Rafał Kosik

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Rafał Kosik
Rafal kosik2.jpeg
Data i miejsce urodzenia 8 października,1971
Warszawa
Narodowość Polska
Ważne dzieła Felix, Net i Nika
Strona domowa
e-mail
Rafal kosik.jpeg

Rafał Kosik Polski pisarz science fiction, publicysta, scenarzysta i grafik komputerowy. W swojej prozie łączy fantastykę socjologiczną i technologiczną z elementami sensacji i horroru. Studiował architekturę. Niepoprawny gadżeciarz i maniak samochodów terenowych.

Pisze głównie fantastykę naukową, często zbacza też w stronę horroru. Jego debiutem literackim było opowiadanie Pokoje przechodnie opublikowane w "Nowej Fantastyce" we wrześniu 2001. Publikował opowiadania w "Nowej Fantastyce", "Science Fiction" oraz w internetowych czasopismach "Fahrenheit" i "Esensja". Jego pierwszą powieścią był Mars, opublikowany w 2003 roku przez wydawnictwo Ares. Za następną powieść Vertical (2006) otrzymał nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Powieść ta zwyciężyła także w plebiscycie Nautilus 2006 (wraz z Czarnym pergaminem Rafała Dębskiego).

W 2008 roku ukazała się jego kolejna powieść Kameleon, która w roku 2009 otrzymała nagrodę główną Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz Nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

W latach 2004-2011 wydanych zostało 9 jego książek science fiction dla młodzieży z serii Felix, Net i Nika.

Na podstawie książki Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa jest kręcony film, a jego scenariusz nagrodzono w Polsko-Włoskim Konkursie na Scenariusz Filmu dla Młodego Widza.

Autor o sobie: Jestem niedokończonym architektem. Po trzech latach przerwałem studia na Politechnice Warszawskiej by założyć własną firmę - agencję reklamową Powergraph. W 2004 r. zacząłem przekształcać firmę w wydawnictwo i dziś większość reklam, które tworzymy, to reklamy naszych książek.

Piszę od dawna, chyba od pierwszych klas szkoły podstawowej, ale na poważnie ujawniłem się opowiadaniem „Pokoje przechodnie” w miesięczniku Nowa Fantastyka 9/2001. Potem było kilkadziesiąt opowiadań, publikowanych głównie w Nowej Fantastyce i Science Fiction. Moim debiutem powieściowym był „Mars”, a największą popularność osiągnął cykl powieści science fiction dla młodzieży „Felix, Net i Nika”. Gdzieś od połowy roku 2007 r. próbuję określać się jako full-time writter.

Piszę z potrzeby opowiadania historii. Uważam jednak, że czytanie przede wszystkim powinno być przyjemnością. Jeśli historia ma być nudna, lepiej jej w ogóle nie pokazywać światu. Poważne treści też trzeba przekazać w sposób przyjazny czytelnikowi. Lema, Dicka i Kinga cenię w tym samym stopniu za treść co i za klimat jaki udało im się stworzyć. Dobra literatura jest przyjacielem, nie ciężarem.

Co piszę? To, co sam chciałbym przeczytać. Exequo science fiction i horror, a najlepiej połączenie tych dwóch gatunków. Opisywanie rzeczywistości, jaką jest, mnie nie interesuje. Zostawiam to kronikarzom.

Spis treści

Felix, Net i Nika

cykl Felix, Net i Nika

 1. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi (2004)
 2. Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (2005)
 3. Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów (2006)
 4. Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności (2007)
 5. Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek (2008)
 6. Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2. Mała Armia (2009)
 7. Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka (2009)
 8. Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn (2011)
 9. Felix, Net i Nika oraz Świat Zero (2011)
 10. Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci 2012
 11. Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy 2013
 12. Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKillianów 2014
 13. Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie 2015
 14. Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy 2018
 15. Felix, Net i Nika oraz zero szans 2022
 16. Felix, Net i Nika oraz zero szans 2. Inne jutro 2023

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Nagrody

Linki

Cytaty

 • "To nie sztuka zdobyć się na bohaterstwo, gdy się jest odważnym. Prawdziwa sztuka to być tchórzem i zrobić coś bohaterskiego. Właściwie, to odważny może być tylko ten, kto nie jest odważny".

Rafał Kosik "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi"

 • "Sądzimy po pozorach, łatwo i często oceniamy. Tymczasem nie wszystko jest tym, czym się wydaje".

Rafał Kosik "Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka"

 • "Przemijamy. Stare ustępuje miejsca nowemu, w ten sposób świat posuwa się naprzód. Ale pamiętajmy o tych, którzy odchodzą-ta pamięć daje im nieśmiertelność".

Rafał Kosik "Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony