Rajmund Hanke

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Rajmund Hanke
Hanke.jpeg
Data i miejsce urodzenia 25 grudnia,1938
Zabrze-Pawłów
Narodowość Polska


Rajmund Hanke (ur. 25 grudnia 1938 w Zabrzu–Pawłowie) – polski działacz kulturalny, społeczny i polityczny związany ze Śląskiem, wiceprezydent Chorzowa (1975–1980), kierownik literacki Teatru Rozrywki w Chorzowie (1982–1985), twórca literatury i badacz śpiewactwa śląskiego, prezes katowickiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, pisarz.

Ukończył studia z dziedziny pedagogiki pracy kulturalno-oświatowej w cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego. Pracował jako bosman w Czechosłowackiej Żegludze po Łabie i Odrze, był także wiceprezesem Izby Rzemieślniczej w Katowicach. Zatrudniony na stanowiskach partyjnych (m.in. jako dyrektor Wydziału Ekonomicznego Wojewódzkiego Komitetu SD w Katowicach) oraz państwowych (od 1982 dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach). W okresie 1975–1981 sprawował funkcję wiceprezydenta Chorzowa, był także kierownikiem literackim Teatru Rozrywki w Chorzowie (1982–1985) oraz dziennikarzem w "Polsce Zachodniej". Na początku lat 90. był przewodniczącym Miejskiego Komitetu SD w Chorzowie[1].

Należy do Związku Literatów Polskich oraz Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (pełni m.in. obowiązki prezesa oddziału w Katowicach, a wcześniej również wiceprezesa Zarządu Głównego).

Jest autorem licznych prac poświęconych dziejom Śląska, jednak przede wszystkim koncetruje się na badaniu dziejów Chorzowa oraz historii i teraźniejszości śpiewactwa śląskiego – jest autorem licznych prac z tej dziedziny.

Wielkie dni łotrów (Iskry, W. 1980: Wielkie dni łotrów; Planeta jaszczurek; Eksperyment; Do niej) - tom opowiadań grupujący najważniejsze teksty Rajmunda Hankego, nawiązuje do klasycznych motywów literatury fantastycznonaukowej: inwazji z Kosmosu (pozycja tytułowa), eksploracji dalekich planet (Planeta jaszczurek), doświadczeń biologicznych (Eksperyment) i podróży w czasie (Do niej). Są to opowiadania o charakterze dydaktycznym, niezbyt skomplikowanym sposobie narracji przypominającym wypowiedzi Czesława Chruszczewskiego. Do najciekawszych należy tekst tytułowy, w którym mieszkańcy Ziemi i Jowisza wyniszczają się wzajemnie w bratobójczych walkach, nie umiejąc powstrzymać narastającej eskalacji zbrodni, zła i okrucieństwa.


Twórczość fantastyczna

  1. Do niej
  2. Eksperyment
  3. Planeta jaszczurek
  4. Wielkie dni łotrów

Inna twórczość

  • Poszukuję mego przyjaciela, "Iskry", Warszawa 1969.
  • Kartki z historii chorzowskiej organizacji Stronnictwa Demokratycznego, Wydawnictwo "Epoka", Warszawa 1974
  • Polska droga Chorzowa: opowieści z dziejów Chorzowa, Stowarzyszenie Miłośników Chorzowa im. Juliusza Ligonia, Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego, Chorzów 1988
  • Śląsk śpiewa: dzieje polskiego śpiewactwa Górnego Śląska, Muzeum Śląskie w Katowicach, Katowice 1991
  • Silesia cantat: dzieje polskiego śpiewactwa kościelnego na Śląsku, Muzeum Śląskie, Katowice 1996
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony