Wyczerpać morze

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wyczerpać morze

Jan Dobraczyński

Wyczerpac morze1.jpeg
Język oryginału polski
Forma powieść
Pierwsze wydanie 1961
I wydanie polskie 1961
Wydawca PAX


Jedna z dwóch książek fantastyczno-naukowych Jana Dobraczyńskiego, opowiada o świecie po apokalipsie.

W bliżej nieokreślonej przyszłości, na terenie północnej Sahary zostaje przeprowadzony eksperyment z nowym rodzajem broni jądrowej, którego skutki przekroczyły przewidywania naukowców. Wybuch jest tak silny, że niszczy również większą część Europy, w tym także państwo Watykan. W podziemiach watykańskich cudem udaje się przeżyć kilku dostojnikom Kościoła, lecz papież umiera na skutek odniesionych ran. Pozostali przy życiu duchowni muszą ewakuować się do obozu objętego kwarantanną, który zakładają Afrykanie. I właśnie Afryka, w większości ocalała z katastrofy, staje się miejscem, ku któremu z nadzieją spoglądają ocaleni hierarchowie. Chcą założyć tam nowy Kościół i stworzyć nową ewangelizację.

Książka pełna jest głębokich przemyśleń, zarówno religijnych jak również filozoficznych. Historia zawarta w powieści jest okazją do stawiania trudnych i ciekawych pytań o naturę człowieka, o jego wybory i dążenia. Autor stawia również pytania o przyszłość cywilizacji i przyszłość Kościoła.

Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 1961 Wyczerpac morze1.jpeg Wydawca: PAX2 1968 Wyczerpac morze5.jpg Wydawca: PAX
oprawa twarda


3 1972 Wyczerpac norze6.jpeg Wydawca: PAX4 1980 Wyczerpac morze2.jpg Wydawca: PAX5 1987 Wyczerpac morze4.jpeg Wydawca: KAW

Seria: Fantazja - Przygoda - Rozrywka
Projekt okładki: Andrzej Brzezicki
ISBN 83-0301-733-0


Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony