Kroki w nieznane

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Seria wydawnicza “Kroki w nieznane” (“Steps into the Unknown”) to cykl almanachów opowiadań science fiction rozpoczęty w roku 1970 i wydawany przez wydawnictwo Iskry pod redakcją Lecha Jęczmyka. Przez kilka lat ta niezwykła seria książek przedstawiała polskim czytelnikom opowiadania sf znanych autorów amerykańskich i brytyjskich. W roku 1976, po wydaniu szóstego tomu, almanach został zamknięty, a jego redaktor zwolniony z pracy w Iskry. O wyjątkowości antologii świadczy fakt, że wcześniej fantastykę zza “żelaznej kurtyny” prezentowały właściwie tylko dwa zbiory opowiadań: Rakietowe szlaki i Kryształowy sześcian Wenus.

Po trzydziestu latach, z inicjatywy Wojtka Sedeńki i za zgodą Lecha Jęczmyka Wydawnictwo Solaris zaczęło od roku 2005 ponownie wydawać “Kroki w nieznane” w formule podobnej do tej z lat 70. Główną część każdego tomu stanowią opowiadania autorów ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, uzupełniają je opowiadania pisarzy z innych krajów.

Pierwszy tom “odhibernowanych” “Kroków” ułożyli Lech Jęczmyk i Konrad Walewski. Kolejne dwa opracował samodzielnie Konrad Walewski. Od tomu z roku 2008 redaguje je Mirek Obarski.

Antologia jest wydawana bardzo starannie, w twardej oprawie, zawiera przynajmniej 500 stron opowiadań, pokazujących współczesną fantastykę w pełnej jej różnorodności. Kolejne tomy ukazują się pod koniec roku kalendarzowego.

Polscy czytelnicy od lat doceniają ten almanach, przyznając mu (lub pojedynczym opowiadaniom) w plebiscycie nagroda Sfinks wyróżnienia:

  • 2006 - podwójny Sfinks, w kategorii Książka Roku 2005 oraz w kategorii Zagraniczne Opowiadanie Roku 2005 (Ted Chiang "72 litery")
  • 2010 - Zagraniczne Opowiadanie Roku 2009 (Ian McDonald "Mała Bogini")
  • 2011 - Zagraniczne Opowiadanie Roku 2010 (Ted Chiang "Cykl życia oprogramowania")
  • 2013 - Zagraniczne Opowiadanie Roku 2012 (Ted Chiang "Automatyczna niania Daceya"

Wykaz wydań

Linki zewnętrzne

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony