Mitologia Cthulhu

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Termin "Mitologia Cthulhu" (ang. Cthulhu Mythos) jest określeniem nurtu fantastyki demonologicznej stworzonej przez Howarda Phillipsa Lovecrafta, a także prac innych autorów wzorujących się na nim.

Tak naprawdę, Lovecraft nigdy nie sprecyzował skąd wzięli się jego potworni bohaterowie z Cthulhu na czelę. Co więcej, nigdy nie określił swych opowiadań ani „mitologii” żadną konkretną nazwą. W opowiadaniach pada tylko mała wzmianka o jakimś Wielkim Przedwiecznym, pojedyncze imię, a niekiedy pojawia się tylko jakaś niejasna, zawoalowana sugestia.
Inspiracji Lovecrafta można domyślać się tylko w twórczości innych autorów (Dunsany, Machen, Poe) oraz mitologiami wielu cywilizacji.

To inni twórcy, którzy nierzadko zazdrościli Lovecraftowi pomysłu, naciskali na sprecyzowaną nazwę. August Der­leth, który sta­rał się usys­te­ma­ty­zo­wać uni­wer­sum Lovecrafta, nazy­wał je począt­kowo “mito­lo­gią Hastura”, a potem “mito­lo­gią Cthulhu”.

Pisarzami-naśladowcami Lovecrafta byli na przykład: Augusta Derleth, Frank Long, Robert E. Howard, Robert Bloch, Fritz Leiber, Colin Wilson, Brian Lumley, Henry Kuttner i wielu innych.

W utworach osadzonych w "mitologii" stosowane są wymyślone przez Lovecrafta stworzenia i bogowie, postaci i miejsca, starożytnych księgi i artefakty. Oczywiście najważniejszym elementem jest atmosfera nadprzyrodzonego zła i spotkania z istotami, których istnienia w naszym wszechświecie nie można racjonalnie wyjaśnić.


Cthulhu Mythos

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony