Kruk
LEKSYKON FANTASTYKI | |
fiction |
Kruk w mitologii nordyckiej
Kruki w mitologii nordyckiej powiązane były z Odynem i z Walkiriami. Miały zdolności wieszcze i były uosobieniem mądrości. Dwa z nich – Huginn i Muninn – były krukami Odyna i pełniły rolę posłańców, donoszących o tym, co się dzieje w każdym zakątku ziemi. Miały również rozumieć ludzką mowę. Poprzez Walkirie kruki były szczególnie powiązane z wojną. Związek Odyna i Walkirii z krukami obejmował także zdolność walkirii do przybierania ptasiej postaci. Z kolei Odyn bywał nazywany „bogiem kruków”.
Kruk w mitologii i tradycji celtyckiej
Mitologia celtycka wiąże kruki z bogami, a konkretniej ich żeńskim aspektem. Niekiedy pełnią one także podobną funkcję. Kruk wiązany był ze śmiercią i wojną a ich wieszczy charakter wykorzystywali druidzi. Dwie postacie mitologiczne były szczególnie związane z krukami – Morrighan i Bran Błogosławiony. Kiedy Morrighan przybierała postać kruka zwano ją Badb. Z kolei Bran Błogosławiony związany był z krukiem magią imienia i miejscem pochówku – Tower. Tradycja związana z tym miejscem mówi bowiem, że dopóty dopóki kruki przebywają na wieży Wielka Brytania jest bezpieczna.
Na terenach Wysp Brytyjskich do dziś zachowało się wiele przesądów związanych z krukami a szczęście i nieszczęście często jest także zależne od liczby w jakiej kruki się pojawiają. Całe ich stado ujrzane na cmentarzu przynosi nieszczęście, podczas kiedy złe wieści a nawet śmierć zwiastuje tylko jeden, widziany nad domem. Dwa kruki na drodze to szczęście, jeden zdecydowanie pech. Dwa kruki widziane na weselu niosą podwójne znaczenie – kiedy przebywają osobno jest to zła wróżba dla młodych małżonków, kiedy lecą blisko siebie jest to dobry znak.
Kruk w mitologiach wschodu
W Indiach i w Japonii jest wcieleniem bądź ofiarą dla bóstwa. Zdolność metamorfozy w kruka posiadał indyjski Brahma i japoński Amaterasu. Z kolei kruk w roli zwierzęcia ofiarnego poświęcany był Sziwie i Kali. Chińska mitologia widzi w kruku trzy aspekty słońca.
Literatura
- A. M. Kempiński, Słownik mitologii ludów indoeuropejskich, Poznań 1993.
- L.P. Słupecki, Mitologia skandynawska w epoce Wikingów, Kraków 2003.
- P. Monaghan, The Encyclopedia of Celtic Mythology and Folklore, New York 2004.
- J. Sherman, Storytelling. An Encyclopedia of Mythology and Folklore, Nowy York 2011.
- A. Szrejter, Mitologia germańska, Warszawa 1997.
- A. M. Kempiński, Ilustrowany leksykon mitologii wikingów, Poznań 2003.
(aut. Izabela Ozga)