Jacek Piekara

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jacek Piekara
Piekara.jpeg
Data i miejsce urodzenia 19 maja,1965
Warszawa
Narodowość Polska
Strona domowa


Jacek Piekara (ur. 19 maja 1965 w Krakowie) – polski pisarz fantasy i dziennikarz czasopism o grach komputerowych ("Świat Gier Komputerowych", "Gambler", "Click!", "GameRanking", pseudonim: Randall), a także redaktor naczelny czasopisma "Fantasy". Studiował psychologię i prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Emigrował do Wielkiej Brytanii. Obecnie mieszka w Polsce.

Debiutował w sierpniu 1983 opowiadaniem "Wszystkie twarze szatana" na łamach miesięcznika "Fantastyka". Jego pierwszą powieścią był Labirynt (1987). Obecnie znany głównie z cyklu opowiadań o czarodzieju Arivaldzie z Wybrzeża oraz opowiadań o Mordimerze Madderdinie – inkwizytorze żyjącym w alternatywnym świecie, w którym Chrystus zszedł z krzyża i objął władzę nad ludzkością (Sługa Boży, Młot na czarownice, Miecz aniołów, Łowcy dusz, Płomień i krzyż, Ja inkwizytor. Wieże do nieba, Ja, inkwizytor. Dotyk zła oraz Ja, inkwizytor. Bicz boży). Wspólnie z Damianem Kucharskim napisał tom opowiadań Necrosis. Przebudzenie – wydany w kwietniu 2005 r.

Współpracował przy tworzeniu scenariusza gry komputerowej Książę i Tchórz, w której występuje Arivald – postać z jego opowiadań. Z czołówką polskich aktorów pracował jako reżyser dubbingów, prowadził również autorskie programy w radiu WAWA.


Spis treści

Arivald z Wybrzeża

cykl Arrivald z Wybrzeża

Mordimer Madderdin

cykl Mordimer Madderdin

Szubienicznik

cykl Szubienicznik

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Inna twórczość

  • Szubienicznik 2013

Cytaty

  • "Godzina dziesiąta jest dobra na to, by człowiek leniwie przewracał się na drugi bok, być może kątem oka dostrzegając panującą na dworze jasność, i zasypiał z powrotem ze słodkim przekonaniem, że to inni muszą wstać, a nie on".

Jacek Piekara "Alicja"

  • "Bo jeśli zadasz pytanie, uważaj: możesz usłyszeć odpowiedź. Szkoda, że niewielu ludzi pamięta o tej prostej prawdzie, naiwnie sądząc, że wiedza jest dobrem samym w sobie".

Jacek Piekara

  • "Nigdy nie zwyciężysz wroga, którego twoja wyobraźnia uczyniła niepokonanym".

Jacek Piekara

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony