Wojtek Sedeńko

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wojtek Sedeńko
WS sfinks48.jpg
Data i miejsce urodzenia 9 czerwca,1961
Nidzica
Narodowość Polska
Nagrody
Nagroda im. Krzysztofa "Papiera" Papierkowskiego
Strona domowa
e-mail
Eurocon 1991: Jacek Inglot, WS, Maciej Parowski, Eugeniusz Dębski

Wojtek Sedeńko (ur. w 1961 roku w Nidzicy) wydawca, krytyk, redaktor, selekcjoner licznych antologii, organizator konwentów, animator ruchu fanowskiego w Polsce, pomysłodawca i koordynator Encyklopedii Fantastyki.

Założyciel w 1991 roku księgarni wysyłkowej Verbum, przemianowanej potem na księgarnię Solarisnet.pl - najstarszą i największą księgarnię wysyłkową z fantastyką w Polsce. Kiedyś był to sklep wyłącznie z fantastyką, obecnie ma w ofercie wszelkie rodzaje książek, audiobooki i e-booki. Księgarnia, dzięki jej założycielowi, stara się swoich odbiorców integrować wokół różnych inicjatyw kulturalnych, konwentów, pism, serii książkowych, fanpagów i portali internetowych. Aktualny adres strony to Esef.com.pl

Dziennikarz współpracujący z miesięcznikami, tygodnikami i dziennikami w całej Polsce, najdłużej z "Nową Fantastyką" (lata 1990-2001), dla której pisał co miesiąc recenzje oraz felietony. Oprócz tego publikacje (felietony, recenzje, wywiady, opowiadania) w "Przeglądzie Technicznym", "Gazecie Olsztyńskiej", "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym",. Publikował artykuły o fantastyce i wywiady w periodykach zagranicznych: "Realnosti Fantastiki" (Ukraina), "Gigameshu" (Hiszpania), "Galaktice" (Węgry), "Shayol Jahrbuch zur Science Fiction 2004" (Niemcy).

W 1994 roku założył kwartalnik SFinks, który z przerwami redaguje do dziś. Pismo jest wzorowane na amerykańskim "Locusie". Rozdawane bezpłatnie klientom księgarni Solarisnet.pl jest kolorowym czasopismem o fantastyce, zawierającym literaturę, felietony uznanych pisarzy, krytyków, popularyzatorów nauki. Dla SFinksa piszą obecnie: Marek Oramus, Lech Jęczmyk, Andrzej Zimniak, Paweł Laudański, Leszek Błaszkiewicz, Wiktor Żwikiewicz, Marek Żelkowski, Artur Nowakowski, Wojciech Kajtoch, Kamil Muzyka.

Animator ruchu fanowskiego. Dzięki jego staraniom Polskę odwiedzili m.in. tacy pisarze i artyści jak George R. R. Martin, Robert Silverberg, John Crowley, Brian W. Aldiss, Marina i Siergiej Diaczenko, Thomas R. P. Mielke, Andreas Eschbach, Pat Cadigan, H. L. Oldi, Andriej Bielanin, Andriej Łazarczuk, Chris Achilleos, David Weber, Ian Watson i wielu, wielu innych.

Przeprowadził dziesiątki wywiadów z tuzami polskiej i zagranicznej fantastyki, publikując je w polskiej i zagranicznej prasie. Prowadzi blog [1], na którym zamieszcza informacje na temat fantastyki, organizowanych przez siebie konwentów, wydawanych książkach i czasopismach, relacjonuje podróże. Wybrane wywiady i publicystyka ukazały się w serii Krytycy o fantastyce - Pejzaż z gwiazdami. Na potrzeby Polconu 2016 i Wrocław - Europejska Stolica Kultury napisał przewodnik po polskiej fantastyce - Światy polskiej fantastyki. Obecnie pracuje nad Popularną historią science fiction.

Organizator turystyki krajowej i zagranicznej, podróżnik, w czasie swoich wojaży wzdłuż i wszerz Europy zbiera materiały do książki o Europie mniej znanej. Miłośnik gór wszelakich, średniowiecznych zamków i historii. Żonaty. Troje dorosłych dzieci.

Spis treści

Działalność wydawnicza

Współzałożyciel z Piotrem Gąsiewskim w 1993 roku wydawnictwa "Stalker", które opublikowało tylko jedną książkę - powieść Grzegorza Drukarczyka Zabijcie Odkupiciela. W latach 1999-2018 pracował dla Wydawnictwo Solaris. Od 2019 prowadzi własne wydawnictwo, Stalker Books. Jako redaktor pracował dla wydawnictw: Prószyński i S-ka, Zysk i S-ka, Rebis - zredagował ponad 740 książek z fantastyki i literatury pięknej.

W wydawnictwie Solaris dzięki niemu ukazało się kilka unikalnych serii wydawniczych, jak Klasyka Science Fiction, The Best Of, odkryto na nowo fantastykę rosyjską i ukraińską, wydawano mało znane utwory z fantastyki hiszpańskiej, niemieckiej, czeskiej. Jest zwolennikiem twardej science fiction i popularyzatorem krótkich form literackich. Dzięki niemu ukazała się w Polsce kultowa antologia Harlana Ellisona Niebezpieczne wizje. W porozumieniu z Lechem Jęczmykiem reaktywował dwie serie antologii: Kroki w nieznane i Rakietowe szlaki. Następnie przygotował kilka antologii amerykańskiej science fiction pod wspólnym tytułem Złoty Wiek SF. Jest popularyzatorem polskiej fantastyki. W 1990 roku zredagował pierwszą w Polsce antologię opowiadań oryginalnych, pisanych na zamówienie - Wizje alternatywne. Kontynuował tę pracę, co kilka lat wydając kolejne tomy opowiadań oryginalnych - łącznie do 2007 roku ukazało się 6 tomów "Wizji alternatywnych".

Oprócz tego zredagował antologię tematyczną Czarna msza i dwie antologie współczesnych opowiadań rosyjskich: Wilcza krew i Zombi Lenina. Razem z Pawłem Laudańskim zredagował rosyjsko-ukraińską antologię opowiadań zainspirowanych światem wiedźmina - Opowieści ze świata wiedźmina. Antologia była bardzo dobrze przyjęta w Rosji, gdzie została uznana za najlepszą antologię roku.

W 2012 roku powołał do życia dwie nowe serie książkowe, dostępne wyłącznie za pośrednictwem księgarni Solarisnet.pl, a mające na celu ocalenie od zapomnienia kanonu amerykańskiej science fiction oraz polskiej science fiction. Są to Galaktyka Gutenberga i Archiwum polskiej fantastyki. Pod koniec 2013 uruchomił nową niskonakładową, cyfrowo drukowaną serię - Krytycy o fantastyce.

Od 2019 prowadzi własną, małą oficynę wydawniczą Stalker Books, w której skupia się na prezentowaniu w kilku seriach wydawniczych amerykańskiej, radzieckiej i polskiej klasyki science fiction. Kontynuuje wydawanie antologii.

Działalność fanowska

Do fandomu wstąpił w 1977 roku. Był członkiem OKMFiSF, PSMF. Założyciel stowarzyszenia Warmiński Klub Fantastyki oraz klubów olsztyńskich: Klub Fantastyki "Stalker" i Warmiński Klub Fantastyki, a także Klubu Fantastyki w Choszcznie. Założyciel i redaktor fanzinów: Cojegrane, Forum, Albedo. Organizator kilkunastu ogólnopolskich konwentów: Stalcon w latach 1985-1987, Polcon 1990 i 1993 i wielu pomniejszych imprez w Olsztynie, jak Dni Stalkera, Studia Video itp. Od 1994 organizuje Międzynarodowy Festiwal Fantastyki, początkowo w Olsztynie, a od 1999 roku na zamku krzyżackim w Nidzicy. Od 2019 roku festiwale najczęściej odbywają się w popularnych warmińsko-mazurskich ośrodkach wypoczynkowych: Kalbornia, Mierki, Waplewo. W 2021 roku odbyły się dwie edycje, czerwcowa w Kalborni i październikowa w Nidzicy. Na 25. festiwalu uczestnicy na forum postanowili imprezie nadać miano SedeńCon. Oficjalna strona: https://festiwalfantastyki.com.pl

Wybory opowiadań The Best Of

Zredagowane antologie

Powieści

  • Przeklęty świat (1989) nieopublikowana

Opowiadania

Nonfiction

Inna twórczość

  • Europa mniej znana - w przygotowaniu

Wywiady

  • [2] Katedra, rozmawiał Tymoteusz Wronka
  • [3] Czas Fantastyki nr 25, rozmawiał Maciej Parowski
  • [4] Literadar, rozmawiał Piotr Stankiewicz
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony