Robert J. Szmidt

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Robert J. Szmidt
Robert szmidt.jpeg
Data i miejsce urodzenia 26 lipca,1962
Wrocław
Narodowość Polska


Robert Jerzy Szmidt (ur. 26 lipca 1962 r. we Wrocławiu) – polski pisarz science fiction i fantasy, tłumacz oraz wydawca. Z wykształcenia marynarz (ukończył Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu). Obecnie mieszka w Ogrodzieńcu.

Na początku lat 80. XX wieku działacz polskiego fandomu. Tłumaczył teksty z angielskiego m.in. dla Wydawnictwa Iskry i czasopisma "Nowa Fantastyka". Laureat nagrody "Śląkfa" za rok 1985 w kategorii "Fan roku".

W 1986 przeprowadził się do Katowic, pracował w branży wideo i księgarskiej i na kilkanaście lat przestał działać w fandomie. Był przedstawicielem wydawnictwa Amber na Polskę południową, prowadził też jedną z pierwszych legalnych wypożyczalni wideo na Śląsku. Stworzył wydawnictwo zajmujące się wydawaniem pism dla wideotek - "Video Business" i "Video Premiery". Po tym, jak minął boom wideo, wydawał czasopisma o konsolach do gier "PlayStation Plus" i "Player Station Plus".

W 2000 powrócił do branży fantastycznej jako założyciel i zarazem redaktor naczelny miesięcznika "Science Fiction" i związanego z nim wydawnictwa noszącego nazwę "Dom Wydawniczy Ares". W 2004 stworzył Nagrodę "Nautilus", przyznaną po raz pierwszy na krakowskim konwencie ConQuest.

W 2012 r. założył internetową bibliotekę www.fantastykapolska.pl.

Spis treści

Metro 2033

Szczury Wrocławia

Pola dawno zapomnianych bitew

cykl Pola dawno zapomnianych bitew

cykl Bukowski

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony