Marek Żelkowski

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Marek Żelkowski
Marek zelkowski.jpg
Data i miejsce urodzenia 11 grudnia,1964
Bydgoszcz
Narodowość Polska


Marek Żelkowski (ur. 1964 w Bydgoszczy) - autor science-fction i fantasy, scenarzysta radiowy oraz dziennikarz. Absolwent kierunku nauki społeczne na WSP w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) specjalizujący się w religioznawstwie.

Jako autor fantastyki zadebiutował w 1986 roku opowiadaniem „Niewolnicy” opublikowanym w poznańskim fanzinie „Kwazar” (tak podaje się oficjalnie, ale do dzisiaj nikt nie ustalił, czy debiutem nie było jednak opowiadanie zamieszczone w tym samym roku w tygodniku „Fakty”. Poznański fanzin był typowym „nieregularnikiem” i nie wiadomo kiedy właściwie się ukazał. Sam autor odkrył swoje opowiadanie w tym piśmie po 15 latach!)

W latach dziewięćdziesiątych Żelkowski zamilkł, gdyż wydawało mu się, że jego powołaniem jest biznes. Założył i rozbudował wydawnictwo, publikujące czasopisma o charakterze branżowym (budownictwo, oświetlenie, wystrój wnętrz). Pod koniec XX wieku sprzedał swoje udziały w firmie i powrócił do pisarstwa. Publikował m.in. w: „Science Fiction”, „Nowej Fantastyce”, „Science Fiction, Fantasy i Horror” oraz sieciowym miesięczniku „Fahrenheit”. Od stycznia do grudnia 2007 roku na łamach miesięcznika „Science Fiction, Fantasy i Horror” prowadził wywiad-rzekę z Wiktorem Żwikiewiczem – jednym z najbardziej znanych polskich pisarzy fantastyki naukowej lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Do roku 2009 obaj autorzy redagowali w miesięczniku „SFFH” kącik recenzji książkowych, pod nazwą „Żerowisko na Żwirowisku”. Dla kwartalnika „Czas Fantastyki” Żelkowski przeprowadził wywiady z twórcami SF starszego pokolenia: Bohdanem Peteckim, Konradem Fiałkowskim, Dariuszem Filarem, Edmundem Wnuk-Lipińskim. Z tych opublikowanych oraz kilku nieopublikowanych rozmów (m.in. z Czesławem Białczyńskim, Tadeuszem Zbigniewem Dworakiem, Lechem Jęczmykiem oraz innymi autorami) miała powstać książka, niestety żadne z kilkunastu wydawnictw, do których zgłoszono ów projekt, nie wyraziło zainteresowania publikacją.

Spis treści

Wojna cieni

Powieści

Zbiory opowiadań

Nonfiction

Opowiadania

Inna twórczość

  • Pan samochodzik i toruńska tajemnica 2008, Oficyna Wydawnicza "Warmia"
  • Pan samochodzik i Bractwo Dębu 2009, Oficyna Wydawnicza "Warmia"
  • Królestwo na krańcu świata 2011, Oficyna Wydawnicza "Warmia"
  • Promienie śmierci 2012, Oficyna Wydawnicza "Warmia"
  • Machina chaosu 2012, Oficyna Wydawnicza "Warmia"
  • Zagubiony rękopis 2012,Oficyna Wydawnicza "Warmia"

Słuchowiska radiowe

Zapowiedzi

powieść sensacyjna "Kot z Cheshire” powieść sensacyjna – „Tweedledee . Seryjny samobójca” powieść space opera – „Cicha wojna” (w trakcie pisania) powieść SF dla młodzieży – „Jaskinie czasu” (w trakcie pisania)

Nagrody

Medal Jerzego Sulimy-Kamińskiego (2012)

Źródło

  • Autor
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony