Julia Nidecka

Z encyklopediafantastyki.pl
Wersja A.jaworski (dyskusja | edycje) z dnia 10:58, 4 maj 2014
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Julia Nidecka
Julia nidecka.jpg
Data i miejsce urodzenia 10 września,1947
Warszawa
Narodowość Polska


Julia Nidecka ur. 10 września 1947 w Warszawie. W 1966 rozpoczęła pracę w Zakładzie Fizjologii Roślin SGGW. W latach 1967-1969 pracowała w Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy „Unia" jako technik analityk. W 1973 ukończyła studia wieczorowe na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej z tytułem inżyniera chemika. W 1970 rozpoczęła pracę w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie.

Jako autorka SF debiutowała na łamach „Młodego Technika" opowiadaniem "Megalomania" (1976 nr 8). Kolejne opowiadania drukowała również w „Młodym Techniku" oraz w „Przeglądzie Technicznym". Kilka z nich weszło w skład antologii: Drugi próg życia, (NK, W. 1980); Phantasma (Suhrkamp Verlag, Frankfurt n. Menem); Spotkanie w przestworzach 2 (KAW, W. 1982).

W 1983 ukazał się zbiór opowiadań Goniący za Słońcem (KAW, W.: Co jest co; Megalomania; Sny o rozumie; Wilki na wyspie; Taśmy prawdy; Biotechnika; Kwiaty w bukiecie; Solidarność; Goniący za Słońcem; Wagary). Opowiadania Julii Nideckiej sięgają do motywów socjologicznych: science fiction jest kostiumem pozwalającym wypowiedzieć ogólne prawdy o człowieku, jego dążeniach i aspiracjach. Pojawiają się w tych utworach przesłanki ostrzeżenia,I dystopii społecznej (Wilki na wyspie), refleksji nad przemijalnością ludzkiego życia, brakiem tolerancji, który prowadzi do utraty wartości humanistycznych. Fabuła tekstów jest niezbyt skomplikowana, służy przekazaniu treści poznawczych i dydaktycznych.

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony