Jacek Dukaj

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jacek Dukaj
Dukaj.jpg
fot. Anna Zemanek, 2009
Data i miejsce urodzenia 30 lipca,1974
Tarnów
Narodowość Polska
Ważne dzieła Lód
Strona domowa

Jacek Dukaj ur. 30 lipca 1974 r. w Tarnowie – polski pisarz, autor fantastyki. Pisuje głównie literaturę science fiction, choć niektóre z jego utworów zaliczyć można również do fantasy. Ukończył III Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował opowiadaniem "Złota galera", opublikowanym w lutym 1990 w miesięczniku "Fantastyka", napisanym gdy miał 16 lat. Kolejne jego opowiadania ukazywały się drukiem w antologiach Wizje alternatywne, Czarna msza, magazynie literackim Fenix oraz Nowa Fantastyka. W 1997 r. ukazał się debiut książkowy Dukaja, powieść Xavras Wyżryn.

Teksty publicystyczne i recenzje Dukaja publikowane były w Nowej Fantastyce, SFinksie, Miesięczniku, Framzecie, Fantomie, Feniksie, Science Fiction, Czasie Fantastyki. Pomysłodawca antologii pt. PL+50. Historie przyszłości.

Opowiadania Dukaja przetłumaczone zostały na język angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski. "Złota Galera" ukazała się w języku angielskim w antologii The Dedalus Book of Polish Fantasy, tłumaczona przez Wieśka Powagę. "Ruch Generała" oraz fragmenty "Katedry" zostały przetłumaczone na angielski przez Michaela Kandela, jednak jak na razie nie zostały wydane, poza fragmentami dostępnymi w Internecie.

6 grudnia 2007 ukazała się kolejna powieść Jacka Dukaja – Lód, Książka Roku 2007 w plebiscycie Wirtualnej Polski, książka jesieni 2007 w PPNW, nominowana do Angelusa, Nagrody im. Józefa Mackiewicza i Nagrody Literackiej NIKE 2008.

W 2008 Wydawnictwo Literackie zaczęło wznawiać książki Dukaja w jednolitej twardej oprawie.

W listopadzie 2009 r. wydano powieść Wroniec, której tło stanowi stan wojenny z 1981 r.[2]

Zbiór Król Bólu, który ukazał się 25 listopada 2010 r. można nazwać zbiorem powieści, jako że w jego skład wchodzą zarówno krótkie, ale pełnowymiarowe powieści, jak i opowiadania. Forma prozatorska to rzecz trudna do sklasyfikowania u Dukaja. Często sam pisarz traktuje jako opowiadanie utwór o objętości ponad 200 stron, a rozbudowana, epicka forma jest jego znakiem szczególnym.

Film animowany Tomasza Bagińskiego Katedra na podstawie opowiadania Dukaja został w 2003 roku nominowany do Oscara.

Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla, Jerzego Żuławskiego, nagrody SFinksa, Śląkfy, wielokrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, otrzymał również nominację do nagrody literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009.


Spis treści

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Non fiction

Nagrody

Wywiad

Linki zewnętrzne

Cytaty

  • "I pomyślał: pocałuję ją. Ale ponieważ pomyślał — nie było to już spontaniczne, i zaniechał".

Jacek Dukaj "Perfekcyjna niedoskonałość"

  • "Cham obrzydliwy, czemu nie, piękną karierę można zrobić, chamstwo ma wielką przyszłość, cały świat stoi przed chamstwem otworem, subtelni, wstydliwi i wrażliwi ustępują przed nim, bo tylko cham by ustał i nie ustąpił, mądrzy nie wdają się w dyskusje przegrane po pierwszym ciosie maczugi, szlachetni litują się nad chama nieszczęściem, cham prze naprzód, nic nie mąci spokoju jego chamskiej duszy, cham się nie wstydzi, nie czerwieni, nie uśmiecha przepraszająco, on nawet nie widzi drwin i szyderstw, nigdy nie czuje się nieswojo i niezręcznie – ponieważ jest chamem".

Jacek Dukaj "Lód"

  • "Nie wiesz co pamiętasz, dopóki nie spróbujesz tego opowiedzieć. I nie wiesz co tak naprawdę sądzisz na dany temat, dopóki nie zaczniesz się o to z kimś kłócić. W samotności nie jesteś nawet świadomy swoich sprzeczności. Myślisz, że czemu służy odpowiedź?"

Jacek Dukaj "Perfekcyjna niedoskonałość"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony