous Regiment - The Play (2004) z Stephen Briggs
- Going Postal - The Play (2005) z Stephen Briggs
- Jingo - The Play (2005) z Stephen Briggs
- Night Watch - The Play (2005) z Stephen Briggs
- Discworld Screenplays
- The Illustrated Hogfather Screenplay (2006) [nonfiction] z Vadim Jean
- Terry Pratchett's Hogfather: The Illustrated Screenplay (2006)
- The Colour of Magic: The Illustrated Screenplay (2008)
- Sourcery: the Illustrated Screenplay (2008) [nonfiction] z Vadim Jean
Johnny Maxwell
- The Johnny Maxwell Trilogy (1998) omnibus 1-3 Opowieści o Johnnym Maxwellu
- Only You Can Save Mankind (1992) Tylko ty możesz uratować ludzkość
- Johnny and the Dead (1993) Johnny i zmarli
- Johnny and the Bomb (1996) Johnny i bomba
- Johnny Maxwell Plays
- Johnny and the Dead - The Play (1996) z Stephen Briggs
The Long Earth
cykl Długa Ziemia
- 1 The Long Earth (2012) z Stephen Baxter - Długa Ziemia
- The High Meggas (2012) [opowiadanie] - Wysokie Megi Mgnienie ekranu
- 2 The Long War (2013) z Stephen Baxter - Długa wojna
- 3 The Long Mars (2014) z Stephen Baxter - Długi Mars
- 4 The Long Utopia (2015) z Stephen Baxter - Długa Utopia
- 5 The Long Cosmos (2016) z Stephen Baxter - Długi kosmos
Powieści
- The Carpet People (1971) Dywan
- The Dark Side of the Sun (1976) Ciemna strona Słońca
- Strata (1981) w Polsce wydane pod dwoma tytułami Warstwy wszechświata i Dysk
- Good Omens (1990) z Neil Gaiman Dobry Omen
- Nation (2008) Nacja
- Nation: The Play (2009) z Mark Ravenhill
- Dodger (2012) Spryciarz z Londynu
Zbiory opowiadań
- Once More with Footnotes (2004)
- A Blink of the Screen: Collected Short Fiction (2012) Mgnienie ekranu
- Dragons at Crumbling Castle and Other Stories (2014) Smoki na zamku Ukruszon
- All the Discworld's a Stage (2015) (with Stephen Briggs)
- The Witch's Vacuum Cleaner (2016) Odkurzacz czarownicy
- The Time-Travelling Caveman (2020) O jaskiniowcu, który podróżował w czasie
- A Stroke of the Pen: The Lost Stories (2023) Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
Omnibusy
- Delven / De Donkere Kant van de Zon (1982)
- De Aarde Voorbij... (1988) z Andrew M. Stephenson i John Varley
Serie nonfiction
- Discworld
- Discworld Mapy
- The Streets of Ankh-Morpork (1993) z Stephen Briggs
- The Discworld Mapp (1995) z Stephen Briggs
- A Tourist Guide to Lancre (1998) z Stephen Briggs
- Discworld encyklopedie i leksykony
- The Discworld Companion (1994) z Stephen Briggs
- The Pratchett Portfolio (1996)
- The Discworld Companion Updated (1997) z Stephen Briggs
- Nanny Ogg's Cookbook (1999) z Tina Hannan i Stephen Briggs
- Gurps Discworld Also (2001) z Phil Masters
- The New Discworld Companion (2002) z Stephen Briggs
- Discworld Roleplaying Game: Adventures on the Back of the Turtle (2002) z John M. Ford i Phil Masters
- Discworld Companion Revised (2003) z Stephen Briggs
- The Art of Discworld (2004) z Paul Kidby Sztuka Świata Dysku
- The Unseen University Cut Out Book (2006) z Alan Batley i Bernard Pearson
- The Folklore of Discworld: Legends, Myths and Customs from the Discworld with Helpful Hints from Planet Earth (2008) z Jacqueline Simpson
- The Complete Discworld Companion (2011) z Stephen Briggs
- Turtle Recall: The Discworld Companion... So far (2013) - Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do "Niucha"
- The Compleat Discworld Atlas (2015) - Kompendium i Atlas Świata Dysku
- Discworld Diaries
- The Discworld Almanak: The Year of the Prawn (2004) z Bernard Pearson
- 1 Discworld's Unseen University Diary 1998 (1997) z Stephen Briggs
- 2 Discworld's Ankh-Morpork City Watch Diary 1999 (1998) z Stephen Briggs
- 3 Discworld Assassins' Guild Yearbook and Diary 2000 (1999) z Stephen Briggs
- 4 Discworld Fools' Guild Yearbook and Diary 2001 (2000) z Stephen Briggs
- 5 Discworld Thieves' Guild Yearbook and Diary 2002 (2001) z Stephen Briggs Terminarz Gildii Złodziei Świata Dysku
- 6 Discworld (Reformed) Vampyre's Diary 2003 (2002) z Stephen Briggs
- 7 Ankh-Morpork Post Office Handbook: Discworld Diary 2007 (2006) z Stephen Briggs
- 8 Lu-Tse's Yearbook of Enlightenment 2008 (2007) z Stephen Briggs
- Nauka Świata Dysku
- 1 The Science of Discworld (1999) z Jack Cohen i Ian Stewart Nauka Świata Dysku I
- 2 The Science of Discworld II: The Globe (2002) z Jack Cohen i Ian Stewart Nauka Świata Dysku II: Glob
- 3 Darwin's Watch (2005) z Jack Cohen i Ian Stewart Nauka Świata Dysku III: Zegarek Darwina
- 4 The Science of Discworld IV: Judgement Day (2013) z Jack Cohen i Ian Stewart Nauka Świata Dysku IV: Dzień Sądu
Nonfiction
- Die Gelehrten der Scheibenwelt (2000) z Ian Stewart i Jack Cohen
Inna twórczość
- The Unadulterated Cat (1989) z Gray Jolliffe, Kot w stanie czystym
Opowiadania
- The Hades Business (1963) - Piekielny interes Nowa Fantastyka 11 (362) 2012, Mgnienie ekranu
- Solution (1964) - Rozwiązanie Mgnienie ekranu
- Night Dweller (1965)
- The Picture (1965) - Obraz Mgnienie ekranu
- The Great Train Robbery (1966) - Wielki napad na pociąg Odkurzacz czarownicy
- Darby and the Submarine (1966) - Darby i łódź podwodna Odkurzacz czarownicy
- The Extraordinary Adventures of Doggins (1966) - Niesamowite przygody Dogginsa Odkurzacz czarownicy
- The Frozen Feud (1967) - Wojna lodowa Odkurzacz czarownicy
- The Prince and Partridge (1968) - Książę i kuropatwa Mgnienie ekranu
- Rincemangle, the Gnome of Even Moor (1968) - Rincemangle, gnom z Suchych Mokradeł Mgnienie ekranu
- The Fire Opal (1968) - Ognisty Opal Odkurzacz czarownicy
- Lord Cake and the Battle for Banwen's Beacon (1968) - Lord Tort i bitwa o Kopiec Banwena Odkurzacz czarownicy
- Wizard War (1968) - Wojna czarodziejów Odkurzacz czarownicy
- Rincemangle, the Gnome of Even Moor (1968) - Rincemangle, gnom z Even Moor Odkurzacz czarownicy
- The Sheep Rodeo Scandal (1969) - Skandal na Owczym Rodeo Odkurzacz czarownicy
- The Witch's Vacuum Cleaner (1970) - Odkurzacz czarownicy Odkurzacz czarownicy
- An Ant Called 4179003 (1970) - Mrówka imieniem 4179003 Odkurzacz czarownicy
- The Blackbury Park Statues (1970) - Pomnik z parku w Blackbury Odkurzacz czarownicy
- Mr Brown's Holiday Accident (1970) - Urlopowa przygoda pana Browna Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- The Great Blackbury Pie (1970) - Wielka zapiekanka z Blackbury Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- A Partridge in a Post Box (1970) - Kuropatwa w skrzynce pocztowej Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- How Good King Wenceslas Went Pop for the DJ's Feast of Stephen (1971) - Jak dobry król Wacław polubił pop Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- The Money Tree (1971) - Pieniężne drzewo Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- Pilgarlic Towers (1971) - Pirgarliczne Wieże Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- How It All Began... (1971) - Jak to się zaczęło Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- The Blackbury Thing (1972) - Zdarzenie w Blackbury Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- The Real Wild West (1972) Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- The Time-Traveling Television (1972) - Telewizyjna podróż w czasie Odkurzacz czarownicy
- The New Father Christmas (1972) - Nowy Mikołaj Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- Blackbury Weather (1972) - Blackburska pogoda Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- The Gnomes from Home (1972) - Gnomy do domu! Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- From the Horse's Mouth (1972) - Przez koński pysk Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- Dragon Quest (1972) - Łowy na smoka Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- The Fossil Beach (1973) - Plaża skamielin Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- The Blackbury Jungle (1973) - Blackburska dżungla Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- The Hounted Steamroller (1973) - Opętany walec parowy Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- The Truly Terrible Toothache (1973) - Zaiste straszny ból zęba Odkurzacz czarownicy
- Wanted: A Fat, Jolly Man with a Red Woolly Hat (1974) - Poszukiwany: gruby wesoły mężczyzna w czerwonej czapce Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- How Scrooge Sew the Spectral Light (Ho! Ho! Ho!) and Went Happily Back to Humbug (1975) - Jak Scrooge zobaczył widmowy blask (Ho! Ho! Ho!) i radośnie powrócił do głupstw Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- Kindly Breath in Short, Thick Pants (1976) - Prosimy o oddychanie krótkimi, mocnymi sapnięciami Mgnienie ekranu
- Glastonbury Tales (1977) [wiersz] - Opowieści glastonburyjskie Mgnienie ekranu
- There's no Fool Like an Old Fool Found in an English Queue (1978) - Nie ma większego durnia niż stary dureń stojący w angielskiej kolejce Mgnienie ekranu
- Coo, They've Given Me the Bird (1978) - Grru, dali mi ptaka Mgnienie ekranu
- And Mind the Monoliths (1978) - Uwaga na monolity Mgnienie ekranu
- The Quest for the Keys (1984) - Wyprawa po klucze Pociągnięcie pióra. Zagubione opowiadania
- Twenty Pence with Envelope and Seasonal Greeting (1987) - Karta świąteczna z kopertą - 20 pensów Nowa Fantastyka 12 (171) 1996, Mgnienie ekranu
- Final Reward (1988) - Ostateczna nagroda Nowa Fantastyka 05 (176) 1997, Mgnienie ekranu
- Incubust (1988) - Inkublamaż Mgnienie ekranu
- Turntables of the Night (1989) - Gramofony nocy lub Wirujące kręgi nocy Nowa Fantastyka 02 (293) 2007, Czarujące obiekty latające, Mgnienie ekranu
- # ifdefDEBUG + "world/enough" + "time" (1990) - # ifdefDEBUG+"istnienie/wystarcza"+"czas" Nowa Fantastyka 04 (175) 1997, Mgnienie ekranu
- In the Beginning (1990) z Neil Gaiman
- Hollywood Chickens (1990) - Hollywoodzkie kurczaki Obłędni rycerze, Mgnienie ekranu
- The Secret Book of the Dead (1991) [wiersz] - Tajna księga umarłych Mgnienie ekranu
- Here Be Dragons... and Here... and Here... (1995)
- Once and Future (1995) - Raz na zawsze Mgnienie ekranu
- Introduction by the Editors (A Tourist Guide to Lancre) (1998) z Stephen Briggs
- The Domain... (1999)
- All the Colours of Black (1999)
- The House... (1999)
- FTB (2004) - KPM Mgnienie ekranu
- Where's My Cow? (2005)
- Sir Joshua Easement: A Biographical Note (2011) - Sir Joshua Servitut: Nota biograficzna Mgnienie ekranu
Źródła
Cytaty
- "Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku".
Terry Pratchett "Kosiarz"
- "Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi".
Terry Pratchett "Maskarada"
- " – Chciałem powiedzieć (...) że na tym świecie jest chyba coś, dla czego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę. KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE".
Terry Pratchett "Czarodzicielstwo"