Robot

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Robot

Adam Wiśniewski-Snerg

Robot1.jpg
Język oryginału polski
Forma Powieść
I wydanie polskie 1973
Wydawca Wydawnictwo Literackie
Autor okładki Barbara Ziembicka

Debiut literacki Adama Wiśniewskiego - Snerga, nieznanego nikomu autora, który za jego przyczyną z miejsca awansował do czołówki pisarzy fantastyki naukowej.

Bohater, którego życiowe przeznaczenie zostało zdeterminowane przez siłę zwaną umownie ,,Mechanizmem porusza się - niemal po omacku - po bunkrze otaczającym go labiryntem nieznanych korytarzy. Wchodząc w interakcję z zaludniającymi bunkier mieszkańcami i reagując na zastane anomalie fizycznej przestrzeni, uczestniczy w narzuconym mu poza jego wolą eksperymencie.

Konwencja Science - Fiction jest tylko pretekstem pozwalającym autorowi swobodnie wprowadzić czytelnika w strukturę warstwowo ułożonych rozważań na temat granic swobody decyzyjnej człowieka jako jednostki i jego miejsca w hierarchii narzuconej mu przez naturę. Niejako na uboczu, Snerg - niedoszły fizyk - obrazowo ilustruje niektóre zagadnienia relatywistyki, przenosząc akcję powieści pomiędzy układami, które jej prawami zostały wzajemnie powiązane. Dodatkowo, już tu, nawiązuje do swojej autorskiej ,,Teorii Nadistot - próby rozszerzenia i uporządkowania obowiązujących poglądów na temat ewolucji materii.

Całość - spójną i dopracowaną w drobnych szczegółach, tak merytorycznie, jak i literacko, powieść oryginalną i niepowtarzalną, uznać trzeba za jedno z największych osiągnięć światowej literatury S-F. ,,Robot z miejsca został doceniony przez krytyków i czytelników, a nazwisko nieznanego debiutanta, Adama Wiśniewskiego-Snerga, znalazło się pośród najbardziej zasłużonych dla literatury fantastyczno - naukowej pisarzy. ,,Robot został uznany za najlepszą polską powieść powojennego trzydziestolecia.

Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 1973 Robot1.jpg Wydawca: Wydawnictwo Literackie


Projekt okładki: Barbara Ziembicka
2 1977 Robot2.jpeg Wydawca: Wydawnictwo Literackie


Projekt okładki: Marek Pietrzak
3 1981 Robot3.jpeg Wydawca: Wydawnictwo Literackie
plus dodruk z tą samą okładką 1983

Projekt okładki: Bohdan Prądzyński
ISBN 8308007481
4 1998 Robot4.jpg Wydawca: Amber

Seria: Mistrzowie SF i Fantasy

ISBN 837169637X
5 1998 Robot8.jpg Wydawca: Amber
wydanie przeokładkowane
Seria: Mistrzowie SF i Fantasy
Projekt okładki: Bob Foss
ISBN 837169637X
6 2005 Robot5.jpg Wydawca: słowo/obraz terytoria

Seria: Utwory zebrane Snerga
Projekt okładki: Zdzisław Beksiński
ISBN 8374536667


Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony