Robert Harris

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Robert Harris
Robert harris.jpg
Data i miejsce urodzenia 7 marca,1957
Notthingham
Narodowość Anglia
Ważne dzieła Vaterland

Robert Dennis Harris (urodzony 7 marca 1957 roku w Nottingham) – angielski powieściopisarz, dziennikarz, komentator polityczny, autor bestsellerów.

Ukończył studia z literatury angielskiej w Selwyn College w Cambridge University (1973). Początkowo reporter telewizji BBC i dziennikarz prasowy[3], w tym komentator polityczny w The Observer. Specjalizuje się w thrillerach historycznych, o dużych walorach literackich. Jego książki przetłumaczono na trzydzieści języków. W Polsce wydano w latach 1996-2005 cztery jego powieści: Enigma, Vaterland, Archangielsk i Pompeje.

Jako dziennikarz napisał kilka książek z gatunku literatury faktu, między innymi na temat wojny o Falklandy, czy fałszywych dzienników Hitlera. Dopiero w 1992 roku ukazała się powieść Fatherland z nurtu historii alternatywnej (naziści wygrywają drugą wojnę światową).

Powieści – Vaterland (Fatherland 1992, polskie wydanie 1998) i Enigma (1995, o złamaniu niemieckiego kodu) wkrótce po wydaniu sfilmowano. Kolejnym międzynarodowym bestsellerem była powieść Archangelsk (1999, Archangielsk), sfilmowana w 2005 roku jako mini-serial telewizyjny.

W XXI wieku Robert Harris obrał jako tematykę starożytny Rzym wydając powieści Pompeja (Pompeii 2003, polskie wydanie 2004) oraz trylogię Cycero (Imperium 2006, polskie wydanie 2008), Lustrum/Conspirata (2009). Jednocześnie w roku 2007 opublikował powieść z kluczem The Ghost – o brytyjskiej polityce na najwyższych szczeblach. Na jej podstawie razem z Romanem Polańskim napisał scenariusz do filmu Ghost Writer. Ich praca została nagrodzona Cezarem za najlepszy scenariusz adaptowany.

Powieści

Opowiadania

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony