Andrzej Drzewiński

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Andrzej Drzewiński
Andrzej drzewinski.jpg
fot. A. Mason
Data i miejsce urodzenia 16 października,1959
Wrocław
Narodowość Polska
Strona domowa
e-mail


Andrzej Michał Drzewiński urodzony we Wrocławiu naukowiec, pisarz science fiction. Studiował na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, potem słuchacz Studium Doktoranckiego Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN. 25 stycznia 2011 roku odebrał nominację na profesora zwyczajnego. Obecnie pracuje w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego

Debiutował w 1978 opowiadaniami prezentowanymi na łamach Akademickiego Radia Politechniki Wrocławskiej. Jego pierwszą książką był zbiór opowiadań Zabawa w strzelanego. Później autor dwóch powieści napisanych wspólnie z Andrzejem Ziemiańskim (Zabójcy szatana oraz Nostalgia za Sluag Side) i dwóch zbiorów opowiadań Posłaniec (wspólnie z Mirosławem Jabłońskim) oraz Bohaterowie do wynajęcia (wspólnie z Jackiem Inglotem).

Wraz z Adamem Cebulą, Eugeniuszem Dębskim i Piotrem Surmiakiem członek grupy autorskiej Kareta Wrocławski. Zbiór ich opowiadań Upalna zima ukazał się w 2012 roku.

Wspólnie z Jackiem Wojtkiewiczem jest autorem popularnonaukowej książki Opowieści z historii fizyki. Otrzymał za nią nagrodę Polskiego Towarzystwa Fizycznego za popularyzację fizyki.

Jako autor science fiction debiutował w Młodym Techniku. Pierwszą książką była Zabawa w strzelanego (KAW, Rzeszów 1983).

Żona Ewa, mają trzech synów. Piotr Drzewiński już zadebiutował opowiadaniem science fiction w 2007 roku na łamach - SFFH 23/2007), Grzegorz i Maciej.

Spis treści

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania jako Kareta Wrocławski

Opowiadania

Linki

Artykuł o Autorze http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Drzewiński Wywiad z Autorem http://www.fahrenheit.net.pl/archiwum/f01/alfabet.html

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony