Hipogryf
LEKSYKON FANTASTYKI | |
fiction |
Nazwa hipogryf, wywodzi się od francuskiego hippogriffe, co z kolei bierze się włoskiego ippogrifo. Etymologia tego ostatniego terminu ma swoje źródło w greckim hippos, oznaczającym konia oraz włoskim grifo, które bierze się z późnołacińskiego słowa gryphus, czyli gryfa.
Jungentur jam grypes equis, mówiło stare, rzymskie przysłowie. I tak począwszy od starożytności aż do szesnastego wieku krzyżowanie gryfów z koniami było synonimem czegoś niemożliwego. Rok 1516 to czas narodzin hipogryfa – zwierzę staje się bohaterem poematu Ludwika Ariosto Orland szalony.
Narodzony ze związku gryfa z klaczą hipogryf dziedziczy cechy obojga rodziców. Łeb ma po gryfie orli, podobnie jak szpony i skrzydła. Dziedziczy po nim również lwie łapy. Tymczasem reszta ciała hipogryfa wygląda jak u konia.
Hipogryf był zwierzęciem szlachetnym. Na swoim grzbiecie nosił herosów i rycerzy. Dosiadał go między innymi Orland z poematu Ludwika Ariosto a inny bohater tej samej książki, Astolf, pogalopował na hipogryfie na księżyc.
Literatura
- J. L. Borges, Zoologia fantastyczna, Warszawa 1983.
- A. Z. Kronzek, E. Kronzek, Księga wiedzy czarodziejskiej, Poznań 2008.
- W. Kopaliński, Wielki multimedialny słownik Władysława Kopalińskiego [CD-ROM].
- J. E. Cirlot, Słownik symboli, Kraków 2007.
- Encyclopedia Mythica, dostępne[on-line] http://www.pantheon.org/.
- Encyclopedia Britannica, dostępne [on-line] http://www.britannica.com/.
- Online Etymology Dictionary, dostępne [on-line] http://www.etymonline.com/index.php.
- Oxford Dictionaries, dostępne [on-line] http://oxforddictionaries.com/.
(aut. Izabela Ozga)