Walter Moers

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Walter Moers
Moers.jpg
Data i miejsce urodzenia 24 maja,1957
Mönchengladbach
Narodowość Niemcy
Ważne dzieła Camonia

Walter Moers (ur. 24 maja 1957 w Mönchengladbach) – niemiecki autor komiksów, malarz, autor scenariuszy, książek dla dzieci i powieści dla młodzieży i dorosłych, które sam ilustruje. Jest bardzo popularną postacią w Niemczech.

Walter Moers od czasu ukończenia szkoły utrzymywał się z pracy dorywczej. Następnie zdobył wykształcenie kupieckie, a rysunku nauczył się sam. Od 1984 rysuje komiksy, znane z ironii i niepoprawności politycznej. Obecnie mieszka w Hamburgu.

Stworzył kilku popularnych, choć kontrowersyjnych bohaterów, takich jak „Adolf, die Nazi-Sau”, absurdalna wersja Hitlera żyjącego w czasach współczesnych, „Das kleine Arschloch” (Mały dupek) i "Der alte Sack” (Stary zgred).

Na podstawie 21 ilustracji sławnego francuskiego rysownika Gustawa Doré napisał wydaną w 2004 powieść "Wilde Reise durch die Nacht".

Oprócz komiksów miłość czytelników i uznanie krytyki przyniosły mu powieści opowiadające o wyimaginowanym świecie Camonii, którego Moers jest odkrywcą i znawcą. Do cyklu Camońskiego należą: "Die 13 ½ Leben das Käpt’n Blaubär" (w Niemczech 750 tys. sprzedanych egzemplarzy, polski tytuł: 13 i 1/2 życia kapitana Niebieskiego Misia), "Ensel und Krete" Jasioł i Mgłosia, "Rumo & Die Wunder im Dunkeln" (Rumo i cuda w ciemnościach), "Die Stadt der Träumenden Bücher" (Miasto Śniących Książek (wrzesień 2005 - Nagroda Fantastyki miasta Wetzlar)), Der Schrecksenmeister (Kot Alchemika) i ostatnia: Das Labyrinth der Träumenden Bücher (Labirynt Śniących Książek). Cały cykl przypomina w zamierzeniu i ambicjach sagę Tolkiena, a książki o Camonii mają wielu zagorzałych fanów nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie, ponadto trzy z nich wydane zostały ostatnio w Stanach Zjednoczonych.


Zamonia

cykl Camonia

Powieści

  • Wilde Reise durch die Nacht (2001)

Cytaty

  • "Czy to nie absurdalne, że wspomnienia o dobrych czasach o wiele częściej doprowadzają do łez niż wspomnienia o tych złych?"

Walter Moers "Miasto Śniących Książek"

  • "Od gwiazd pochodzimy i ku gwiazdom zmierzamy. Życie jest jedynie podróżą w nieznane".

Walter Moers "Miasto Śniących Książek"

  • "Całe zło pochodzi od żywych. Martwi są nastawieni pokojowo".

Walter Moers "Miasto Śniących Książek"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony