OKMFiSF

(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Linia 17: Linia 17:
 
Na początku roku 1980 OKMFiSF przestał istnieć, a część jego struktur stała się podwalinami nowej organizacji fanowskiej - [[PSMF]] -  Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki.
 
Na początku roku 1980 OKMFiSF przestał istnieć, a część jego struktur stała się podwalinami nowej organizacji fanowskiej - [[PSMF]] -  Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki.
  
OKMFiSF był szkołą działaczy fandomu, którzy już w latach 80. przyczynili się do stworzenia silnego i prężnie działającego polskiego ruchu miłośników fantastyki. Do OKMFiSF należeli m.in. [[Marek Oramus]], [[Lesław Olczak]], [[Wiktor Bukato]], [[Wojtek Sedeńko]], [[Piotr "Raku" Rak]], [[Piotr Staniewski]], .
+
OKMFiSF był szkołą działaczy fandomu, którzy już w latach 80. przyczynili się do stworzenia silnego i prężnie działającego polskiego ruchu miłośników fantastyki. Do OKMFiSF należeli m.in. [[Marek Oramus]], [[Lesław Olczak]], [[Wiktor Bukato]], [[Wojtek Sedeńko]], [[Piotr Rak|Piotr "Raku" Rak]], [[Piotr Staniewski]], .
  
 
[[Kategoria:Kluby]]
 
[[Kategoria:Kluby]]

Wersja z 21:22, 15 sty 2014

LEKSYKON FANTASTYKI
Słownik fanowski


OKMFiSF - Ogólnopolski Klub Miłośników Fantastyki i Science Fiction. Pierwsza polska organizacja zrzeszająca kluby fantastyki.

Klub powstał w Warszawie w 1976 r., formalnie jako dział Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Wśród założycieli klubu byli: Andrzej Wójcik, Grażyna Sanojca, Andrzej Krzepkowski, Jacek Rodek, Zbigniew Jonszta, Andrzej Pruszyński, Mieczysław Kurpisz.

Spotkania oddziału warszawskiego odbywały się w domu studenckim Uniwersytetu Warszawskiego "Ubab", przy ulicy Kickiego 12 w Warszawie. OKMFiSF miał oddziały w: Biłgoraju, Bochni, Bytomiu, Częstochowie, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Przemyślu, Szczecinie, Świnoujściu, Toruniu i Wrocławiu.

OKMFiSF organizował giełdy książki, spotkania z pisarzami, doroczne seminaria Orbita przyjaźni. Był także współwydawcą serii fantastyki wydawanej przez Krajową Agencję Wydawniczą (tzw. Seria z glistą). Do ważniejszych przedsięwzięć OKMFiSF należało zorganizowanie konwentów miłośników fantastyki. Orbity przyjaźni zorganizowano w latach 1977 i 1978 w Warszawie, w 1979 w Łodzi, w 1980 roku w Krakowie.

Latem 1979 roku w Żegocinie k. Bochni, zorganizowany został przez OKMFiSF ogólnopolski plener malarsko-literacki "Kafel'79" w którym uczestniczyli m.in. Andrzej Wójcik, Grażyna Sanojca, Andrzej Krzepkowski, Jacek Rodek, Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka, Andrzej Szewczyk (artysta malarz), Marek Piekarczyk i Ryszard Piekarczyk (organizator, założyciel Oddziału OKMFiSF w Bochni).

OKMFiSF wydał kilka zbiorów opowiadań polskich autorów opublikowanych jako klubówki na powielaczach.

Na początku roku 1980 OKMFiSF przestał istnieć, a część jego struktur stała się podwalinami nowej organizacji fanowskiej - PSMF - Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki.

OKMFiSF był szkołą działaczy fandomu, którzy już w latach 80. przyczynili się do stworzenia silnego i prężnie działającego polskiego ruchu miłośników fantastyki. Do OKMFiSF należeli m.in. Marek Oramus, Lesław Olczak, Wiktor Bukato, Wojtek Sedeńko, Piotr "Raku" Rak, Piotr Staniewski, .

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony