Witold Zegalski

Z encyklopediafantastyki.pl
Wersja A.jaworski (dyskusja | edycje) z dnia 23:01, 20 mar 2014
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Witold Zegalski
Data i miejsce urodzenia 27 października,1928
Poznań
Data i miejsce śmierci 31 lipca 1974
Poznań
Narodowość Polska


Witold Zegalski (ur. 27 października 1928 w Poznaniu, zm. 31 lipca 1974 w Poznaniu) - polski pisarz science fiction, z zawodu ekonomista.

Po ukończeniu Wyższej Szkoły Ekonomicznej pracował w latach 1954-1976 jako planista w Poznańskich Zakładach Gastronomicznych, a następnie w Poznańskim Zjednoczeniu Gospodarki Komunalnej. Był współzałożycielem Literackiej Grupy Niezależnych "Swantewit", do której należeli m. in. Jadwiga Badowska,Leon Julian Rynowiecki,załozyciel i twórca Sceny Lalkowej "Wszędobylski", Janusz Sauer, Łucja Danielewska.

Debiutował w prasie w 1954 r., pierwszą książkę wydał w 1960 r. Opowiadania publikował w takich czasopismach jak "Widnokręgi", "Świat Młodych" i przede wszystkim "Młody Technik", w którym wraz z Andrzejem Czechowskim, Konradem Fiałkowskim, Stefanem Weinfeldem i Januszem Zajdlem ukształtował specyficzny styl polskiej fantastyki naukowej lat sześćdziesiątych XX wieku.

Jego opowiadania science fiction zebrane zostały w tomie Wyspa Petersena (1968, wyd. 2 poszerzone 1976); niektóre z nich zamieszczane były w antologiach: Posłanie z piątej planety (1964), Wehikuł wyobraźni (1978), Drugi próg życia (1980). Opowiadanie "Powrót gigantów" zdobyło I wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na opowiadanie fantastycznonaukowe (1963); w Polsce organizatorem konkursu była redakcja Młodego Technika.

Oprócz jedynej swej powieści science fiction Krater czarnego snu (1960) wydał także powieść dla młodzieży Alert stu przygód (1971) i powieść społeczno-obyczajową Zwykłe lato (1971). Napisał także utwór dramatyczny dla dzieci Nos księżyca, czyli figle Mistrza Twardowskiego, wystawiony w 1967 r. w Poznaniu przez poznański Pałac Kultury oraz wiele utworów satyrycznych. Był tłumaczony na język rosyjski, niemiecki i węgierski.

Z leksykonu Smuszkiewicza, Niewiadowskiego: Debiutował powieścią SF Krater czarnego snu (Wyd. Pozn. Poz. 1960). Swoje opowiadania drukował na łamach „Młodego Technika", „Widnokręgów", „Świata Młodych" oraz antologii Stało się jutro (NK, W. 1974, t. 3.). Zbiór tych utworów ukazał się w 1968 (Wyspa Petersena Wyd. Pozn., Poz.: W pracowni pisarza; Wyspa Petersena; Ci z patrolu; Powrót gigantów; Stan zagrożenia; Szybkości kosmiczne; Peryferie układu; Próg przystosowania; Ciepło, ciepło, coraz cieplej; Oblicze Boga Ptah; Lepiej uczyć ptaszki; Przygody w pierścieniach Saturna; wyd. 2-Wyd. Pozn., Poz. 1976, rozszerzone o 4 opowiadania: Zielona, przeklęta wyspa; Rozbita rakieta; Czeka Cię wielka przygoda; Pegaz na tranzystorach).

Autor fantastycznego dramatu dla dzieci Nos Księżyca, czyli figle Mistrza Twardowskiego (wyst. w Poznaniu w 1967).

Opowiadania Witolda Zegalskiego dotyczą typowej tematyki SF - podróż w czasie, roboty, kontakt z kosmitami); nie stronią od groteski, ironii i humoru. Są niekiedy ostre w swojej wymowie (motyw nie zrealizowanego kontaktu w "Progu przystosowania" podobny do Wróbli galaktyki K. Fiałkowskiego); brak dialogu pomiędzy zdegenerowaną kulturą ziemską a powracającymi z kosmosu astronautami w "Powrocie gigantów" (autor nawiązuje tu do hipotezy meteorytu tunguskiego). Powieść Krater czarnego snu, mówiąca o zagładzie podwodnego miasta, stworzonego przez szaleńców pragnących zawładnąć światem, jest przestrogą przed konsekwencjami szantażu politycznego i wpisuje się w powojenny nurt SF wyznaczony przesłaniem Astronautów S. Lema. Zegalski odwołuje się do faktów historycznych ukazując degenerację systemu nazistowskiego, ale aluzyjne przesłanie utworu dotyczy raczej zimnowojennej sytuacji międzynarodowej lat pięćdziesiątych.

Niektóre spośród opublikowanych nowel fantastycznych uzyskały nagrody i wyróżnienia na konkursach literackich {Pozytywka „Widnokręgi", 1962); Przylądek strachów (NK, 1962); Powrót gigantów (NK, 1963); Remo (Wyd. Pozn., Poz. 1967).

Spis treści

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Inna twórczość

  • Zwykłe lato (Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1971)
  • Alert stu przygód (Nasza Księgarnia 1971)
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony